Mājas, Remonts un būvniecība

Kompakta ventilācijas sistēma kvalitatīva mikroklimata nodrošināšanai

Foto-Shutterstock

Lai telpās nodrošinātu svaigu gaisu, tautas klases rekuperatoru var ievietot svaigā gaisa ventilācijas ievadā.

Gaisa kvalitātei telpās ilgu laiku netika pievērsta pietiekama vērība, taču tagad konstatē dažāda oglekļa dioksīda (CO2) līmeņa ietekmi uz cilvēka veselību. Normālā āra gaisā CO2 līmenis svārstās 250 – 350 ppm robežās, bet pieļaujamais līmenis telpās ar labu gaisa apmaiņu ir no 350 līdz 1000 ppm. Ja CO2 telpā paaugstinās līdz 1000 – 2000 ppm, var sākties sūdzības par gaisa kvalitāti un parādās miegainība, savukārt, paaugstinoties līdz 2000 – 5000 ppm, gaiss šķiet sastāvējies, var sākties galvassāpes, pasliktinās koncentrēšanās spējas, zūd uzmanība, parādās miegainība, paātrinās sirdsdarbība un var būt nedaudz slikta dūša. Ja CO2 līmenis ir virs 5000 ppm, situācija sāk kļūt bīstama, jo skābekļa trūkuma dēļ var veidoties smadzeņu bojājumi, var iestāties koma vai pat nāve.

CO2 līmenis telpās atkarīgs no telpu lieluma un klātesošo cilvēku skaita. Katrs cilvēks ieelpojot patērē skābekli un izelpojot izdala ogļskābo gāzi. Ļoti svarīga svaiga gaisa problēma ir skolās un bērnudārzos, kur nelielās telpās ilgstoši uzturas liels cilvēku skaits, tāpat arī telpās, kur pieaugušo auditorijām tiek rīkotas lekcijas un semināri. Jo mazāka ir telpa, kurā uzturas daudz cilvēku, jo straujāk viņiem pietrūkst skābekļa un palielinās intoksikācijas risks ar CO2. Tāpēc telpas jāvēdina, kas bieži vien skolās, apmācību telpās un bērnudārzos netiek pietiekami darīts.

Primitīva ventilācija, ziemā pievadot aukstu gaisu, var izraisīt slimību. Ventilācija ar centralizēto rekuperācijas (gaisa siltummainis) sistēmu izmaksā dārgi, un arī tās ierīkošana nav joka lieta. Jāatgādina, ka, izmantojot centralizēto ventilāciju ar rekuperāciju, visa mājas gaisa apstrāde notiek vienā vietā – rekuperatora iekārtā, un tālāk gaiss pa māju tiek izplatīts pa ventilācijas caurulēm. Tādējādi radās pieprasījums izstrādāt sistēmas tautas klases variantu. Tādu zinātnieki atrada, un risinājums bija ģeniāls – nevis gaisu pa garām caurulēm dzīt pie rekuperatora un prom no tā, bet tieši uz ienākošā gaisa plūsmas novietot kompaktu rekuperatoru. To panāca, siltummaini apvienojot vienā korpusā ar ventilatoru, šādi izveidojot jaunu, inovatīvu produktu. Sadzīves tipa ventilācijas sistēma “Prana” ar rekuperāciju paredzēta kvalitatīva mikroklimata nodrošināšanai un uzturēšanai dzīvokļos, mājās, biroja telpās, mācību klasēs un bērnudārzos. Tās izveide var maksāt līdz pat 10 reizēm lētāk nekā centralizētā.

Tehnoloģiski sistēma ir monobloks ar augstas efektivitātes caurplūdes vara rekuperatoru. Risinājuma pamatā ir iespēja vienā cilindrā ar diviem autonomiem ventilatoriem vienlaikus izveidot divas pretējas gaisa plūsmas. Siltais gaiss tiek aizvadīts no telpas un, ejot caur vara siltummaini, nodod tam savu siltumu. Savukārt pretējā – svaigā gaisa pieplūdes plūsma savāc šo siltumu, un telpā nonāk daudz siltāks gaiss. Sistēmai piemīt augsta energoefektivitāte (līdz 83%), tas nozīmē, ka telpā tiek atgriezti 83% no izejošā siltuma. Sistēmas ievietošanai nepieciešams sienas augšējā daļā izurbt uz āru atbilstoša diametra caurumu, ko var ātri paveikt ar speciālu urbšanas iekārtu. Šajā caurumā uz blīvētāja iemontē ventilācijas sistēmas darba moduli.

“Šī ir klasiska sadzīves iekārta, ilglaicīga un domāta vairāk nekā desmit gadu lietošanai. Strādājot pamatrežīmā, tiek tērēts tikai viens eiro mēnesī. To viegli kopt, reizi gadā izslaukot, nepieciešamības gadījumā var viegli nomainīt detaļas. Tā kā iekārta telpā ievada par 8% vairāk gaisa nekā izvada, pārspiediens veicina gaisa izvadi pārējās telpās. Iekārtai var būt dažādas jaudas, un to var regulēt deviņos darbības režīmos. Speciālisti iesaka pirmo iekārtu ievietot telpās, kur biežāk uzturas, piemēram, viesistabā, otro var likt, piemēram, guļamistabā. Īpaši efektīva iekārta ir skolās un bērnudārzos. Uzstādot birojos, tā ļauj katrā darba telpā autonomi regulēt komforta līmeni,” uzsver Andis Pumpurs, “Pranavent.lv” pārstāvis.

Pievienot komentāru