Praktiski
Dārzs

Latvijas dārzu laistīšanā populārākais palīgs – šļūtene ar “pistoli”0

Publicitātes foto

Viens no zaļojoša dārza uzturēšanas pamatprincipiem ir regulāra, konkrēto augu prasībām atbilstoša laistīšana, kuru mūsdienās sekmīgi nodrošina dažādi agregāti. Pēc speciālistu vērojumiem Latvijas dārzkopju vidū populārākā izvēle dārza laistīšanai ir šļūtene ar galā piestiprināmu “pistoli”.

Otrs populārākais pirkums ir savienojumi, ko izmanto, lai pagarinātu šļūtenes un savienojumi ar autostopu, kas noslēdz ūdeni un neļauj tam nekontrolēti tecēt. Lielākiem dārziem, zālājiem dārzkopji izvēlas arī sistēmas ar taimeri, kas ieslēdz laistītājus noteiktā laikā.

“Aizvadītajā ziemā bija maz sniega, tādēļ pavasarī dārzkopjiem vajadzēja risināt sausās augsnes jautājumu. Līdz ar to šogad veikalos liela interese par laistīšanas sistēmām sākās netipiski agri – jau martā. Vasarā sola ļoti sausu un karstu laiku, tādēļ būtiski sagatavoties šim periodam, savlaicīgi iegādājoties nepieciešamā garuma ūdens šļūtenes un tām piestiprināmās “pistoles”, smidzinātājus, uzgaļus un savienojumus ar autostopu. Mazāku dārzu saimnieki aizvien labprāt iegādājas arī lejkannas,” stāsta veikala “K-rauta” dārzkopības konsultante Vēsma Dzintare.

Pērkot kvalitatīvas šļūtenes, pareizi tās lietojot, šļūtenes var kalpot pat līdz 30 gadiem. Lai šļūtenes mazāk plaisātu un piņķerētos, vislabāk tās uzglabāt satītas. Dzintare atklāj, ka ir nopērkami arī speciāli turētāji – spoles, ko piestiprina pie ēku sienām. Laistīšanas darbu atvieglo arī šļūteņu ratiņi, kas dod iespēju šļūteni ērti pārvietot pa dārzu. Izvēloties šļūtenes, svarīgi noskaidrot, kādai temperatūrai tās paraudzētas. Šī būtiskā informācija norādīta uz iepakojuma.

Vienkāršāka materiāla šļūtenes ir paredzētas lietot no -10 līdz +50 grādu temperatūrā, bet, piemēram, firmas “Hozelock” šļūtenes var izturēt pat no – 20 līdz +60 grādiem..

Pats svarīgākais, lai laistīšanas sistēmas būtu maksimāli funkcionālas – laistītāji piekļūtu visām vajadzīgajām vietām dārzā, uzsver Dzintare: “Pieejamais laistīšanas aksesuāru klāsts ir tik plašs, ka pareizi saplānojot savus iepirkumus, iespējams vienkārši izveidot kompaktu, viegli lietojamu un tieši savam dārzam atbilstošu laistīšanas sistēmu.”

Saistītie raksti

Savukārt, lai zālājs būtu zaļš līdz pat rudenim, noderēs ūdens smidzinātājs. Horizontālie smidzinātāji var aplaistīt no 180 līdz 320 kvadrātmetru plašu laukumu. Daudzi apaļie un zemē ieduramie smidzinātāji sniegs iespēju automātiski regulēt komandas atkarībā, vai nepieciešams laistīt apli, pusapli – uzturēt vienādu vai mainīt ūdens spiediena stiprumu. Pieejami arī ieprogrammējami elektriskie smidzinātāji.

Ar speciālām iekārtām iespējams atvieglot arī garšaugu dārzu un siltumnīcu laistīšanu. Pieejamas porainās šļūtenes, kuras izklājot dārzā, ūdens lēnām izdalīsies no porām, uzturot augsni mitru. Savukārt dārgākas ir laistīšanas sistēmas ar taimeri, kas ieslēdza laistītāju jūsu iestatītajos laikos.

LA.lv
IL
Ilze Līvmane
Praktiski
No mantojuma var arī atteikties? 2
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Sagatavo auto ziemai – viss, kas jāzina par riepu maiņu
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Ieziemot telpaugus, gādāt par apgaismojumu un citi darbi, kas oktobrī vēl jāpaspēj
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Veselam
Cenrādī par veselības aprūpes pakalpojumiem viens, rēķinā – kaut kas cits 1
4 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Turcija un ASV vienojas par ugunspārtraukšanu Sīrijā
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
Izskan jauni vārdi Latvijas Bankas prezidenta amatam
4 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Mājās nav pārnācis zēns: meklē 11 gadus veco Rinaldu 1
6 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Latviju sasniegs jauna nokrišņu zona: sinoptiķu prognoze 7 dienām 1
9 stundas