Citi vaļasprieki, Rokdarbi

Krāsas kokvilnai
. Kur nopirkt?

Foto-Stock.hxcng

“Kur var nopirkt anilīna krāsas, kas paredzētas kokvilnai?” 
Sandra Kļava Bauskā

Padomju laikos un vēl pirms gadiem pieciem saimniecības preču veikalos varēja nopirkt Igaunijā ražotās anilīna krāsas kokvilnai un vilnai. Tagad šī ražotne ir slēgta, tāpēc izredzes tikt tieši pie šīm krāsām niecīgas, ja nu vienīgi tās varētu būt aizķērušās kādā Rīgas Centrāltirgus būdiņā vai citviet, kur pārdod šādas lietas.

Taču tas nenozīmē, ka kokvilnas audums paliks nenokrāsots. Veikala “HobbySet” (Rīgā, Dzirnavu ielā 100) pārdevēja-konsultante iesaka izmēģināt Vācijā ražotās tekstilkrāsas DekaL batikai, dabīgiem audumiem un vilnai, kuras pieejamas 30 toņos. Iepakojums paredzēts 250 g sausa auduma, tā cena – Ls 1,30.

– Lai kokvilnas audums nokrāsotos vienmērīgi, tekstīlijas sastāvā jābūt 50 % dabiskās, tas ir, kokvilnas šķiedras. Ja dominē sintētiskie pavedieni, krāsojums neiznāk vienmērīgs.

Krāsas kokvilnai, vilnai un viskozei tirgo arī veikalu tīklā “Abakhan Fabrics” (Rīgā, Lielgabalu ielā 4, vai Maskavas ielā 240, vai Rūpniecības ielā 32b).

Kokvilnas audumu var krāsot arī ar tekstila krāsām Deka, Marabu Fashion Color vai citām, kas paredzētas izmantošanai veļasmašīnā. Tās var iegādāties veikalā “HobbySet”, Radošo darbu galerijā – veikalā (Artilērijas ielā 9, Rīgā), mākslas salonā “Meistars Gothards” (Plūdoņa ielā 42, Bauskā) un citos mākslinieku piederumu un saimniecības preču veikalos. Iepakojums paredzēts puskilogramam sausas veļas. Jāizvēlas pāris toņu tumšāka krāsa, tad ir lielāka garantija, ka izdosies nokrāsot vienmērīgi.

Dara tā: vispirms nosver krāsošanai paredzēto kokvilnas audumu, lai konstatētu nepieciešamo krāsas daudzumu (lai nokrāsotu vienmērīgi, veļasmašīnas tilpni nevajadzētu pārslogot). Tad audumu vismaz 10 minūtes izmērcē aukstā ūdenī. Krāsu un fiksatoru ieber veļasmašīnas tilpnē, tad uzber 1 kg sāls, lai nosegtu krāsu, pretējā gadījumā tā nepieķersies vienmērīgi. Uz sāls uzliek mitro kokvilnas audumu. Veļasmašīnu uzreiz noregulē 60 grādu mazgāšanas režīmā. Nedrīkst izvēlēties īso vai ekonomisko programmu! Procesam beidzoties, nokrāsoto atstāj veļasmašīnā, ieber nedaudz krāsainai veļai domāta pulvera un atkal ieslēdz mazgāšanas režīmā. Tad mašīnā nepaliek krāsas paliekas un nokrāsotā veļa iegūst vēlamo noturību.

 

Pievienot komentāru