Praktiski
Mājas

Mājas ar austuvi un noskaņu telpu hipiju kultūrai. Ciemos pie Lejnieku ģimenes Ķegumā 16

Foto – Anda Krauze

Lai arī līdz lakstīgalu treļļiem vēl kādas laiciņš jāgaida, Ķeguma novada viensēta “Lakstīgalas”, no kuras paveras brīnišķīga ainava uz Daugavu, jau tagad iedvesmo dvēseli – gan ar rūpīgi sakopto vidi, gan ar enerģisko mājas saimnieku – Vairas un Alda Lejnieku – attieksmi pret dzīvi. Vaira glezno un vada Jaunjelgavas Kultūras veicināšanas biedrību, savukārt Aldis remontē ēkas un rūpējas par saimnieciskiem darbiem. Abi audzina meitu Paulu un izbauda brīvību, ko sniedz dzīve laukos.

Galerijas nosaukums

– Māja celta 1922. gadā un piederējusi mežsargam Ezim. Līdzīgi kā daudzi saimnieki, ticis izsūtīts un nav atgriezies. Padomju varas laikā mājā iemitināti dažādu tautību cilvēki, taču tāda kārtīga saimnieka nav bijis… Šo īpašumu iegādājāmies pirms kādiem astoņiem gadiem un sākām ēkas atjaunošanu, – teic Aldis Lejnieks (saukts arī par Vinila Valdi).

Kāds liktenis – arī Valda tētis, inženieris, dziedājis Operas korī, bijis izsūtīts, taču laimējies atgriezties Tēvzemē. Viņa piemiņu Valdis glabā jo īpaši rūpīgi – no Sibīrijas saņemtās bildes palielinājis, lai paliktu nākamajām paaudzēm.

Māja celta no guļbaļķiem, apšūta ar dēļiem un apkurināma ar malku. Istabās var justies kā muzejā – katrai piemiņas lietai sava vieta un stāsts. Mājas apkārtnē 1919. gadā notikušas sīvas cīņas pret Bermontu. Ēkas pamatos esot neitralizācijas akmeņi pret āderēm.

Pirmajā stāvā divas istabas apvienotas un izveidota studijas tipa istaba ar virtuvi.

Otrajā stāvā – darbnīca, guļamtelpa, pieliekamais.

Valdis: – Blakus ēkā – klētī – augšstāvā top noskaņu telpa 60. gadu hipiju kultūrai, mūzikas hītiem, apakšstāvā būs Vairas mammas Vizmas Vilmas Zeltiņas austuve. Viņa ir lieliska audēja, vien jāpiemeklē stelles.

Valdis parāda bēniņos atrasto plāksni ar Kārļa Ulmaņa vārdiem: “Zeme un darbs mūsu labklājības pamats.”

Bet Vaira atgādina:

– Neglabājiet Latvijas karogu šķūnītī vai klētī! Ienesiet to istabā – būs tuvāk pie sirds!

LA.lv