Praktiski
Mājas mīluļi

Komandors – neuzpērkams sargs ar auklām līdzīgu apmatojumu0

Foto: Shutterstock

Komandors (Komondor, Hungarian Sheepdog) ir senākā ungāru ganu suņu šķirne. Devītajā gadsimtā šie lielie (ap 66–81 cm) suņi no Karpatiem nonāca Ungārijā. Pirmās rakstveida liecības par vareniem ganāmpulku sargiem – komandoriem – datētas ar 16. gadsimtu.

Klejotāju tautu ganiem komandori bija neaizstājami lopu uzraudzīšanā.

Kā tas vērojams daudzām ganu suņu šķirnēm, priekšroka tika dota baltās krāsas suņiem. Garais biezais, “auklās” savijies apmatojums kā bruņas pasargā neatkarīgo un valdonīgo dzīvnieku no bargajiem laika apstākļiem un ievainojumiem cīņās ar plēsējiem. Šķirnes standarts paredz tumšu ādas pigmentāciju. Apmatojumu, kas ir dabiski savēlies auklās jeb “bizītēs”, nedrīkst ķemmēt, tikai atšķetināt ar rokām. Lai piedalītos izstādēs, daudz laika un pūļu prasis īpatnējā kažoka kopšana.

Komandors ir ļoti uzticīgs savam saimniekam, modrs, neuzpērkams sargs, mierīgs, līdzsvarots un saticīgs biedrs visai ģimenei. Tā kā komandoram lielā mērā saglabājušies pirmatnējie instinkti, tā audzināšanā jābalstās uz savstarpēju cieņu un konsekvenci. Sunim nepieciešams pašapzinīgs saimnieks, kura saprātīgajiem nosacījumiem suns pakļaujas.

LA.lv