Citi vaļasprieki, Rokdarbi

Kā izgatavot un izlikt putnu būrīšus. Iepriecini pat pūces un gaigalas!

Foto - Indulis Burka
PADOMI

>> Tradicionālo zariņu zem skrejas likt nevajag. To dažkārt par sēdekli izmanto plēsīgi putni (piemēram, žagata), kas var izpostīt perējumu.

>> Būrītis kokā jāiestiprina tā, lai nešūpotos.

>> Skrejai jābūt vērstai aptuveni austrumu, ziemeļaustrumu vai dienvidaustrumu virzienā. To vislabāk pavērst pret atklātu, klaju vietu.

>> Virs skrejas vēlams neliels jumta pagarinājums, lai būrītī nekrātos nokrišņi.

>> Atsevišķiem būrīšiem jābūt noņemamam jumtiņam, jo to iemītnieki paši neizmet veco ligzdu materiālu. Ar laiku šāds mājoklis kļūst nelietojams.

>> Noņemamajam jumtiņam jābūt stingri nostiprinātam, lai to nevarētu atvērt plēsēji.

>> Maza izmēra būrīšos cauna vai kaķis iekļūt nevar, tāpēc savu laupījumu izvelk pa skreju ar ķepu. Lai dzīvnieks nespētu sasniegt ligzdu pa skreju, būrītim nepieciešama vismaz 6 cm gara ārējā laipiņa.

>> Būrīši pirms ligzdošanas sezonas laikus jāpārbauda. Iespējams, tiem vajadzīgs remonts. Tāpat jāatceras iztīrīt būrīti no vecā ligzdošanas materiāla. Iepriekšējo gadu ligzdu paliekas visērtāk iznīcināt sadedzinot.

>> Pēc putnu būrīšu remonta nedrīkst aizmirst rūpīgi nomazgāt rokas.

Laiks pamazām kļūst siltāks, Latvijas rietumos no ziemošanas vietām sāk atgriezties pirmie gājputni. Pēc neilga laika debesīs vīteros cīruļi, un atkusušajos zemes pleķīšos rosīsies pirmie strazdi.

Ir pēdējais brīdis sagādāt materiālus un izgatavot putnu būrīšus mazajiem lidoņiem, lai rastu viņiem jaunas mājvietas, tāpat laiks pārbaudīt un iztīrīt pagājušajā un iepriekšējos pavasaros izvietotos būrīšus. Šo darbu rūpīgs saimnieks noteikti paveiks kopā ar bērniem vai mazbērniem. Tas ir labākais veids, kā stiprināt ģimenes saites un vienlaikus mācīt, kā rūpēties par dabu.

Jāizmanto neēvelēti dēļi

Ornitologs Gaidis Grandāns stāsta, ka izgatavot būrīti nebūt nav sarežģīti. Vajadzīgi vien daži piemērota izmēra neēvelēti dēļi, zāģis, naglas, āmurs un mazliet pacietības, vēlmes palīdzēt putniem.

– Būrīša iekšpusē dēlīši nekādā gadījumā nedrīkst būt ēvelēti, – viņš skaidro. – Ja sienas būs gludas, putnēni nevarēs tajās ieķerties ar nagiem un izkļūt no būrīša. Vislabāk izvēlēties sausus dēļus. Tad būrītī neveidosies spraugas. Ja spraugas tomēr ir, dēļu savienojuma vietās jāpiestiprina līstītes.

Būrīšus var izgatavot ne tikai no dēļiem, bet arī iztrupējušiem apaļiem bluķīšiem, kam izkaļ vidu, piestiprina grīdiņu un jumtiņu. Tomēr arī šajā gadījumā būrītim jābūt pietiekami lielam. Dobtos būros apmetas gan strazdi, gan citi putni: gandrīz visas zīlītes, dzilnas, dzeņi, meža baloži, zaļās vārnas, pūces, apogi – apmēram 20 sugu.

Būrīša jumtu vēlams pārsegt ar skārdu vai ruberoīdu. Tā būs papildu aizsardzība no mitruma. Savukārt grīdiņu vēlams iestiprināt starp sieniņām, nevis zem tām. Tas neļaus būrītī iekļūt mitrumam.

Literatūrā atrodami apraksti, kā interesantas putnu ligzdošanas vietas ierīkot koku celmos, izkaļot tajos dobumus. Var arī nozāģēt no augšas ripu vai nokalt no malas šķilu, izkalt vajadzīgos dobumus un pēc tam celmu ar naglām sastiprināt. Šādos mākslīgos celmos labprāt ligzdo pelēkie mušķērāji un cielavas.

3 Komentāri

  1. Un tomēr! Kā cīnīties ar caunām?! Man laukos jau gadus piecus no visiem būriem strazdi ir aizmukuši, jo tos regulāri apciemo caunas. Ko darīt, lai putni atgrieztos? Nedomāju, ka caunas noķer putnus, bet esmu pārliecināts, ka ar tādiem kaimiņiem strazdi vienkārši sadzīvot negrib…

  2. Būrīti būvējot jāievēro princips – putnam būvējam tāpat, kā cilvēkam. Tad problēmu nebūs vismaz 20 gadus. Jumtam nevar likt ruberoīdu, tikai skārdu (labi der kompjūteru procesoru sāni). Ruberoīdu sīkos caurumos sakaļ dzenis, ja viņam šķiet, ka apakšā būs kādi kāpuri. Un ir! Būrīti nevajag sanaglot, bet saskrūvēt, jo mitruma -sausuma svārstību dēļ naglu savienojumi ar laiku izļogās. Pēdējā laikā lietoju tikai 2cm biezu ūdensdrošo finieri, kura atgriezumi ir nopērkami. Svarīgi būrīti nodistancēt no stumbra, lai pa stumbru tekošais ūdens nesūcas būrī. Būri var ļoti droši nostiprināt pie stumbra , pieskrūvējot ar vienu
    8 X150mm skrūvi , caur caurumumu aizmugurējā sienā. Tas išķiet piņķerīgi, jo nepieciešama gara gala atslēga, lai skrūvi varētu ievadīt pa skreju un tad trāpīt tai caurumiņā un vēl arī skrūvēt. Bet rezultāts ir labs – uz gadu desmitiem.

  3. Un vēl – par dzeņiem. Nekad neesmu dzirdējis, bet pie sevis ik gadus redzu, ka dzeņi paplašina manas 4,5 cm ieejas būrīšos, to izmērus dažkārt divkāršojot. Nu, ar to finieri viņiem iet pagrūti. Ja jūsu būrīši ir tuvāk par kilometru no meža, nebrīnieties par izgrauztajām ejām – tie ir dzeņi, tie nav grauzēji, arī ne caunas. Varbūt caunas nāk pa tām paplašinātajām ejām, varbūt. Bet kalšana ir dzeņu ziņā, to vēroju un apliecinu. Vēlu veiksmi visiem!
    PS. Būrīša jumtu NAV IESPĒJAMS UZTAISĪT PAR LIELU. Man daudzi būrīši ir četras reizes mazāki par jumtu – izskatās ērmīgi, bet būrīši ir sausi un pārdzīvos mani.

Pievienot komentāru