Praktiski
Mājas

Krosenes kā jaunas. Kā mazgāt sporta apavus?0

Foto: Fotolia

Mūsdienās ērtie sporta apavi nekalpo tikai sportošanai, tie tiek gaumīgi kombinēti arī ar kleitām un svārkiem. Vasarā biežāk priekšroka tiek dota gaišiem apaviem, kas lieliski piestāv saulainajam un siltajam laikam. Vienīgā problēma – kā apavus pareizi tīrīt un atbrīvot no putekļu un netīrumu kārtas?

Mazgāt ar rokām vai veļas mašīnā?

Pirms mazgāšanas veida izvēles ir jāzina, kā sporta apavi ir ražoti. Veļas mašīnā nedrīkst mazgāt tos apavus, kas nav šūti, bet ir līmēti. Tāpat vajadzētu būt piesardzīgiem, mazgājot apavus ar atstarotājiem un klipšiem, jo tie pēc tam var zaudēt savu funkcionalitāti. Ja apavu augšpuse ir no tekstila, tad jāatceras, ka tie var nokrāsot citus apavus, tādēļ veļas mašīnā liekami vieni paši. Ja apavi ir no zamša, tos nekādā gadījumā nedrīkst mazgāt veļas mašīnā.

Kā sagatavot apavus mazgāšanai?

Lai apavus sagatavotu mazgāšanai, tie sākumā jāattīra no zemes kārtas, kas varētu būt paslēpusies protektoros. To vislabāk izdarīt zem tekoša ūdens strūklas, pievēršot uzmanību, lai tiktu izskaloti arī visi sīkie akmentiņi un citi ar aci grūti pamanāmie priekšmeti. Lai atbrīvotu apavus no nepatīkamā aromāta, ieteicams tos uz 20–25 minūtēm iemērkt siltā ziepjūdenī. Pirms tam noteikti jāizņem pēdiņas un apavu šņores, lai pasargātu no deformācijas, tās jāmazgā ar rokām. Tad apavi jāieliek speciālā mazgāšanas maisiņā un jāievieto veļas mašīnā. Veļas mašīnā nevajadzētu likt vairāk par diviem apavu pāriem, līdzās apaviem noteikti jāieliek kāds vecs dvielis vai cits nevajadzīgs apģērba gabals, kas mīkstinās centrifūgas sitienus.

Mazgāšana bez žāvēšanas

Pirms mazgāšanas jāizvēlas režīms. Mūsdienu veļas mašīnā vajadzētu būt pieejamai speciālai programmai “Sporta apavi”. Ja tāda nav pieejama, izvēlamies delikāto režīmu, temperatūru noregulējam uz 30–40 grādiem. Ja temperatūra būs augstāka, pastāv risks, ka kāda sporta apavu daļa mazgāšanas procesā var tikt sabojāta. Tāpat, lai izvairītos no apavu deformācijas, ieteicams izvēlēties programmu bez izspiešanas vai ar ļoti mazu apgriezienu skaitu un bez žāvēšanas funkcijas.

Kā mazgāt ar rokām?

Ja esat nolēmuši sporta apavus mazgāt ar rokām, tad būs nepieciešama bļoda ar ūdeni, mazgāšanas līdzekļi, balinātājs, traipu tīrītāji un, protams, pacietība un laiks. Vispirms apavi jāiemērc siltā ūdenī, pēc tam ūdens jāsamaina, tam pievienojot gan mazgāšanas līdzekli, gan balinātāju, gan traipu tīrītāju. Tad ar piemērotu birstīti tīra apavus, tad atkal tos iemērc, atkārtojot šo procedūru tik ilgi, kamēr ūdens kļūst tīrs. Pēc tam apavi noteikti jāizskalo.

Avīze vai elektrožāvētājs?

Atcerieties, ka nevienus apavus nedrīkst žāvēt uz radiatoriem, jo apavi deformēsies un dažas daļas var atlīmēties. Ja apavi ir baltā krāsā, ir liela varbūtība, ka virspuse iekrāsosies neglīti dzeltenīgā tonī. Agrāk apavu žāvēšanai izmantoja avīzi, to ievietojot apavu iekšpusē, un tad, kad tā kļuva mitra, samainot pret sausu. Šis paņēmiens nav peļams arī šodien, taču, ja sporta kurpes ir baltā krāsā, jāņem vērā, ka tās no tipogrāfijas krāsas var iekrāsoties un jums var nākties mazgāšanas procesu sākt no jauna, tādēļ šīs metodes cienītājiem ieteicams izmantot tualetes papīru. Jauno tehnoloģiju piekritējiem noderēs speciālie apavu elektriskie žāvētāji, kas visu paveiks bez jūsu palīdzības. Taču, ja neesat sajūsmā ne par vienu, ne otru žāvēšanas metodi, atstājiet apavus žūt labi vēdināmā telpā, līdz tie kļūst pilnīgi sausi.

LA.lv