Praktiski
Mājas

Lapenes valdzinājums: kā tādu uztaisīt pašiem0

Publicitātes foto

Lai atpūtu dārzā varētu vienlīdz labi izbaudīt gan vasaras svelmē, gan vēsākos vakaros, dārzā lieti noder paštaisīta lapene.

Gatavas lapenes lielākoties ir standarta izstrādājumi, kas turklāt izmaksā gana daudz. Tomēr ikviens namatēvs, kas prot rīkoties ar zāģi, āmuru, skrūvgriezi un otu, var uzbūvēt pats savu lapeni aptuveni pusotrā vai divās nedēļās, ja talkā nāk vēl kāds palīgs.

Vislabāk lapenes veidolu noskatīt kādā žurnālā vai interneta mājas lapā un pielāgot saviem apstākļiem, ņemot vērā sava dārza izmērus, finansiālās iespējas un aptuveno cilvēku skaitu, kas lapenē uzturēsies. Par pamata izmēru ņem lapenes iekšējā laukuma platību, jo no tā veidojas tās karkasa augšējais un apakšējais perimetrs. Augstums atkarīgs no garākā cilvēka auguma. Plānojot lapeni, svarīgi ņemt vērā arī pārējo dārza elementu izmērus un ievērot, lai lapenes detaļas būtu gan savstarpēji proporcionālas, gan labi iekļautos kopējā dārza ainavā. Kad aptuvenais izmērs izskaitļots un ir izdomāts, kādus kokmateriālus izmantos, vēlams izveidot nelielu skici – tas atvieglos vajadzīgo materiālu daudzuma aprēķināšanu. Jāpadomā arī, kā savā starpā tiks stiprinātas detaļas un kādi darbarīki būs nepieciešami. Lētāk ir iegādāties nesagarinātus materiālus, bet tad bez parastā zāģa, āmura, skrūv­grieža, skavotāja un otas būs nepieciešams arī leņķa zāģis, ko iespējams izīrēt. Veicot visus darbus, jāpievērš uzmanība, lai kon­strukcija un tās dekoratīvā apdare vienlīdz labi izskatītos gan no iekšpuses, gan no ārpuses.

Foto – Rebeka Rogale

Konstrukcijas būvēšana

Vispirms jāizveido lapenes pamata laukums. Šajā gadījumā tas jau bija agrāk ieklāts bruģis, bet pamatu var veidot arī no flīzēm, akmens plātnēm, koka kon­strukcijas u. tml. Galvenais, lai tas būtu izturīgs un līdzens.

Karkasa brusas, līstes, spāres un profilētie dēļi lapenes malām piegriezti vajadzīgajos izmēros un pārklāti ar impregnētāju. Saulainā laikā detaļas nožūst aptuveni vienā diennaktī. Kad kokmateriāli nožuvuši, no biezākajām brusām izveidots lapenes pamata karkass, brusas savā starpā stiprina ar skrūvēm. Lai koks laika gaitā nesāktu pūt, zem karkasa ieklāj mitrumizolējošu materiālu. Pēc tam pie izveidotā apakšējā karkasa ar skrūvēm stiprina vertikālos balstus, ko pieskrūvē arī pie jumta karkasa. Uz abām apakšējā karkasa sānu malām abpus plānotajai ieejai piestiprina papildus līstītes sliedīšu veidā, lai tajā vēlāk būtu ērtāk stiprināt dekoratīvos dēlīšus.

Būvēšanas laikā lapenes centrā nostiprina vertikālu pagaidu balstu, lai vieglāk izveidot jumta vainagu. Uz tā nostiprina attiecīga izmēra koka klucīti. Pret to centrē jumta spāres, ko vienā galā ar skrūvēm stiprina pie jumta karkasa, bet otrā – pie klucīša. Centra balstu izņem tikai tad, kad visi darbi pabeigti, bet kon­strukcija no tās detaļu svara saglabājusi stabilitāti.

Lai nostiprinātu izveidoto jumta vainagu, katrā no sešiem lapenes stūriem ar skrūvēm papildus piestiprina mazās stutes. Uz izveidotā vainaga uzklāj mitrumizturīgo OSB plātni un pieskrūvē. Starp jumta spārēm lapenes iekšpusē piestiprina papildu stutes (skrūvē gan pie spārēm, gan pie OSB plātnes), lai konstrukcija būtu izturīgāka. Uz jumta malām 15 cm platumā pieliek mitrumizturīgu loksni, lai konstrukciju pasargātu no mitruma. Visam pāri klāj bitumena šindeļus. Šo darbu ieteicams veikt saulainā laikā, jo tad šindeļi labāk pielīp pie sagatavotās pamatnes. Vēl šindeļus papildus nostiprina ar liela izmēra skavām. Šindeļu salaidumvietas nosedz ar speciālu profilēto loksni.

Dekoratīvie darbi

Saistītie raksti

Katrā lapenes dalījumā no vertikālām brusām izveido konstrukciju burta V veidā. Skrūvju vietas aiz­špaktelē. Izveidoto konstrukciju aizpilda ar koka līstīšu režģi, vispirms klājot tās vienā virzienā, bet pēc tam krustām, pienaglojot ar mazām nagliņām. Brīvajos laukumos ar naglām nostiprina profilētos dēlīšus.

GALERIJĀ – DAŽAS RADOŠAS IDEJAS LAPENĪTES IEKĀRTOŠANAI

LA.lv