Praktiski
Rokdarbi

Kostīmiņš mazulim pašu rokām. Adīšanas darba gaita soli pa solim0

Foto – Valdis Semjonovs

“Mājās ir iekrājusies dzija. Lūdzu, pastāstiet, kā uzadīt kostīmiņu (biksītes, jaciņu) divgadīgam bērnam!” IEVA Bauskas novadā

Kostīmu adīja un darba gaitu aprakstīja Sarmīte Elsta.

Materiāli

300 g vidēji smalkas dzijas, 2,0 numura adāmadatas, 2,0 numura zeķu adāmadatas, 3,0 numura tamboradata.

Darba gaita

Jakas muguras daļa. Uzmet 70 valdziņus. Noada 3 cm garu valnīti (2 valdziņi labiski, 2 valdziņi kreiliski). Pēc tam ada labiskajā rakstā apmēram 15 – 20 cm (katram bērnam tas var būt individuāli). Veido rokriņķi – 1. rindā adatas sākumā norauc 4 valdziņus, 3. rindā adatas sākumā norauc 2 valdziņus. Turpina adīt labiskajā rakstā apmēram 8 – 10 cm. Pēc tam sāk veidot kakla izgriezumu – izada 25 valdziņus, norauc 20 valdziņus un izada atlikušos 25 valdziņus, adījumu apgriež otrādi un izada pēc raksta (kreiliskajā adījumā). Tad adatas sākumā norauc 5 valdziņus, pārējos izada, atkal atpakaļejošās kārtas izada kreiliski, apgriež adījumu un adatas sākumā norauc 3 valdziņus (ja šķiet, ka kakla daļa ir pašaura, norauc vēl pāris valdziņus turpejošās kārtas adatas sākumā), pēc tam izada vēl pāris kārtas un norauc atlikušos 17 valdziņus – pleca daļu.

Jakas priekšpuse. Uzmet 30 valdziņus. Noada 3 cm garu valnīti un turpina adīt tikpat kārtas kā mugurai. Pēc tam veido rokriņķi – 1. rindā adatas sākumā norauc 4 valdziņus, 3. rindā adatas sākumā norauc 2 valdziņus. Turpina adīt labiskajā rakstā apmēram 8 – 10 cm. Pēc tam sāk veidot kakla izgriezumu – adatas sākumā norauc 5 valdziņus, izada kārtu līdz galam, atpakaļejošo kārtu noada kreiliski, apgriež adījumu un atkal adatas sākumā norauc 3 valdziņus, nākamajā turpejošajā kārtā norauc 2 valdziņus, noraukšanu turpina pa 1 vai 2 valdziņiem, līdz iegūts tāds pats atlikušo valdziņu skaits kā mugurpuses pleca daļai. Pēc noraukšanas izada vairākas kārtas, lai muguras un priekšpuses daļas būtu vienādā garumā. Pēc tam sašuj sānu vīles un plecu daļas kopā.

Piedurknes. Uz zeķu adāmajām adatām uzlasa rokriņķa ārējās malas valdziņus un ada pirmo kārtu kā sākumu rindai, atzīmējot vietu tieši zem paduses (tur, kur ir šuvuma vīle), ik pa 3 valdziņiem izadot vienu papildu valdziņu no uzlasīto valdziņu iekšmalas, lai piedurkne veidotos proporcionāla. 2. kārtas sākumā saada 2 valdziņus, lai sāktu veidot piedurknes rokriņķi. Noada vēl 3 kārtas un atkal kārtas sākumā saada 2 valdziņus. Pēc tam šādu valdziņu saadīšanu veic katrā 5. kārtā, līdz sasniegts vēlamais piedurknes platums. Tā var būt kuplāka, var būt šaurāka, piegulošāka bērna rociņai. Kad uzadīts nepieciešamais piedurknes garums, aptuveni 5 cm noada sviķeļa rakstā un norauc piedurkni. Identiski ada arī otru piedurkni.

Pēc piedurkņu uzadīšanas uz 2,0 numura adāmadatām uzlasa jaciņas kreisās priekšpuses malas valdziņus un ada rievotajā adījumā 3 cm un norauc jaciņas priekšpuses aizdari. Tad uz adāmadatas uzlasa jaciņas labās priekšpuses malas valdziņus un ada rievotajā adījumā pāris kārtas. Nākamajā kārtā šo daudzumu sadala vienādās daļās (apmēram 4 – 5 valdziņi) un veido pogcaurumus – izada 10 valdziņus, veido vienu apmetumu un uzreiz saada divus valdziņus kopā (vietā, kur ir apmetums, veidosies pogcaurums), noada vēl pāris kārtas un norauc priekšpuses aizdari.

Kakla izgriezumam uzņem vaļējos valdziņus un ada rievotajā rakstā apkaklīti. Šim darbam ērtākas ir apaļadāmās adatas (adatas, kas savienotas ar auklu). Darbu sāk no labās puses, valdziņus izadot labiski. Tur, kur starp valdziņiem ir lielāki attālumi, no starppavedieniem vai no adījuma veido papildvaldziņus, cenšoties, lai pieaudzējumi būtu maz redzami. Nākamās kārtas ada rievotā adījumā, ada apmēram 5 centimetrus.

Bikses. Tās sāk adīt ar vidus pīnes detaļu, jo tad nevarēs kļūdīties ar bikšu apkārtmēru – bikses ik pa brīdim būs iespējams uzlaikot bērnam. Kad vidus detaļa pabeigta, to norauc un savieno aplī (sašuj malas kopā). Pēc tam uzlasa vienu detaļas malu uz apaļadāmajām adatām un ada tik kārtu, cik nepieciešams no bērna krūtīm līdz kājiņām, ierēķinot pampera tiesu, ja nepieciešams, kā arī, ja nepieciešams, veido tieši tādus pašus caurumiņus kā pogcaurumus, kur pēc tam var ievērt savelkamu aukliņu, lai bikses padarītu pieguļošākas. Kad vajadzīgais rindu skaits noadīts, atzīmē pusi valdziņu (ja pieņemam, ka valdziņu skaits ir 100, tad tie ir 50 valdziņi), norauc 5 valdziņus, izada 45 valdziņus un atkal norauc 5 valdziņus. Šādi bikses ir sadalītas, lai veidotos bikšu staras. Vienu bikšu staru, lai būtu ērtāk, uzņem uz palīgpavediena un turpina adīt vienu staru. Kad vajadzīgais garums ir noadīts, lai bikses būtu piegulošākas, apakšā ada 3 – 5 cm sviķeli, norauc, ada otru bikšu staru, pēc tam pa vidus līniju sašuj bikses kopā. Ja nepieciešams, var adīt ķīlīti un iešūt. Pēc tam uzņem 7 valdziņus no pīnes detaļas augšmalas un ada plecu lencīti. Lencītes galā izveido pogcaurumu.

Pēc kostīmiņa uzadīšanas to var dekoratīvi aptamborēt ar citas krāsas dziju, pievienot bumbuļus, tamborētas puķes, krāšņas pogas vai citus elementus.

LA.lv
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Lielais ražas laiks. Kas darāms dārzā 16. – 23. septembrī
1 diena
RR
Rebeka Rogale
Praktiski
Virtuves izlietņu veidi un to priekšrocības. Kuru izvēlēties?
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Sagatavo kompostu pavasarim: ko noteikti tajā nevajag likt
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

GS
Gundega Skagale
Dabā
Latvijā izstrādāts depozīta automāts, kas darbojas ar mākslīgā intelekta palīdzību 1
4 stundas
LE
LETA/LA.LV
Sports
VIDEO: Latvieši iemet divus pirmos vārtus sezonā, “Dinamo” ar raksturu izrauj uzvaru
3 stundas
LE
LETA/LA.LV
Latvijā
“Process reizēm ir emocionāls.” Koalīcijas partneri sola atbalstu pašvaldību reformas turpināšanā 1
6 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. “Viņa aizmiga…” Džipa vadītāja pie Ķekavas apļa ietriecas kravas auto sānā
3 stundas
LE
LETA
Dabā
Otrdien Latviju sasniegs ciklons, atnesot stipru lietu un krusu
11 stundas