Praktiski
Dārzs

Latvijā radītas jaunas plūmju šķirnes mazdārziņiem0


‘Laine’
‘Laine’
Foto – Baiba Skrebele

Dārzkopības institūtā izveidotas divas jaunas plūmju šķirnes, kas piemērotas audzēšanai mazdārzos. Institūta pētniece Ilze Grāvīte atzīmē, ka stādu piedāvājums pagaidām gan būs neliels.

Katrai jaunai šķirnei, tāpat kā jaunam cilvēkam, trumpis ir jaunība, bet nav pieredzes – šo plūmju šķirņu pārbaude dažādās saimniecībās sākta pavisam nesen, tāpēc līdz stabiliem rezultātiem vēl jānonāk. Dārzkopjiem ir iespēja šo šķirņu plūmes nodegustēt Dārzkopības institūta rīkotajās ikgadējās Lauku dienās rudenī.

‘Laine’ – koka augums līdz 3 metriem. Šķirnei raksturīgs izvērsts, izteikti plašs, viegli veidojams vainags. Lai sekmētu zarošanos, garie dzinumi jāīsina. Ļoti ražīga, arī pēc bargajām ziemām ražo labi. Zied vidēji agri. Vēl nav precīzu datu par tās pašauglību, bet tā labi apputeksnējas ar citām vienlaicīgi ziedošām šķirnēm. ‘Laine’ pati retina nepilnīgi attīstījušos augļus, tādēļ mazo augļu tikpat kā nav. Plūmes ienākas vidēji vēlu (Dobelē septembra pirmajā, bet dažus gadus – pat otrajā dekādē). Augļi izteikti skaisti, lieli līdz ļoti lieliem (līdz 60 g) ar pilnīgi brīvu, nelielu, smailu kauliņu. Garša laba. Šķirne piemērota komerciālai audzēšanai, jo augļi ļoti izskatīgi.

Šķirnes priekšrocības: ziedpumpuri uzrādījuši labu ziemcietību; koki vidēji zema auguma; vainags viegli veidojams; ražo regulāri; salīdzinot ar augļu lielumu, kauliņš neliels un pilnīgi brīvs.

‘Zane’ – koks veido platu, izvērstu vainagu ar skaistu veselīgu lapojumu. Zarojums veidojas labi, bet, sākot ražot, noražojušās zaru pamatnes daļas atkailinās, tāpēc laikus un regulāri jāveic atjaunojošā apgriešana. Zied vidēji agri, pašneauglīga, bet labi apputeksnējas ar vienlaikus ziedošajām šķirnēm. Ziedi samērā reti, taču labi apaugļojas. Nekad nav nepieciešama augļaizmetņu un augļu retināšana. Augļi ienākas augusta otrajā trešajā dekādē, retāk septembra sākumā. Izteikti skaisti, sulīgi ar brīvu kauliņu (karstā vasarā kauliņš var sadalīties), izcili labu, medainu garšu. Ienākas ļoti pakāpeniski, tāpēc šķirne vairāk piemērota audzēšanai piemājas dārzos.

Šķirnes priekšrocības: koki neliela auguma; ļoti veselīgs lapojums.

LA.lv