Praktiski
Rokdarbi

Lai siltas mazās pēdiņas! Gatavojam velteņus0

Foto – Baiba Buceniece

Sals šoziem stipri kniebj vaigos. Lai spelgoņā justos labi, svarīgs ne tikai atbilstošs apģērbs, bet arī siltas kājas. Velteņi ļaus pēdas saglabāt siltas pat vislielākajā salā.

Kā izgatavot siltus zābaciņus pašiem mazākajiem?

Vispirms jāizveido lekāls. Nomēra pēdiņu, tās garumu atzīmē uz linoleja gabala vai putuplastam līdzīga materiāla, ko klāj zem grīdām. Uzzīmē divus veltenīšus tā, it kā abi zābaciņi būtu salikti kopā ar stulmiem, pie reāli vajadzīgā izmēra klāt visapkārt pierēķinot aptuveni 2 cm.

Šie veltenīši paredzēti 3 – 6 mēnešus vecam mazulim.

Uz galda, lai to nesabojātu, uzklāj vecu segu vai pelddvieli, virsū liek aptuveni 80 x 80 cm lielu gabalu no materiāla, ko klāj zem grīdām. Novieto veltenīša lekālu. Noplēš pietiekami garu gabalu no brūnā vilnas kārsuma, ar to pārklāj lekālu. Noņem lieko vilnas kārsumu, kas sniedzas pāri malām. Brūno vilnas kārsumu apgriež uz otru pusi un plānā kārtiņā noklāj ar rozā kārsuma plūksnām. Ar rozā vilnas kārsumu pa priekšu liek atpakaļ uz lekāla. Uzlej nedaudz karsta ūdens un “Fairy”. Pāri klāj tillu vai sietiņveida aizkaru audumu, ar rokām sāk saudzīgi glaudīt, spaidīt un masēt.

Audumu uzmanīgi noņem nost. Lekālu ar vilnas kārsumu apgriež uz otru pusi. Atloka un izlīdzina kārsuma maliņas. Tukšo lekāla daļu vispirms pārklāj ar rozā kārsuma plūksnām, pēc tam biezā slānī ar brūno vilnas kārsumu. Atkal lej karstu ūdeni un “Fairy”, pāri liek sietiņveida audumu, saudzīgi spaida un masē. Noņem audumu, lekālu apgriež uz otru pusi. Atloka maliņas. Pirmo brūnā kārsuma kārtu liek vertikāli, nākamo – horizontāli. Atkal uzlej ūdeni un “Fairy”, pāri liek drānu, spaida, masē. Gatavojot veltenīšus atvasītei, kura vēl nestaigā, pietiks ar piecām vilnas kārsuma kārtām; bērnam, kurš jau staigā, vajag sešas līdz astoņas kārtas.

Noņem audumu, lekālu griež uz otru pusi, atloka maliņas. Lai mazās kājiņas justos labāk, zābaciņu iekšpuse veidota no ekoloģiskas, ķīmiski neapstrādātas aitu vilnas. Baltā vilnas kārsuma gabalu klāj pāri lekālam – vispirms vertikāli, pēc tam horizontāli. Lej ūdeni, “Fairy”. Veltenīti glāsta un spaida. Atkal pagriež uz otru pusi, maliņas atloka, vidū liek balto vilnas kārsumu. Pārklāj ar audumu, berzē, mīca. Vēlreiz atkārto to pašu. Tad pārklāj ar biezu audumu, izspaida no abām pusēm, lai veltenīši kļūst nedaudz sausāki. Noņem audumu, uzlej “Fairy”. Spaida un glāsta arvien aktīvāk, tad palīgā ņem arī mīklas rulli. Ar to veltenīšus rullē simt reizes no vienas puses, simt – no otras. Vēlreiz mīca ar rokām, tad atkal ar rulli. Jāatzīst, veltenīšu gatavošanas process prasa pacietību un fizisku izturību. Ne velti Krievijā ar to galvenokārt nodarbojas vīrieši.

Bagātīgi uzlej karstu ūdeni, ar rulli nedaudz parullē. Pie izlietnes nospiež lieko ūdeni. Atkal lej “Fairy”, glāsta, mīca, spaida gan ar rokām, gan rulli. To, kad vilnas kārsums ir pietiekami savēlies un veltenītis gatavs, var just ar pirkstiem, jo materiāls kļuvis stingrs. Ar lineālu nomēra viduspunktu starp abiem zābaciņiem, ieliek punktu, novelk viduslīniju. Ar floristikas nazi iegriež, izvelk lekālu, ar šķērēm vienu zābaciņu atdala no otra.

Plaukstā uzvelk raupju cimdu, lej karstu ūdeni un “Fairy”. Berzē veltenīti, lai radītu tam precīzāku formu. Veltenīšus izskalo aukstā ūdenī. Ūdeni izspiež. Vēlreiz karsts ūdens, “Fairy”, filcēšana ar rokām. Abus zābaciņus apgriež ar brūno vilnas kārsumu uz ārpusi. Ar šķērēm rūpīgi nolīdzina augšējo malu. Gan malu, gan visu zābaciņu vēlreiz berzē ar cimdiņā ietērptu plaukstu, parullē arī ar rulli.

Veltenīšus aptuveni 10 min skalo pārmaiņus karstā un aukstā ūdenī. Ūdeni izspiež, nevis izgriež. Ietin biezā audumā, novieto uz grīdas, ar pēdām izspiež mitrumu. Ar pirkstiem izveido glītu veltenīša formu. Atliek vien vēl sagaidīt, līdz zābaciņi izžuvuši, un tos var vilkt kājās mazajam ķiparam.

Materiāli un instrumenti:
Vilnas kārsums (brūns un rozā)
trauku mazgāšanas līdzeklis “Fairy”
linolejs vai materiāls, ko klāj zem grīdām
veca sega vai pelddvielis, biezs audums
tills vai sietiņveida kaprona aizkaru audums
floristikas nazītis vai skalpelis
karsts ūdens, mīklas rullis
raupjš cimdiņš, lineāls, šķēres, flomasters

LA.lv