Praktiski
Manas tiesības

Latvietei Anglijā nomirst civilvīrs. Uz kādiem pabalstiem var cerēt?0

Foto: EPA/LETA

Latvietei Anglijā nomira dzīvesdraugs – Apvienotās Karalistes pilsonis, ar kuru nebija noslēgta laulība. Viņiem ir mazgadīgi bērni. Vai ģimenei pienākas apbedīšanas pabalsts, apgādnieka zaudējuma pensija? Kā ar mantojuma lietām? RITA RĪGĀ

Lielbritānijas valdības vadlīnijas nosaka, ka uz apbedīšanas pabalstu var pretendēt persona, kurai ir oficiāli zemi ienākumi, ja viņa lūdz palīdzību apbedīšanas izmaksu segšanai. Latvijas–Lielbritānijas Tirdzniecības kameras Juridiskās palīdzības nodaļas darbinieki precizē – lai saņemtu pabalstu, jābūt šādiem priekšnosacījumiem:

• bērēm jānotiek Apvienotajā Karalistē (AK), Eiropas Ekonomikas zonas valstī vai Šveicē;

• personai jābūt piederības saistībai ar mirušo;

• personai jāsaņem AK noteikti pabalsti vai nodokļu kredīts (tax credits).

Ja bēres tiek rīkotas Eiropas Ekonomikas zonas valstī vai Šveicē, jāsazinās ar Valsts sociālo fondu – tālr. +44(0)3456036967. Ja bēres notiek AK, jāsazinās ar Apbedīšanas dienesta palīdzības nodaļu – tālr. +44 (0)3456060265. Lai uzzinātu par apgādnieka zaudējuma pensiju, jāzvana Pensijas palīdzības dienestam – tālr. +44(0)8007317898.

Lai atbildētu par mantojuma tiesībām, vispirms jāzina, vai persona ir atstājusi testamentu. Ja tā nav, jāsazinās ar vietējo pilsētas juristu (solicitor), lai nokārtotu mantinieka statusu. Lielbritānijas mantojuma tiesības ir ļoti apjomīgas, un katra situācija tiek izanalizēta individuāli.

LA.lv