Praktiski
Mājas mīluļi

Lāču mednieks no Japānas. Izvēlies uzticamo un mīlošo Akita inu!0

Foto – Shutterstock

Apģērbu dizaineres Ilzes Landmanes un viņas vīra Krišjāņa izvēle par labu Akita inu nāca visnotaļ spontāni. Tāpat arī vārds – bērnībā sunītis esot izskatījies pēc tukla lācēna, tāpēc šāda izvēle – Lācis. Simboliski, ka šīs šķirnes suņus mēdz saukt par lāču medniekiem no Japānas. Šobrīd Lācim ir jau deviņi gadi.

Arheoloģiskie dati vēsta, ka Japānas Akita inu suņu šķirne ir vairāk nekā četrus tūkstošus gadu sena. Akitas ciltstēvi bijuši medību suņi no kalnaina ziemeļu novada Japānā. Tomēr Rietumu pasaulē šīs šķirnes pārstāvji parādījās tikai pēc Otrā pasaules kara. Japānā Akita inu kopš 1931. gada tiek godināts par nacionālo dārgumu; tas ir kā veiksmes un pārticības simbols, un Akitas statuetes japāņu kultūrā joprojām dāvina jaundzimušā vecākiem, lai piesaistītu labklājību.

Pirms deviņiem gadiem Krišjānis pētīja internetā sludinājumus, taču tolaik interesējošie laikas un haskiji tur nebija manāmi. Skatot sludinājumus alfabēta secībā, Akitas šķirne bija saraksta sākumā, un par šādu likteņa pirkstu Lāča saimnieki vēl joprojām ir ļoti priecīgi, viņi arī pateicas audzētājiem Inčukalnā, no kurienes sunītis tika paņemts. Ilzes vīrs stāsta: “Izvēle notika brīdī, kad, pētot kucēnus, Lācis mani apčurāja. Kaut kas saslēdzās, sapratu – mans!”

Ņemot vērā, ka Krišjānis ir jūrnieks un bieži vairākus mēnešus nav mājās, tad par galveno saimnieku Lācis uzskata Ilzi, tomēr arī vīru ļoti respektē, mīļo un gaida. Akitas ir mazliet ietiepīgi brīvdomātāji. Arī Lācis paklausa tikai tad, kad viņam gribas. Ilze turpina: “Pastaigās tieši viņš izvēlas, kurp iet; ja es eju savu ceļu, tad Lācis nostājas un gaida, kad piekāpšos. Arī spēlēšanās viņam ātri apnīk. Viena no mūsu mīļākajām nodarbēm ir paslēpes. Bieži ņemam līdzi Lāci izbraukumos pie dabas, taču viņam nepatīk, ja kož skudras, odi vai līst lietus, tad iemūk teltī. Uzaudzis taču vairāk dzīvoklī, tāpēc pieradis pie komforta. Ziemu gan izbauda.”

Akita inu suņi ir ļoti uzticīgi un draudzīgi pret savu ģimeni, labi sargi, taču ar svešiniekiem (gan dzīvniekiem, gan cilvēkiem) reti kad satiek, ir grūti paredzami, turklāt viegli nepakļaujas dresūrai. Ar bērniem divatā labāk neatstāt. Spēcīgais medību instinkts dara savu – arī Lācis jaunībā gandrīz nokoda kaimiņu suni. Īpaši spēcīga agresija vērojama pret sava dzimuma suņiem. Ilzei mājās mīt arī kaķis Puika, taču, tā kā Lācis ar Puiku ir kopā uzauguši, abi satiek labi. Pat dzer un ēd no vienas bļodas, guļ kopā Ilzes gultā.

Šīs šķirnes suņi nepanes pret sevi vērstu vardarbību. Ilze komentē: “Lācis pa visiem šiem gadiem ne reizi nav uzrūcis vai iekodis man no dusmām. Domāju, ka tas atkarīgs no audzināšanas. Dikti viņu mīļojam un uzslavējam par labu uzvedību.” Spēcīgi attīstītās muskulatūras dēļ sunim nepieciešamas arī fiziskās aktivitātes, tāpēc Lācis tiek vests pastaigā divas reizes dienā. Runājot par veselību – Akita inu suņu šķirnei mēdz būt jutīgs kuņģa-zarnu trakts, nereti novērojamas ortopēdiskās problēmas un autoimūnās slimības. Jau bērnībā Lācis ir pārcietis zarnu operāciju, bet pirms trīs gadiem bija plīsušas saites celī. Tagad Lācis ēd tikai speciālo barību, jo daudzo operāciju un zāļu lietošanas dēļ ir cietušas aknas, bet iepriekš viņam ļoti garšoja biezpiens un maltā gaļa.

Lai gan šīs šķirnes suņiem apmatojums neprasa īpašu kopšanu, Ilze stāsta, ka Lācis divreiz gadā met spalvu, tāpēc, kamēr spalva mainās, regulāri ir jāķemmējas, kas Lācim īpaši nepatīk. Divreiz gadā paredzēta arī vannošanās.

Galerijas nosaukums

* Ir divi Akitas šķirnes apakštipi: Amerikas Akita (lielāki un smagāki) un Japānas Akita inu

* Pieauguši Akita inu suņi sver no 45 līdz 59 kg, kucītes no 32 līdz 50 kg. Augums – skaustā līdz pat 70 cm

* Muskuļoti, ar spēcīgiem kauliem, īsu kaklu, spēcīgu žokli un platu pieri. Liela, kupla, gredzenā sagriezta aste

* Divkārtains kažoks ar biezu, īsu, viegli kopjamu vilnu, apmēram 5 cm garu. Krāsas: ruda, dzeltenīgi brūna, sezama, balta un tīģerkrāsas

* Drosmīgi, nosvērti, inteliģenti, reizēm ietiepīgi, atsevišķās situācijās arī agresīvi, ar mednieka instinktu

* Rej samērā maz

* Vidējais dzīves ilgums – 11 līdz 15 gadi

* Akita inu cena – sākot no 600 eiro

LA.lv