Praktiski
Mājas

Kurš mops vislabākais? Testējam dažādus modeļus0

Foto: Fotolia

Mopi lēnām, bet mērķtiecīgi izkonkurē grīdas lupatu un spaini. Tas, kurš pamēģinājis mazgāt grīdu ar kvalitatīvu mopu, pie lupatas un slotas vairs neatgriežas. Šoreiz testējam dažādus modeļus.

Mops ir maināms, pie slotas pēdas piestiprināts auduma gabals. Visa viltība slēpjas faktā, ka audums izgatavots no mikrošķiedras, ko var izmantot gan sausai, gan slapjai uzkopšanai. Patiesībā šā darbarīka ražošanā pārdomāta ir katra detaļa, lai ievērojami atvieglotu grīdas mazgāšanu un slaucīšanu.

Slaucīšana un mazgāšana

Sausā uzkopšana stipri atšķiras no slaucīšanas ar parasto slotu, jo mikrošķiedras audumam piemīt unikāla spēja piesaistīt visus netīrumus, arī putekļus un dzīvnieku spalvas. Mīnuss – ar to nav iespējams uz liekšķeres uzslaucīt gružus, piemēram, smiltis, drupačas, malkas skaidas, jo pēda šim darbam ir pārāk kustīga.

Slapjajā uzkopšanā audums perfekti uzsūc ūdeni, savāc netīrumus (nevis izsmērē tos pa visu grīdu).

Ar mopu var ātri nomazgāt lielu grīdas laukumu, tā nožūst ātrāk, nekā mazgājot ar parasto lupatu. Arī pats mops izžūst ātri un līdz ar to nesasmok.

Mazgājot grīdu, pēdas platāko daļu vajag pavērst pret lietotāju, lai mobilitātes dēļ tā nemetas apkārt. Ja mazgājot veido it kā astoņniekus, tas nodrošina vispilnīgāko netīrumu savākšanu.

Mopa pēda

Tieši no pēdas atkarīgs, cik ērti būs mazgāt grīdu. Jo kustīgāka, manevrēt spējīgāka šī detaļa, jo vieglāk iztīrīt telpas stūrus un laukumus ap mēbelēm. Labi, ja pēda izgatavota no metāla (parasti izmanto alumīniju, jo tas ir ļoti viegls), kas paildzina kalpošanas laiku. Visbiežāk pēdas apakšā ir speciāla līplente, ko dēvē par ezīšiem, jo sastāv no mazām, īsām adatiņām, kas it kā ieķeras auduma drāniņā. Daži ražotāji piedāvā inovatīvu risinājumu – pēdu ar magnētu, citi to ražo no plastmasas (mopu šādā gadījumā uzvelk no viena sāna un piestiprina ar auduma iekšpusē piešūtiem lipekļiem).

Iegādājoties mopu, ieteicams izpētīt pēdas stiprinājumus – ja tie jau veikalā ie­strēgst, brīvi nekustas, regulāri lietojot, šāda slota nebūs ērta.

Lai netiktu bojāta līplente, slapju mopu nežāvē uz pēdas, bet noņem un liek uz radiatora. Tāpat svarīgi pēdu uzglabāšanas laikā turēt uz augšu, jo līplenti var sabojāt gruži un putekļi.

Kā mazgāt mopu

Īpašais aušanas veids padara mikrošķiedras audumu izturīgu, tas kalpo daudzus gadus. Mopu iesaka mazgāt veļas mašīnā ar parasto pulveri bez balinātājiem vai mīkstinātājiem vai zem tekoša ūdens ar saimniecības ziepēm. Nedrīkst likt veļas mašīnā kopā ar kokvilnu vai vilnu. Balinātāji un skalošanas līdzekļi bloķē auduma spēju uzsūkt ūdeni.

5 argumenti par labu mopam

1. Neviena netīra stūrīša! Mops ir plāns un izgatavots trapeces veidā, tāpēc ar to var viegli piekļūt vietām, kur citkārt iztīrīt ir grūti, piemēram, zem skapja, gultas.

2. Tīri grīdu un griestus! Ražotāji īpaši padomājuši par mopa teleskopiskā kāta konstrukciju. Tā garumu var pielāgot jebkuram augumam, lai darbotos, saglabājot taisnu muguru. Kvalitatīva mopa kātu var nofiksēt 0,80–1,65 m garumā un tīrīt gan grīdu, gan griestus (ar sauso mopu) un citas grūti aizsniedzamas vietas. Iespējams piekļūt vietām, piemēram, augstiem griestiem, kam citkārt vajag izmantot saliekamās alumīnija kāpnes.

3. Ilgmūžība. Mopu var mazgāt 500 reižu. Ražotāji aprēķinājuši – ja audumu katru nedēļu mazgāsiet veļas mašīnā, tas kalpos 10 gadu, nezaudējot labās īpašības.

4. Lietošanas ērtums. Audums lielākoties ir piestiprināts ar līplentēm un stingri turas tīrīšanas laikā, bet vienlaikus ir viegli noņemams, lai izmazgātu.

5. Līdzekļu ietaupījums. Mopa audums tik labi nomazgā netīrumus, ka pilnīgi pietiek ar tīru ūdeni. Ja ir īpaši netīras virsmas, ūdenim var pievienot ekoloģisku grīdas mazgāšanas līdzekli.

PADOMI

Agrāk varēja nopirkt lielākoties mopus ar garām bārkstīm. Pieredzējuši lietotāji apgalvo, ka plānie mopi ir daudz ērtāki. Bārkstis aizķeras, ja gadījusies atskabarga uz dēļu grīdas vai kāda nagla uz līstes, turklāt mati vai vilna velkas kā gara aste.

Mazgājot grīdu ar mikrošķiedras mopu, nav ieteicams ūdenim pievienot ķīmiskos grīdas tīrīšanas šķidrumus vai speciālos parketa tīrīšanas līdzekļus, jo tie ar laiku nosprosto auduma smalkās šķiedras un pasliktinās mazgāšanas kvalitāte.

LA.lv
IL
Ilze Līvmane
Praktiski
Pensijā – tikai 70 gadu vecumā? Klīst tādas runas…
17 stundas
AG
Aija Geida
Praktiski
Biešu salāti ar grauzdētām ķirbja sēklām
18 stundas
AG
Aija Geida
Praktiski
Dārzeņus ēdam par maz. Vairākas receptes ēdienkartes dažādošanai
21 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ML
Māra Libeka
Veselam
Uz aptieku ne tikai pēc zālēm: aptiekās paplašinās pakalpojumu klāstu
2 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Baldonē atrod mucas ar aizdomīgu vielu. Teritorija norobežota
1 stunda
Uldis Šmits
Pasaulē
Ievēlēta, bet…
9 stundas
MA
Māris Antonevičs
Latvijā
Māris Antonevičs: Priekšnieks aizmirsis solījumu? Versijas par JKP reakciju
2 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Septiņas dienas valdīs vasarīgi silti laika apstākļi: jaunākā prognoze
16 stundas