Praktiski
Rokdarbi

Kopā ar bērniem gatavojam Lieldienu dekorus0

Rokdarbu skolotāja Santa Polīte ( fonā – Daces Krūzes gleznu izstāde). Foto: Dace Kokareviča

Radošajā darbnīcā “Katram savu čivulīti!”, ko Kalnciema kvartāla galerijā rīkoja Kultūras un mākslas centrs “Nātre”, bērni kopā ar vecākiem varēja iemācīties, kā izgatavot vienkāršus, gaumīgus dekorus Lieldienām. To var izdarīt arī katrs pats savās mājās, vispirms sarūpējot nepieciešamos materiālus, ieplānojot laiku un vingrinoties pacietībā.

Putns un ola


Nepieciešama stingra plēve (tās vietā derēs arī krāsaini dokumentu vāciņi), biezs papīrs, šķēres, adata un vilnas diegs, kociņš, siens (vai sūna, kūdra, tējas lapiņas u.tml.) pildījumam, ota.

Darba gaita: vispirms uzzīmē putna vai olas kontūru uz bieza papīra. Izgriež un tad izgriezto putna figūru novieto uz pusēm salocītas plēves un apvelk kontūru uz tās.

Izgriež no plēves uzreiz figūras abas puses. Ņem adatu un diegu un sašuj to malas kopā (lai veidotos skaists šuvums, svarīgi pavedienu turēt figūras aizmugurē, bet adatu durt no priekšpuses).

Atstāj figūras apakšā (putna vēdera daļā) nesašūtu apmēram 5 centimetrus garu daļu, pa kuru topošajā putnā vai olā sapilda sienu.

Rokdarbu skolotāja Santa Polīte iesaka, ka pildījumam var izmantot arī sūnas vai kūdru, vai tējas lapiņas. Ar otas palīdzību pildījumu vienmērīgi izlīdzina un tad aizšuj ciet arī šo daļu. Dekorā iesprauž kociņu (vai, piemēram, dārzā nogrieztu klūdziņu. Tad gatavo dekoru var ievietot (iestiprināt) puķu podā vai ielikt vāzītē.

Putns – piespraude


Nepieciešamie materiāli: putu gumijas loksne, parastā līmlente un abpuslīmējoša līmlente, drošības adata, šķēres, krāsainas spalviņas un citi rokdarbu veikalos nopērkamie dekoratīvie elementi.

Darba gaita: piespraudes kontūru uzzīmē uz bieza papīra un izgriež. To novieto uz putu gumijas loksnes, apvelk ar zīmuli un putna figūru izgriež no putu gumijas loksnes.

Kreisajā pusē ar līmlenti stingri pielīmē drošības adatu (tas ir, adatas vienu pusi, lai vēlāk ar to gatavo rotu var piespraust pie tērpa).

Labajā pusē pielīmē abpuslīmējošās līmlentes gabaliņus vietās, kur vēlas pielīmēt daudzkrāsainās dekoratīvās spalviņas un citus elementus.

Bērna gatavotā rota noderēs kā laba dāvana draudzenītēm, mammai, vecmāmiņai.

LA.lv