Praktiski
Mājas

Krāsojam sienas citādi: kā veidot dekoratīvu krāsojumu0


Nokrāsojot sienu ar tāfeles krāsu, to iespējams apzīmēt vai aprakstīt ar krītu.
Nokrāsojot sienu ar tāfeles krāsu, to iespējams apzīmēt vai aprakstīt ar krītu.
Foto – Vivanta Volkova

Interesantu un dekoratīvu noformējumu sienām iespējams iegūt pavisam vienkārši, izmantojot dažādu toņu krāsas un dažādus palīgmateriālus, kas ir pa rokai katrā mājā.

Šoreiz runa nebūs par dekoratīvo krāsojumu tā tradicionālajā izpratnē, bet gan par radošu darbošanos, kas pa spēkam katram. Izmantojot dažādas viena toņa nokrāsas, radniecīgus toņus vai, tieši pretēji, kontrastējošas krāsas, kas labi saskan kopā, uz sienas iespējams radīt īpašu krāsojumu, kāds būs tikai jūsu mājās. Tāpat līdzīgi var eksperimentēt ar faktūrām, krāsu uzslāņojumiem un trafaretiem. Interesantas idejas un labus padomus, kā pareizi rīkoties un kādas krāsas izvēlēties, var atrast “tikkurila.lv” un dažādās hobiju interneta lapās.

Iespēja nr. 1 – krāsas klekši, šļaksti, traipi un punktveida uzsmidzinājums. Šādu dekoru veido uz vienā tonī nokrāsotas sienas, kas jau paspējusi nožūt. Krāsu klekši labi iederēsies bērnistabā, drosmīgi šļaksti – tīņu istabās, arī priekšnamos vai hallēs. Tos rada ar sarenēm vai krāsā samērcētām drānām. Savukārt nelielās zonās labāk izmantot sīkāku punktojumu, ko panāk ar smidzinātāju vai izmantojot nelielu otu. Tomēr visos paņēmienos ieteicams rīkoties drosmīgi, lai panāktais efekts izskatītos dabiski.

Iespēja nr. 2 – sienas krāsojuma vecinājums vai 3D efekts. Protams, nopērkamas arī speciālas krāsas, kas rada šādu efektu, bet šoreiz, kā jau norunāts, iztiekam ar vienkāršiem līdzekļiem un ierindas prasmēm. Vecas, pelējuma skartas vai mitras sienas efektu iespējams panākt, ja uz tās pamattoņa klāj zilas, rozā vai zaļas krāsas gaišu tonējumu plašos, neregulāros laukumos. Ja sienas pamattonis nebūs balts, bet kādā no pasteļtoņiem, šāds efekts izskatīsies pat romantiski. Telpisku efektu iespējams panākt, veidojot dažādas faktūras krāsu uzslāņojumus, bet tas jau būs sarežģītāk.

Galerijas nosaukums

Iespēja nr. 3 – faktūras efekti. Speciāli darbarīki nebūs nepieciešami – pietiks ar parastu sūkli, slotu, suku vai drānu. Var likt lietā izdomu un tos apvienot, piemēram, rullīti, ko aptin ar drānu vai plēvi utt. Tomēr šajā gadījumā labāk izmantot līmes vai glazūras veida krāsu, bet faktūru izveidot tad, kad krāsa jau pilnībā nožuvusi.

Iespēja nr. 4 – tāfeles, marķieru, magnētiskā vai luminiscējošā krāsa. Nokrāsojot sienu ar tāfeles krāsu, ko iespējams apzīmēt vai aprakstīt ar krītu. Tādējādi sienas dekoru var veidot jaunu gandrīz vai katru dienu. Šādu krāsu labāk klāt uz vienas nelielas sienas vai tās daļas – piemēram, uz apakšējās joslas bērnistabā, lai tā nepadarītu telpu drūmu, jo tā visbiežāk ir melnā krāsā (retāk zaļā un brūnā), lai gan daži ražotāji piedāvā iespēju kombinēt tāfeles krāsu ar tonējošo krāsu. Marķieru krāsa ir samērā inovatīvs veids, ar ko pārklāt sienu. Šī krāsa ir ļoti piemērota bērnistabām, tā nerada alerģiju un atgrūž putekļus. Pieejama aptuveni desmit toņos, arī bezkrāsaina. Vienīgais trūkums – žūst aptuveni septiņas dienas. Bet pēc tam uz tās var zīmēt ar notīrāmajiem marķieriem.

Saistītie raksti

Magnētiskās krāsas sastāvā ietilpst speciālas metāliskas daļiņas, kas piesaista magnētus. Diemžēl šai krāsai nav pieejama plaša krāsu palete, bet vajadzības gadījumā to var pārklāt ar jebkuru citu krāsu, arī tāfeles vai marķieru krāsu. Uz šādas sienas varēs gan zīmēt, gan piestiprināt krāsainus magnētus un glezniņas. Luminiscējošā krāsa ir lielisks veids, kā radīt iespaidīgu dekoru un pārsteigt viesus. To var krāsot arī uz auduma, betona un metāla. Pieejamas krāsas, ko var redzēt arī dienā, bet ir daži veidi, kas apgaismojumā nav redzami. Ar šādu netradicionālu un neredzamu krāsu var radīt visdažādākos vizuālos efektus, piemēram, zvaigžņotas debesis uz griestiem, ainavas uz sienām vai zīmējumus uz noteiktām sienas zonām, kas izgaismosies tikai diennakts tumšajā laikā. Šī krāsa nav kaitīga cilvēka veselībai, vienīgi periodiski luminiscējošajam pārklājumam nepieciešams gaismas lādiņš. Tāpēc pie speciāli nokrāsotajiem sienas laukumiem vēlams ierīkot apgaismojumu.

Iespēja nr. 5 – trafareti. Dažādas līnijas, joslas, zīmējumus uz sienas iespējams uzkrāsot, izmantojot krāsotāju līmlentes vai trafaretus. Tos var izgatavot saviem spēkiem no pietiekami bieza kartona vai nopirkt būvniecības veikalos.

LA.lv