Dārzs, Telpaugi

Krāšņo puansetiju uznāciens. Kā saglabāt augu nākamajai sezonai, lai tas atkal krāsotos sārts?

Foto - Shutterstock

Vai minipuansetijas pēc noziedēšanas saglabā zemo augumu? OLGA RĪGĀ

Greznā eiforbija jeb puansetija (Euphorbia pulcherrima), ko parasti dēvē par Ziemassvētku zvaigzni, sāk ziedēt decembrī. Tā ir īsās dienas augs, kas savvaļā Meksikā izaug līdz 3 m garš. Krūmam dzinumu galos veidojas sīki, necili ziedi, zem tiem rozetē sakārtotas sarkanas augšlapas, ko bieži nepareizi sauc par ziediem.

Veikalos piedāvā dažāda lieluma puansetijas – miniatūras ar vienu zvaigznīti, vidējas ar trim, kā arī lielas ar 5–7 galotnēm. Šīm šķirnēm dārzniecībās mākslīgi saīsina dienas garumu – veic tumšošanu, lai augi paspētu uzziedēt pirms Ziemassvētkiem. Lai iegūtu nelielas puķes, stādus apstrādā ar augumu samazinošām vielām. Piemēram, SIA “Grobiņas ziedi” minipuansetijas iestāda vēlāk nekā pārējās, lai augtu īsāku laiku. Mazās puansetijas negalotņo, bet agrāk tumšo, lai pielapes ātrāk iekrāsotos.

Mājas apstākļos sarežģītās audzēšanas nianses ievērot grūti, tāpēc vēlreiz uzziedināt puķi tik spilgtās krāsās nevarēs. Tomēr pēc noziedēšanas puansetija nav jāizmet. Augs nākamajā gadā uzziedēs, veidojot krāsainas pielapes, tiesa, nebūs dekoratīvs visu gadu, turklāt istabā aizņems daudz vietas. Miniatūrās puansetijas izaugs tikpat augstas kā Ziemassvētku zvaigznes ar vairākām galotnēm (respektīvi, krūmi sakuplos divreiz lielāki), jo augumu samazinošās vielas izzūd gada laikā.

Kad puansetija nozied, tai iestājas miera periods, un tad telpā jānodrošina +12…+14 °C temperatūra. Šajā laikā augu nemēslo, laista reti. Martā, kad parādās jaunie dzinumi, puansetiju pārstāda, apgriež, novieto saulainā, siltā vietā, sāk laistīt un mēslot (piebaro katru nedēļu līdz brīdim, kad sāk veidoties krāsainās augšlapas, ziedi). Puķe nekādā gadījumā nedrīkst atrasties mitrumā un vēsumā, jo tūlīt nobirs lapas. Puansetijām netīk arī caurvējš.

Labi koptas, tumšotas puansetijas (augi jau no augusta vidus jāēno ar tumšu materiālu, kas nelaiž cauri gaismu, tādējādi saīsinot dienas garumu līdz 10 stundām) telpās izaug par lieliem krūmiem ar vairākām zaru galotnēm, un gandrīz tās visas veido krāsainas augšlapas.

Interesanti un neparasti izskatās Ziemassvētku zvaigznes ar baltām vai spilgti rozā pielapēm, kā arī divkrāsainās (rozā ar laškrāsu), tāpat krokainās. Tomēr Latvijā vispopulārākās joprojām ir sarkanās puansetijas gaišākos vai tumšākos toņos.

Pievienot komentāru