Praktiski
Dārzs

Kā zināt, kurā Eiropas Savienības valstī sēklas audzētas?0

Foto – LETA

Uz “Kurzemes sēklu” iepakojumiem rakstīts – ražots ES. Kā lai zina, kur konkrēti sēklas audzētas? Kāpēc to nenorāda uz iepakojuma? Ir taču starpība, vai tās iepirktas no Spānijas vai Holandes, jo klimats šajās valstīs atšķiras! BENITA UGĀLĒ

 

Ministru kabineta 2010. gada 29. jūnija noteikumi Nr. 592 par dārzeņu sēklaudzēšanu un sēklu tirdzniecību neparedz uz standartsēklu un nelielu ES iesaiņojumu sertificētām sēklām norādīt, kur konkrēti sēklas audzētas. Uz iepakojuma jābūt norādei par saiņotāju, kā arī adresei (šajā gadījumā – “Kurzemes sēklas”). Saskaņā ar šiem noteikumiem ražošanas valsts jānorāda tikai uz pirmsbāzes, bāzes un sertificētas sēklas kategoriju saiņojumiem.

– Nav būtiskas nozīmes, kur audzētas vai pavairotas sēklas. Pat ja piegādātāji no Nīderlandes un citām valstīm apgalvotu, ka sēklas iegūtas viņu zemē, mēs to nevarētu pārbaudīt. Būtu jānotic uz godavārda. Nozīme ir konkrētai šķirnei, jo katra ģenētiski atšķiras ar savām noturīgajām saimnieciskajām īpašībām. Runājot par atklāta lauka kultūrām, jāatzīst, ka tiešām ne katra šķirne vai hibrīds der audzēšanai jebkuros ģeogrāfiskajos reģionos, bet tas nenozīmē, ka visas laukaugu šķirnes ir vienādi jutīgas pret dažādiem klimata apstākļiem – dienas garumu, gaisa mitruma režīmu, nokrišņu daudzumu, temperatūru. Mēs šķirnes izvēlamies nevis pēc sēklu pavairošanas vietas, bet gan pēc saimnieciski kvalitatīvajām īpašībām, kas ir pastāvīgas un tiek ģenētiski pārmantotas, un novērtējam vispirms mūsu parauglaukā vai siltumnīcā, – stāsta SIA “Kurzemes sēklas” valdes priekšsēdētājs Andris Kiršentāls.

Saistītie raksti

“Kurzemes sēklas” piedāvāto šķirņu un hibrīdo šķirņu paraugus izmēģina un novērtē, audzējot Latvijas profesionālo dārzeņu audzētāju laukos. Ja saņemtas pozitīvas atsauksmes, šķirni piedāvā plašākam pircēju lokam.

Siltumnīcās audzēšanas apstākļus var pielāgot dienvidu vai tropiskajiem apstākļiem.

– Ceļojot Latvijas dārzkopji nereti cenšas atvest no tuvākām un tālākām ārzemēm sev nezināmas, jaunas šķirnes vai eksotiskus augus, nebaidoties no gaidāmajām rūpēm un rezultātiem. Veiksmes gadījumā viņi dalās ar panākumiem un iesaka tos audzēšanai saviem draugiem un radiem, – piebilst agronoms.

LA.lv
IL
Ilze Līvmane
Praktiski
No mantojuma var arī atteikties? 2
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Sagatavo auto ziemai – viss, kas jāzina par riepu maiņu
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Ieziemot telpaugus, gādāt par apgaismojumu un citi darbi, kas oktobrī vēl jāpaspēj
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Veselam
Cenrādī par veselības aprūpes pakalpojumiem viens, rēķinā – kaut kas cits 1
4 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Turcija un ASV vienojas par ugunspārtraukšanu Sīrijā
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
Izskan jauni vārdi Latvijas Bankas prezidenta amatam
4 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Mājās nav pārnācis zēns: meklē 11 gadus veco Rinaldu 1
6 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Latviju sasniegs jauna nokrišņu zona: sinoptiķu prognoze 7 dienām 1
9 stundas