Praktiski
Dārzs

Laba lieta – riteņkaplis augsnes irdināšanai un nezāļu apkarošanai 4

Foto-LETA

Riteņkaplis ir stumjams darbarīks augsnes irdināšanai un nezāļu apkarošanai dīgstu stadijā. Dienā ar to var apstrādāt līdz hektāram augsnes.

 

Šī parocīgā darbarīka autors ir Zigmunds Soboļevskis (attēlā), kurš, būdams Koksnes ķīmijas institūta aparātstrādnieks, zinātnieku vidē iemācījās darboties radoši un inovatīvi. Jau 1993. gadā viņš savām vajadzībām uzmeistaroja pirmo riteņkapli, jo, piemājas saimniecībā audzējot dārzeņus, pārāk daudz laika un enerģijas vajadzēja tērēt vagu kaplēšanai. Starp citu, viens cilvēks nedēļā spēj pievārēt tikai vienu hektāru, bet Soboļevskim no nezālēm bija jāatbrīvo 2 ha biešu, tikpat burkānu un kāpostu. Mājas garāžā viņš radīja ierīci, kuru vēlāk novērtēja ne tikai citi lietotāji, bet arī kompetenti speciālisti. Pirmajā Latvijas dārzkopju jaunrades instrumentu skatē, kas notika 2001. gadā un kuru vadīja LZA goda doktors Aldonis Vēriņš, bet žūrijas komisijā bija akadēmiķis profesors Rihards Kondratovičs, LU toreizējais botāniskā dārza direktors Andris Zorgevics un citas autoritātes, riteņkapļa autoram Zigmundam Soboļevskim piešķirta pirmā vieta.

Šis darbarīks tiek galā ne vien ar nezālēm dīgstu stadijā, bet arī ar garākām (tiesa, tām nevajadzētu pārsniegt 10 cm). Kapļa svars ir 5,5 – 6 kilogrami.

Prasmīgi rīkojoties, ideāli noder jebkurā – gan vieglā, gan smagā augsnē, tāpēc ir neaizstājams palīgs visu veidu kultūru audzētājiem mazdārziņos un lieldārzos, piemājas saimniecībās un zemnieku saimniecībās. Īpaši tas noderīgs zemeņu stādījumos, jo ir aprīkots ar stīgu nogriezēju.

Izmantojot šādu darbarīku, var audzēt ekoloģiski tīru produkciju, jo nav jālieto ķimikālijas nezāļu iznīcināšanai. Pietiek lauku apstrādāt vienreiz nedēļā vai ik pēc desmit dienām, un nezāles pazūd kā nebijušas. Dienā var uzrušināt līdz hektāram.

Daudzgadīgajos stādījumos ar riteņkapli sāk strādāt agri pavasarī, līdzko zeme ir apžuvusi. Pirmo reizi nobraucot, tas uzirdina augsnes virskārtu 3 – 4 cm dziļumā. Līdz ar to neveidojas garoza, lauks ir pietiekami irdens, augiem nodrošināts mitrums. Regulāri, ik pēc 2 – 3 nedēļām, jāveic atkārtota apstrāde.

No tērauda izgatavotā riteņkapļa apakšējā daļā ir griezējasmens, kas noņem augsnes virskārtu un ar frēzes ratu to sasmalcina. Korpusa sānos izveidotās griezējšķautnes vienlaikus ar kaplēšanu nogriež arī zemeņu stīgas. Ja nepieciešams, var iestrādāt papildmēslojumu. Vispirms izkaplē, pēc pāris dienām uzkaisa minerālmēslus un, pārbraucot ar riteņkapli, tos ierušina augsnē.

Kapļa pieejamie platumi ir no 20 līdz 50 cm, pieprasītākais – 25 cm. Ir viegli izjaucams un saliekams, tātad arī ērti transportējams.

Meistars piedāvā arī traktorvilkmes stādītāju, ko var pievienot visu veidu traktoriem. Komplektējams ar divām vai vairākām sekcijām (savstarpēji neatkarīgām un regulējamām). Var iedēstīt līdz pat 30 tūkstošiem stādu dienā.

 

LA.lv