Praktiski
Mājas

Kultūra, sievasmāt, sākas no mazmājiņas! Sirsniņmājiņas vietā ierīko biotualeti0

Foto – Shutterstock

Kultūra, sievasmāt, sākas no mazmājiņas! – tā filmā “Limuzīns Jāņu nakts krāsā” teica Viktors un ķērās pie darba, kas vainagojās ar koši nokrāsotu sirsniņmājiņu. Šī necilā un prozaiskā ēciņa ar izsmeļamo bedri vēl pavisam nesen bija neatņemama lauku mājas vai vasarnīcas apbūves sastāvdaļa.

Nelielas izmaksas

Dzīve nestāv uz vietas. Nekomfortablas labierīcības īsti neiederas XXI gadsimtā. Turklāt sirsniņmājiņai ir ne visai patīkamas blakusparādības – specifisks aromāts ar laiku pārņem lielāku vai mazāku pagalma daļu, izsmeļamajā bedrē bieži viesi ir kukaiņi un grauzēji, kas var pārnēsāt slimības.

Veikalos nopērkamas dažādu veidu biotualetes, turklāt to cena ir samērā zema, ja ņem vērā kokmateriālu cenas āra tualetes ierīkošanai. Lētākie modeļi maksā aptuveni 100 eiro. Tiesa gan, līdzekļi būs jāiegulda arī ekspluatācijas laikā.

Biotualešu konstrukcija var atšķirties, taču pamatā ir vismaz divi trauki. Viens no tiem ir pati tualete, otrs paredzēts atkritumu savākšanai un apstrādei. Atkarībā no ierīces konstrukcijas tā var būt tilpne ar šķidrumu vai citu saistvielu.

Nav nepieciešams pieslēgums centralizētajai kanalizācijai, un šī tualete nav jāierīko virs izsmeļamās bedres. To var viegli pārvietot un atrast vispiemērotāko vietu, piemēram, vasarā izvietot arī neapkurināmā telpā. Ziemā tai, protams, jāatrodas siltumā gan pašu ērtības labad, gan tādēļ, lai nesasaltu ierīcē izmantojamie šķidrumi. Ir nopērkami modeļi, ko var uzstādīt stacionāri tiem paredzētā telpā vai arī ņemt līdzi izbraukumā pie dabas.

Foto – Shutterstock

Jālieto īpašs šķidrums

Visvienkāršāk ir lietot šķidruma biotualetes. Atkritumu apstrāde tajās notiek, izmantojot dažādu sastāvu šķīdumus, ko pievieno ūdenim. Speciālie līdzekļi gandrīz pilnībā neitralizē nepatīkamās smakas, sadala fekālijas un dezinficē tās. Šķīdumos var būt gan ķīmiskas vielas, gan mikroorganismi.

Mikroorganismi sadala un izšķīdina fekālijas un tualetes papīru dabiskā veidā, un nevajag papildus lietot ķīmiskas piedevas. Netīro šķidrumu droši var izliet kanalizācijas sistēmā vai citā ieplānotā vietā. Šie līdzekļi neļauj veidoties kaitīgiem mikroorganismiem un gāzēm, nodrošina higiēniski tīru netīrā ūdens tvertni.

Šķidruma biotualetēm ir divi nodalījumi, kas tiek hermētiski sastiprināti kopā. Augšējā nodalījumā ir pods ar atveri, sēdekli un vāku, kā arī noskalošanas sistēma. Apakšējā nodalījumā atrodas atkritumu tvertne, kas var būt aprīkota ar tvertnes līmeņa indikatoru. Lai apakšējās tvertnes apkalpošana būtu pēc iespējas higiēniskāka, vairākumam modeļu ir īpašas palīgierīces tās iztukšošanai. Noskalošanas sistēmā var būt iebūvēti vairāku veidu, tostarp elektriskie, šķidruma sūkņi. Biotualete, kuras tilpums ir 10–12 litru, parasti paredzēta 20–25 noskalošanas reizēm. Trīs cilvēku ģimene apakšējo tvertni piepildīs trijās četrās dienās. Lai varētu tīrīt retāk, jāizvēlas lielāka, piemēram, 20–25 litru, tvertne, kas paredzēta 45–50 noskalošanas reizēm. Tomēr jāņem vērā, ka pilna tvertne svērs aptuveni 30 kilogramu.

Jānodrošina visiem ģimenes locekļiem ērti lietojama konstrukcija. Cilvēkiem ar kustību traucējumiem un gados veciem cilvēkiem var būt nepieciešami īpaši rokturi, kas atvieglo apsēšanos un piecelšanos.

Lai biotualetes pārāk ātri nepiepildītos, tajās nav ieteicams mest tualetes papīru.

Kūdras komposta biotualete

Kūdras komposta biotualete ir tehnoloģiski vienkāršāka un dabai draudzīgāka, jo netiek izmantotas nekādas ķīmiskās vielas fekāliju sadalīšanai un nepatīkamo smaku novēršanai. Traukā, kurā krīt atkritumi, pirms ierīces lietošanas ar dozatoru ieber kūdru, bet pēc tam uzber vēl vienu pietiekami biezu slāni. Kūdrā esošās baktērijas veicina sadalīšanās procesu.

Vēl viena priekšrocība – šādas biotualetes jātīra ik pēc pusotra līdz pat astoņiem lietošanas mēnešiem. Nav nepieciešams ūdens, kas aukstumā var sasalt. Turklāt kūdra izmaksā lētāk nekā ķīmiskie līdzekļi vai mikroorganismi.

Vienīgais trūkums – vajadzīga atsevišķa telpa ar labu ventilāciju, jo kūdra nespēj aizturēt pilnīgi visas smakas un ierīcei jābūt uzstādītai stacionāri.

LA.lv
Inita Šteinberga
Praktiski
Siltumnīcā pēkšņi sākuši vīst tomāti. Kas par iemeslu un kā glābt augus?
6 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Deserts ar rīvmaizi, saldējumu un medu
9 stundas
AG
Aija Geida
Praktiski
Kā pagatavot garšaugu sāli. Recepte
10 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Latvijā
Pirmspensijas cilvēki stājas augstskolās. Kas ir pieprasītas programmas?
2 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Negaisā Polijas Tatros dzīvību zaudējuši četri cilvēki, bet 30 ievainoti
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Jūrmalas restorānā tikušies Šlesers un Rīgas domnieks Bergmanis 2
6 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Divi puikas vieni paši izdzīvo trīs dienas: paglābj veiksmīga sakritība
1 stunda
LA
LA.LV
Dabā
Sinoptiķi pavēsta, kad gaidāms karstākais laiks: prognoze 7 dienām
5 stundas