Praktiski
Mājas

Labas manieres pie galda – 15 etiķetes noteikumi, kas jāzina katram0

Foto: Fotolia

Pusdienošana ģimenes lokā šķiet ierasta, ērta un patīkama, taču dažkārt katram no mums nākas sēsties pie galda neierastā vidē – vakariņas restorānā, svinības, korporatīva pasēdēšana, ciemošanās pie draugiem. Nonākot mazliet nepierastākā vidē, bieži vien pārņem apmulsums, ko darīt un kā uzvesties. Labas manieres nekad nepievils, to pārvaldīšana liecina par pieklājību un audzinātību.

Ja viesos vai svinībās vēlies parādīt sevi no labākās puses, noteikti jāzina etiķetes noteikumi pie galda. Mēs esam sagatavojuši 15 pamatnoteikumus, kurus vajadzētu ievērot katram, kas vēlas atstāt labu iespaidu un justies ērti jebkurā kompānijā.

Uzvedības noteikumi pie galda

1. Turi somu uz kreisās rokas, jo labajai rokai vienmēr vajadzētu būt brīvai, lai varētu netraucēti sasveicināties ar citiem viesiem.

2. Neliec viedtālruni uz galda, vēl nepieklājīgāk ir svinību laikā pārbaudīt sociālos tīklus un visu uzmanību veltīt viedtālrunim, nevis galda kaimiņam. Noteikti izmanto iespēju veltīt nepastarpinātu uzmanību un izbaudīt dzīvu sarunu.

3. Atrodoties restorānā, pareizi novieto galda piederumus, jo tieši pēc to atrašanās vietas oficianti “nolasa” klienta vēlmes. Tas palīdzēs izvairīties no pārpratumiem ar apkalpojošo personālu.

4. Atceries – nav pieņemts saskandināt glāzes oficiālās vakariņās un mazpazīstamā sabiedrībā. Glāze jāpaceļ acu līmenī un jāieskatās acīs tam, ar ko kopā vēlies iedzert.

5. Ja no galda nokrīt salvete, tā jāpaceļ pašam, bet, ja nokrīt kāds no galda piederumiem, tad jāpalūdz palīdzība oficiantam.

6. Restorānā nav pieņemts palīdzēt oficiantam, nav vērts padot viņam šķīvi vai atbrīvot vietu ēdienam. Tādējādi tiek radīts traucējums darbiniekam un viesiem.

7. Tieši tāpat nav pienākums mājas saimniecei palīdzēt novākt traukus no galda. Pieklājības pēc var piedāvāt palīdzību, bet etiķetes noteikumi prasa, lai saimniece pateiktos par piedāvāto palīdzību un atteiktu.

8. Ar tējkarotīti ieberam un samaisām cukuru. To nedrīkst atstāt tasītē.

9. Ķemmēt matus, atjaunot uzklāto kosmētiku un nogriezt aizlauzto nagu drīkst tikai dāmu istabā. Nav ieteicams pūderēt degunu pie galda, pat ja tas ir izsmalcinātais pūderis “Chanel”.

10. Pēc etiķetes noteikumiem, sievietei nebūtu jālūdz vīrietim paturēt vai padot somiņu, savukārt virsdrēbju padošana noteikti jāuztic vīrietim.

11. Ja gadījusies kāda neveikla situācija, jāatvainojas tikai vienu reizi, nav nepieciešams visu vakaru atcerēties notikušo un nepārtraukti atvainoties.

12. Restorānā tieši sievietei pieder galavārds, kad vakariņas ir beigušās.

13. Lai kādā iestādē tu ieietu, pieklājība prasa sasveicināties ar administratoru, oficiantu un klātesošajiem. Viņu statuss, dzimums un nacionalitāte nav būtiska.

14. Pirms došanās uz oficiālu pasākumu noteikti pievērs uzmanību savam manikīram. Nagu dizainam jābūt vienkrāsainam bez zīmējumiem un akmentiņiem.

15. Nekad neaizmirsti pateicības vārdus saimniecei, gaviļniekam vai oficiantam.

Mēs bieži aizmirstam par pieklājību un etiķeti, bet pasaule noteikti kļūtu labsirdīgāka un draudzīgāka, ja visi sabiedrībā spētu ievērot labas manieres. Ne tikai pie galda!

LA.lv
Inita Šteinberga
Praktiski
Siltumnīcā pēkšņi sākuši vīst tomāti. Kas par iemeslu un kā glābt augus?
7 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Deserts ar rīvmaizi, saldējumu un medu
10 stundas
AG
Aija Geida
Praktiski
Kā pagatavot garšaugu sāli. Recepte
10 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Latvijā
Pirmspensijas cilvēki stājas augstskolās. Kas ir pieprasītas programmas?
2 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Negaisā Polijas Tatros dzīvību zaudējuši četri cilvēki, bet 30 ievainoti
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Jūrmalas restorānā tikušies Šlesers un Rīgas domnieks Bergmanis 2
7 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Divi puikas vieni paši izdzīvo trīs dienas: paglābj veiksmīga sakritība
2 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Sinoptiķi pavēsta, kad gaidāms karstākais laiks: prognoze 7 dienām
6 stundas