Dārzs

Laiks sēt begonijas!

begonij

“Kad jāsēj leduspuķes? Iepriekšējos trīs gadus to darīju februārī, bet nekas neuzdīga. Sēklas pērku veikalos “Depo” un “Agroserviss”. Sēju izsijātā kūdrā, kam virspusē uzberu sēkliņas un pārsedzu ar caurspīdīgu plēvi. Kasti turu istabā pie krāsns. “Praktiskā Latvieša” 3. numurā lasīju, ka Jūrmalas dārza saimniece leduspuķes sēj jau decembrī. Vai tas nav par agru?” ANITA BURTNIEKU NOVADĀ

– Pēdējos gados profesionālie puķkopji ilgziedīgās begonijas jeb leduspuķes ekonomisku apsvērumu dēļ biežāk audzē no jaunstādiem. Plēves siltumnīcas sāk apkurināt tikai martā, kad saņemti stādi no piegādātājiem. Reti kurš vairs audzē begonijas no sēklām, un es esmu viena no tiem, – stāsta Jāņa Aldermaņa dārzniecības direktore Vija Rožukalne.

Agrāk audzētāji begonijas apkurināmā siltumnīcā tiešām sēja jau decembrī. Vija Rožukalne pēdējos gados tās sēj tikai februārī, lai nebūtu jāierīko papildapgaismojums, turklāt dzīvojamā telpā (nevis siltumnīcā), jo tur daudz vienkāršāk diedzēšanas laikā nodrošināt augstu temperatūru.

Begoniju dēstu audzēšanai (sēšanai, piķēšanai) nepieciešams vissmalkākās frakcijas substrāts – ļoti viegls, irdens, ar viegli skābu reakciju (pH 5,6–6). Tāds, piemēram, ir KKS-U vai Kekkilä DSM 015W. Begonijas ir ļoti jutīgas pret nesijātu kūdru – starp kunkuļiem iebirušās sīkās sēkliņas neuzdīgst. Vēlāk, kad dēsti paaugušies un ieriesušies ziedpumpuri, tos vēlams audzēt begonijām paredzētā kūdras substrātā KKS-PP.

Diedzē siltā, gaišā vietā, uzturot +22…+25 °C temperatūru. Sēklas neapber ar augsni, kastīti vai podiņu pārklāj ar plēvi vai stiklu, ko paceļ vēdināšanai. Regulāri rasina ar pulverizatoru. Sēklas nedrīkst iekaltēt, taču jāuzmanās, lai zem plēves seguma nebūtu arī pārāk mitrs, citādi var sapūt. Sēklas sadīgst divu nedēļu laikā.

Vēlāk dēstus piķē 3 x 3 cm attālumā un novieto +18…+20 °C temperatūrā. Kad augi paaugušies un ar lapām sāk nomākt cits citu, stāda podos. Dobēs audzē 15–20 cm attālumā augu no auga.

Pēc SIA “Schetelig” Profesionālās dārzkopības nodaļas pārstāves Lienes Mistres teiktā, daļa puķkopju pārliecinājušies, ka izdevīgāk februārī no izplatītājfirmām vairumā iepirkt līdz 10 cm garus begoniju jaunstādus par 0,76–1 eiro gabalā, jo tad var ietaupīt uz siltuma rēķina.

Pievienot komentāru