Praktiski
Mājas mīluļi

Laiskā britu skaistule Lūsija – klēpī nepatīk, bet pieķeršanos izrāda 0

Foto-Anda Krauze

Grafoloģe, psiholoģe un trīs dēlu mamma Anita Millere, kura bieži dodas komandējumos, britu īsspalvainās šķirnes pārstāvi Lūsiju izvēlējusies pavisam apzināti, jo šie kaķi ir miermīlīgi, klusi, draudzīgi, kā arī piemēroti dzīvošanai pilsētas dzīvoklī. Tie daudz guļ un nealkst pēc pastāvīgas cilvēku uzmanības, tāpēc ģimene bez sirdsapziņas pārmetumiem var doties savās ikdienas gaitās. Lūsijai, kuras kažoks mirdz piesātinātā šokolādes krāsas tonī, šobrīd ir četri gadi.

Jā, tā ir īstā!

Atskatoties vēsturē, 1871. gada 13. jūlijā izstāžu ēkā “The Crystal Palace” Londonā notika pirmā profesionālā kaķu izstāde pasaulē, par ko jāpateicas britu māksliniekam un kaķumīlim Harisonam Veiram. Izstādē tika pārstāvētas 25 kaķu šķirnes, un vienā no kategorijām laurus plūca arī Harisonam piederošā britu īsspalvainās šķirnes kaķene – klasiski pelēcīgi zilajā krāsā ar svītrām. Mūsdienās šī kaķu šķirne ir viena no populārākajām pasaulē, lielākoties tāpēc, ka šie mīluļi neprasa īpašu kopšanu.

Klausoties Anitas un Lūsijas iepazīšanās stāstā, top skaidrs, ka kaķenītes ceļš uz jaunajām mājvietām bijis liktenīgs: “Sākumā gribējām klasiski pelēko britu skaistuli. Sazvanīju kaķu audzētāju, un vienojāmies, ka pēc dienas došos iegādāties. Nākamajā dienā, pusstundu pirms norunātās tikšanās, man zvana no audzētavas un teic, ka kaķenīti atdevuši citiem, var piedāvāt tikai runcīti. Bet, ņemot vērā, ka mājās mani gaida trīs dēli un vīrs, vēl vienu vīriešu kārtas pārstāvi nevēlējos (smaida). Biju apsolījusi zēniem, ka kaķītis būs, tāpēc braucu uz citu audzētavu. Tur mani sagaidīja divi mazi pelēki kaķēni un divi šokolādes krāsas. Pieejot tuvāk, visi pamuka malā, palika tikai viena brūna kaķenīte, kura ļāvās, ka viņu noglaudu. Tajā brīdī sapratu – jā, tā ir īstā!” Vārdu brūnajai skaistulei izvēlējās Anitas dēli, kuri tolaik bija iemīļojuši filmu “Lūsija” un, ietekmējoties no galvenās varones unikalitātes, uzskatīja, ka viņu kaķenīte ir tieši tikpat īpaša.

Viegli kopjams kažoks

Lūsijai kā jau šīs šķirnes kaķim īpaši nepatīk, ja tiek ņemta rokās vai klēpī, viņa labprātāk iekārtojas blakus. Bet pieķeršanos izrāda, stāsta Anita: “Kaķenītei nav iebildumu ne pret vienu ģimenes locekli, taču, ja visi esam mājās, tad vairāk izvēlas atrasties manā tuvumā.” Pret maziem bērniem izturas vienaldzīgi, iet garām, taču, ja mazais cilvēks būs aizšķērsojis ceļu vai gribēs paglaudīt, neļausies, taču arī neskrāpēs.

Izteikta ziņkāre par apkārtni un klaiņošana Britu šķirnei nav raksturīga. Arī Lūsijas valstība beidzas tieši ar dzīvokļa ārdurvīm, tālāk neiedrošinās iet. Taču par dzīvoklī notiekošo interese ir: viss jaunais vienmēr tiek apostīts, pataustīts, izpētīts; ja kāds atnāk ciemos, noteikti atskrien sasveicināties. Lai gan uzskata, ka briti nemēdz skrāpēt mēbeles un tapetes, Lūsija šajā kategorijā neietilpst – asina nagus pret visu, izņemot speciāli tam paredzēto kaķu nagu asināmo uzparikti.

Šīs šķirnes kaķi ir salīdzinoši veselīgi. Lūsijai gan esot jutīgs vēders, tāpēc tiek pirkta specializētā pārtika, bet visādi citādi – ļoti veselīga un spēcīga kaķene. Britiem vienīgi ir paradums daudz gulšņāt, tāpēc cītīgi jāseko līdzi, lai neveidotos liekais svars. Savukārt kaķīša kažociņš neveļas un ir viegli kopjams – atliek to tikai ik pa laikam izķemmēt, sevišķi pavasarī un vasarā.

Galerijas nosaukums

UZZIŅA

➢ Britu jeb Britānijas īsspalvaino kaķu izcelsme ir Anglija; šķirne pirmo reizi apstiprināta 1871. gadā

➢ Liela auguma kaķi; īsto svaru sasniedz 3 gadu vecumā; pieauguši runči sver 5 līdz 10 kg, kaķenes – 5 līdz 7 kg

➢ Masīvi un muskuļoti, ar īsām un spēcīgām kājām, apaļu galvu, īsu kaklu, lieliem vaigiem un apaļīgu purniņu; ausis – mazas un noapaļotas, aste – vidēji gara, noapaļota

➢ Var būt dažādās krāsās – pirmie kaķi bija pelēcīgi zilā krāsā, šobrīd sastopami arī melni, balti, šokolādes brūni, violetpelēki, bēši, raibi, punktoti, svītraini utt., kopā vairāk nekā 70 variācijas

➢ Acis – apaļas, novietotas patālu viena no otras, krāsa: no oranžām līdz vara sarkanām, mēdz būt arī zaļas, zilas un dzintarkrāsas

➢ Kažoks biezs, īss un mīksts, viegli kopjams

➢ Pēc rakstura neatkarīgi, mierīgi, draudzīgi, uzticīgi, mazliet slinki

➢ Vidējais dzīves ilgums – 14 līdz 20 gadi

➢ Britu īsspalvainā kaķa cena – sākot no 150 eiro

➢ Vienā metienā parasti dzimst četri pieci kaķēni

LA.lv