Praktiski
Manas tiesības

Lasītāja jautā: vai lauku autoveikaliem ir jāievēro likumi, vai tos kāds kontrolē?0


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto – Karīna Miezāja

Daudziem lauku iedzīvotājiem vienīgā iespēja iepirkties ir autoveikalos, kas gan piebrauc tuvu pie mājām, taču nereti cenas šādos veikalos ir daudz augstākas nekā parastos veikalos, un pārdevēji rīkojas, kā pašiem tīk. Vai ir arī kādi likumi un noteikumi, kas tirdzniecībā jāievēro lauku autoveikaliem? Vai šādu veikalu darbību kāds kontrolē? SILVIJA AMATAS NOVADĀ

Patērētāju tiesību aizsardzības centra patērētāju informēšanas un komunikācijas daļas pārstāve Santa Zarāne skaidro, ka autoveikaliem, tāpat kā citiem veikaliem un veikalu tīkliem, preču sortimenta un cenu noteikšana ir pašu ziņā un cenas netiek kontrolētas. Tā neesot uzskatāma par negodīgu komercpraksi un tātad neesot arī pārkāpums, ka autoveikalos un parastos veikalos cenas atšķiras.

Brīvā tirgus ekonomikas situācijā katrs komersants ir tiesīgs piedāvāt preci un noteikt tādu cenu, kāda tam ir ekonomiski izdevīga. Patērētājs savukārt pats pieņem lēmumu par to, kur izdevīgāk iepirkties, – vai sadarboties ar šo komersantu un iegādāties preci par viņa piedāvāto cenu vai meklēt kādu citu iespēju.

Ja lauku autoveikala izmantotājs ir gados vecs cilvēks, kuram grūti pārvietoties un nav neviena radinieka, drauga vai kaimiņa, kurš varētu izlīdzēt un atvest vajadzīgo no tuvākās pilsētas, tad jālūdz palīdzība pašvaldībā. Likumā Par pašvaldībām ir norādīta arī vietējās varas sociālā funkcija – nodrošināt iedzīvotājiem sociālo palīdzību (sociālo aprūpi). Tātad, ja tā ir vienīgā iespēja iepirkties, pašvaldībai varat jautāt arī par šādiem autoveikaliem un alternatīvām iespējām iegādāties pirmās nepieciešamības pārtikas un saimniecības preces.

LA.lv