Kopšana, Mājas

Lai nebūtu kaļķakmens nosēdumu… Ieteikumi veļasmašīnas sildelementa pasargāšanā

Foto-Fotolia

Mazgājot veļu automātiskajā veļasmašīnā, pienāk brīdis, kad uz sildelementa sāk krāties kaļķakmens. Kā šo brīdi attālināt? AIGA B. VALMIERĀ

Veļasmašīnas sildelements ar kaļķiem apaug lēni – aptuveni piecos gados. Kaļķakmens nosēdumu veidošanos uz sildelementa aizkavē veļas pulveru sastāvā esošās speciālās vielas. Uz to norāda attēls uz iepakojuma – izlocīts sildelements, kam uzvilkts pāri zaļas krāsas ķeksītis. Līdz ar to nav nepieciešams papildus izmantot specializētus līdzekļus pret kaļķakmens nosēdumu veidošanos.

Veļasmašīnas tīrību ietekmē pieslēgtā ūdens ķīmiskais sastāvs (katrā reģionā un pilsētā tas atšķiras), kā arī izmantotā veļas pulvera un dažādu piedevu mijiedarbība.

Lai pulvera nav par daudz

Veļu parasti mazgā zemā temperatūrā (30–40 °C), bet pulveri lieto par daudz. Nepieciešamais daudzums ir norādīts instrukcijā uz veļas mazgājamā līdzekļa iepakojuma.

Ikdienas veļas mazgāšanai esot gana ar minimālo norādīto pulvera devu (ja lietošanā ir kāds no jaunākajiem veļasmašīnu modeļiem, šo devu drīkst pat samazināt uz pusi). Mazgāšanas līdzekļu nepareizas izmantošanas dēļ var rasties daudz putu, un to ietekmē iekārta var pārtraukt mazgāšanas cikla gaitu. Tāpēc jāpievērš uzmanība informācijai uz pulvera iepakojuma, piemēram, ka konkrētais pulveris ir piemērots mazgāšanai zemā temperatūrā. Ja to ievēro, ilgāk tiek saglabāta veļasmašīnas un cauruļu tīrība.

Pareizā temperatūra

Veļu ieteicams mazgāt +60 vai +90 °C. Ja to regulāri dara +40 °C vai zemākas temperatūras režīmā, ar laiku uz veļas veidosies pelēki brūnas nokrāsas traipi. Cietīs arī veļasmašīnas sildelements – uz tā krāsies nogulsnes. Lai to novērstu, jāveic trīs četri mazgāšanas cikli +95 °C temperatūrā, lūkā ieberot krūzi dzeramās sodas un izgriežot tukšu ciklu. Šādā veidā iztīra veļasmašīnas iekšpusi un durtiņu blīvējumu. Nevajadzētu aizmirst regulāri iztīrīt arī filtru un pulvera ielādes atvilktni, pretējā gadījumā pēc mazgāšanas uz veļas var parādīties dažādi traipi.

Ūdens cietības novērtējums

Ja arī uz tējkannas, zupas katla vai cita trauka sienām, kurā vāra ūdeni, diezgan strauji veidojas kaļķakmens nogulsnes, tas liecina, ka izmantotais ūdens ir ar paaugstinātu cietību. Šādā gadījumā dažādas mazgāšanas līdzekļa piedevas vai maigas iedarbības kaļķakmens noņemšanas līdzekļi nepalīdzēs. Vismaz divas reizes gadā vajadzētu veļasmašīnu atkaļķot. Šis process noteikti būs daudz efektīvāks un lētāks nekā dažādu piedevu regulāra lietošana. Atkaļķotāju var iegādāties daudzos veikalos, savukārt precīzu informāciju par ūdens cietību var iegūt no ūdens piegādātāja vai veicot ūdens cietības mērījumus.

Speciālisti iesaka izmantot profesionālus atkaļķotājus. Calgon mīkstina ūdeni, tāpēc var izmantot profilakses nolūkā. Taču tas nav tik iedarbīgs līdzeklis, lai noņemtu ilgstoši krājušās kaļķu nogulsnes. Šādā gadījumā var lietot Electrolux universālo atkaļķotāju, labi ir kompāniju Rekal un Farmas piedāvātie līdzekļi, kā arī citi. Veļasmašīnā ielej 300–350 ml koncentrēta atkaļķotāja (to dara, kad mašīna sāk ņemt ūdeni) un noregulē uz garāko mazgāšanas ciklu +90 °C režīmā. Tikai nevajag izmantot priekšmazgāšanas ciklu, jo tad līdzeklis pēc dažām minūtēm tiks izskalots.

3 Komentāri

 1. Nav ko ķīmiķoties. Vajag uz aukstā ūdens padeves līnijas uzlikt atkaļķotāju – vai nu Wlux uztīt, vai nu Dropson (internetā uzrakstiet, atradīsiet info). Par Wlux man no klientiem ir dažādas atsauksmes, nezinu kāpēc citreiz tas negrib darboties, bet citreiz atkal viss ļoti labi (varbūt nepareizi tie vadi uztīt vai no trubām kaut kas atkarīgs). Dropson ir “bezotkaznijs”, bet dārgs. Ja tikai veļene jāaizsargā, tad es mēģinātu vispirms Wlux (ir jau vēl kautkādi ražotāji kas uz trubas tinamos atkaļķotājus piedāvā), varbūt ar to ir pietiekami un jūsu gadījumā tas darbojas. Elektrība visos gadījumos patērējas minimāla, taču mazāk jālieto visādas ķīmiskās piedevas. Un šīs ierīces pamazām attīra arī jau apkaļķojušās virsmas. Ķīmiskās piedevas ir labs bizness, bet noteikti ir arī alternatīvas 🙂

 2. ;))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =====

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks grib, lai “stukačiem”,
  No “skapja” gļēvi smirdošiem,
  Tiek “cieņa” ZOMBĒTA un “gods”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – pelnīts sods)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmoliberastu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

  1. Laikam nabadziņā neviens neklausās, ka visos komentāros vietā vai nevietā jābāžas, ko Ontun? Būtu jauki, ja tu visugudrais, visuredzošais un atmaskojošais vēl latviski rakstīt iemācītos…

Pievienot komentāru