Praktiski
Dārzs

Lai verbēna zied un priecē līdz rudenim: jāaudzē saulē, ēnā puķe neziedēs0

Foto – Agita Bite

Kā pareizi audzēt nokarenās verbēnas – saulainā vai noēnotā vietā? MĀRA SIGULDĀ

Verbēnu dzimtene ir Argentīna, Brazīlija. Selekcionāru izveidotās nokarenu dzinumu šķirnes īpaši piemērotas stādīšanai iekarināmos podos un balkona kastēs. Puķes ir jutīgas pret salnām, tādēļ ārā var stādīt tikai maija beigās vai jūnija sākumā. Nokareno formu veido hibrīdā verbēna (Verbena x hybrida). Augi veido daļēji uz augšu vērstus (pusnokarenus) vai izteikti nokarenus, diezgan garus dzinumus (50–60 cm), kas siltās vasarās un labi pabaroti var sasniegt līdz metra garumu. Ziediņi 0,5–1 cm diametrā, sakārtojušies čemurveida ziedkopās. Viena no populārākajām šķirņu grupām Latvijā ir ‘Lanai’, kas veido izcilu augumu, labi zarojas, bagātīgi zied lieliem ziedu ķekariem. Šķirnes: ‘Red’, ‘Blue Denim’, ‘White’, ‘Strawberry and Cream’, ‘Raspberry’.

– Lai verbēnas varētu izplaukt pilnā krāšņumā, tās jāaudzē saulē. Ēnā puķes nezied, – stāsta zemnieku saimniecības “Bites” saimniece Agita Bite. – Aizvadītā vēsā un slapjā vasara verbēnām nebija labvēlīga – vienīgais glābiņš bija no lietus pasargātās vietās – nojumēs. Puķes viskrāšņāk zied siltās un saulainās vasarās, kad gaisa temperatūra ir +20…+25 °C. Pārmērīgs karstums tām nepatīk.

Vasarā verbēnas regulāri jālaista. Augus nedrīkst iekaltēt, citādi tiem nobrūnē dzinumi. Verbēnas arī cieš no pārliešanas un barības vielu trūkuma. Jo vairāk tās pieņemas apmēros, jo kļūst prasīgākas pēc mēslojuma. Ieteicams mēslot no maija līdz augusta beigām nelielā koncentrācijā katrā laistīšanas reizē. Lai verbēnas ziedētu līdz pat rudens salnām un turpinātu zaroties, vecos ziedus regulāri izkniebj. Hibrīdās verbēnas neveido sēklas, tomēr pārziedējušas ceru padara neglītu. Ja vasaras puķes audzē atklātā vietā un vasarā nemēslo, tās mēdz slimot ar miltrasu. Uz augiem arī var savairoties laputis.

Rudenī pirms salnām verbēnas var ienest telpās pārziemot, jo tās kā jau siltzemju augi baidās aukstuma. Puķes apgriež par divām trešdaļām. Tas veicinās spēcīgu jaunu dzinumu augšanu un ziedēšanu. Ziemā augiem ir miera periods; tie jātur +10…+15 °C temperatūrā gaišā telpā. Šajā laikā augus laista maz, vien tik daudz, lai neiekalstu saknes. Nevajag censties verbēnas audzēt cauru gadu, citādi tās vāji ziedēs. Pēc miera perioda augus pārstāda lielākā podā, kas piepildīts ar bagātinātu kūdras substrātu.

Lai saglabātu šķirnes īpašības, verbēnas pavairo ar galotņu spraudeņiem. Labākais laiks pavairošanai ir pavasaris. No spraušanas brīža līdz ziedēšanai paiet aptuveni divi mēneši. Pavairojot mājas apstākļos, mātesaugam jābūt labi koptam un veselīgam, lai no tā varētu iegūt kvalitatīvu spraudeni.

UZZIŅA

Jaunajā sezonā holandiešu firma “Syngenta” piedāvā jaunumus – verbēnas ar krāsainiem, šķietami batikotiem ziediem – ‘Lanai Twister Red’ (ziedi sarkanā, baltā un rozā krāsā), ‘Twister Scentation’ (ziedi viegli smaržojoši), ‘Burgundy’ (ziedi diezgan raibi, balti sarkani violeti; plaukstot ziedi ir spilgtās krāsās, vēlāk krāsu tonis pabalē).

LA.lv