Praktiski
Mājas

Laiks uzkopt mājokli! Padomi, lai tas būtu tīrs no griestiem līdz pat slieksnim0

Foto: Fotolia

Pavasara saulītei atspīdot logos, kļūst redzams, ka mājoklim ar steigu nepieciešama ģenerāltīrīšana. Ar ko sākt?

Mazgāšanas līdzekļi
Vispirms palūkojieties, vai ir pietiekami daudz mazgāšanas līdzekļu un piederumu. Jums būs nepieciešams: mikrošķiedras lupatiņas, sūklis, salvetes, drāna grīdas mazgāšanai, gumijas cimdi, līdzekļi vannas istabas uzkopšanai, tauku noņemšanai, logu mazgāšanai.
Iespējams, jūs priekšroku dodat ekoloģiskajiem līdzekļiem – sodai un etiķim, tad no iepriekšminētajiem noderēs mikrošķiedras lupatiņas.

Griesti un logi

Sākot uzkopt mājokli, jāatceras princips – virzāmies no augšas uz leju. Jebkuras telpas uzkopšanu sāciet ar augšējām virsmām – vispirms vajadzētu ar kritisku skatienu uzlūkot griestus un tur aizķērušos zirnekļu tīklus. Noteikti neaizmirstiet aizkaru stangas un gaismas ķermeņus, kur būs uzkrājušies visi ziemas putekļi. Tad ķerieties pie logiem – mazgājiet tos ar mikrošķiedru lupatiņu vai izmantojiet mazgāšanas līdzekli. Svaigumu mājoklī sniegs izmazgāti aizkari, kas ziemas periodā ir uzkrājuši lielu daudzumu putekļu.

Virtuve

Virtuves uzkopšana parasti prasa visvairāk laika, jo tieši te uzkrājas visvairāk netīrumu, tauku un putekļu.
Atkausējiet ledusskapi, iztīriet to. Iespējams, tur “aizķērušies” produkti, kuri sen vairs nav pirmā svaiguma. Atkausējot saldētavu, pārskatiet saldēto ogu un dārzeņu krājumus – to glabāšanas laiks nav bezgalīgs. Varbūt ir pienācis laiks likt lietā upenes vai rabarberus, pagatavojot visai ģimenei gardu un smaržīgu kūku?
No virtuves skapīšiem nepieciešams izņemt visus produktus. Katru skapīti vajadzētu tīrīt pēc noteiktas sistēmas: tad, kad atvērts skapītis un izņemti produkti, tas jāizmazgā no iekšpuses. Noteikti jāpārskata produktu derīguma termiņš, izmetot vecos putraimus, pārslas utt. Tikai tad produktus var skaisti sarindot atpakaļ.
Nākamais, kam jāpievērš vērība, ir cepeškrāsns, plīts un mikroviļņu krāsns. Ja tās netiek rūpīgi mazgātas pēc katras lietošanas reizes, būs nepieciešama rūpīga tīrīšana. Uzlejiet speciālu līdzekli, kas palīdzēs vieglāk nomazgāt taukainos slāņus, un ļaujiet tam iedarboties labu brīdi.
Pēc tam ar antibakteriālu līdzekli apstrādājiet atkritumu spaini.
Radiatori pēc ziemas ir īsta putekļu krātuve, tādēļ noteikti neaizmirstiet tos izsūkt ar putekļsūcēju. Tad laiks ķerties pie grīdas, īpašu vērību veltot apputējušajām apmalēm.

Guļamistaba

Pēc griestu uzkopšanas ķerieties klāt matracim, spilveniem un paklājam, jo tie ir īstas putekļu krātuves. Tos nepieciešams rūpīgi izsūkt, ja ir tāda iespēja – izpurināt svaigā gaisā.
Pievērsiet uzmanību skapjiem un plauktiem, izvērtējot to saturu. Vai tur nav aizķērušās nevajadzīgas lietas, apģērbs, kuru nevalkājat? Varbūt pienācis laiks atbrīvoties no sen nenēsātām drēbēm, apaviem, somām, kuras var ziedot labdarībai. Skapī noteikti jāatvēl vieta ziemas sezonas apģērbiem, kurus pirms likšanas “vasaras guļā” būtu vēlams aiznest uz ķīmisko tīrītavu vai izmazgāt pašu spēkiem.
Neaizmirstiet par kārtību uz rakstāmgalda un naktsskapīšos.

Viesistaba

Arī šeit noteikti notīriet logus, izmazgājiet aizkarus, un pavasara svaigums ieplūdīs jūsu mājoklī. Noņemiet krēsla vai dīvāna pārklājus un izmazgājiet tos. Ja šajā telpā ir grāmatu skapis, noteikti izņemiet visas grāmatas un noslaukiet putekļus no tām.
Īpašu vērību pelnījuši istabas augi – tos var nomazgāt dušā.

Vanna un tualete

Vannas istabā veiciet kosmētisko līdzekļu revīziju – izņemiet tos no skapīšiem, pārbaudiet derīguma termiņu, noslaukiet tūbiņas. Izmazgājiet trauciņu zobu birstēm, nopulējiet spoguli. Tad laiks ķerties pie flīzēm. Tumšos nosēdumus uz flīžu šuvēm var noņemt ar līdzekli, kas domāts vannas mazgāšanai vai līdzekli kaļķakmens noņemšanai. Pievērsiet uzmanību arī veļas mašīnai – varbūt pienācis laiks to atkaļķot vai vienkārši izmazgāt trauciņus, kas domāti veļas pulverim un veļas mīkstinātājam.
Arī tualetes uzkopšanu sāciet ar sienu mazgāšanu un tīrīšanu, tad ar dezinficējošu līdzekli notīriet tualetes podu un abās telpās rūpīgi izmazgājiet grīdu.

Priekštelpa

Te noteikti nepieciešams veikt apavu un apģērbu revīziju, ziemas apavus notīrot un iepakojot glabāšanai. Ja pie durvīm ir paklājiņš, arī tas jāatsvaidzina un jāatbrīvo no ziemas netīrumiem.

LA.lv
Inita Šteinberga
Praktiski
Siltumnīcā pēkšņi sākuši vīst tomāti. Kas par iemeslu un kā glābt augus?
7 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Deserts ar rīvmaizi, saldējumu un medu
10 stundas
AG
Aija Geida
Praktiski
Kā pagatavot garšaugu sāli. Recepte
10 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Latvijā
Pirmspensijas cilvēki stājas augstskolās. Kas ir pieprasītas programmas?
2 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Negaisā Polijas Tatros dzīvību zaudējuši četri cilvēki, bet 30 ievainoti
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Jūrmalas restorānā tikušies Šlesers un Rīgas domnieks Bergmanis 2
6 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Divi puikas vieni paši izdzīvo trīs dienas: paglābj veiksmīga sakritība
1 stunda
LA
LA.LV
Dabā
Sinoptiķi pavēsta, kad gaidāms karstākais laiks: prognoze 7 dienām
5 stundas