Praktiski
Mājas

Kolekcijas no vairākām tapetēm iespējams kombinēt vienas telpas sienu apdarei 0

Publicitātes un “Ikea presse material” foto

Nesen vēroju, kā tapešu nodaļas pārdevēja būvniecības lielveikalā konsultē pavecāku pāri tapešu izvēlē, iesakot pirkt trim sienām vienkrāsainas tapetes, bet ceturtajai – šim tonim pieskaņotas tapetes ar liela izmēra dekoratīvu zīmējumu. Tā esot moderni un izskatīšoties efektīgi…

 

Nezinot telpas izmērus un konfigurāciju, šāds ieteikums ir gana riskants, jo vizuāli var mainīt telpu līdz nepazīšanai, arī sliktā nozīmē. Kas jāzina, lai modīgais pirkums telpā radītu efektu, nevis defektu?

Dizainere Baiba Ripa skaidro: “Ja vēlamies, lai interjers būtu gaumīgs un patiktu arī citiem, pirms tapešu izvēles ļoti svarīgi novērtēt telpu – cik liela tā ir, gaiša vai tumša, kādi ir griesti. Svarīgi, cik daudz un kādas mēbeles tajā atrodas, respektīvi – cik daudz ir skatam brīvu sienas plakņu. Svarīga arī griestu un grīdas apdare – plaknes savā starpā jāsaskaņo tā, lai tapešu raksti nekonkurē ar grīdas segumu. Izvēloties rakstainas tapetes, jālūkojas, lai tās saskanētu ar telpā esošo mēbeļu stilu un toni. Eksistē vēl daudzi likumi, kas pastāv starp interjeru veidojošiem elementiem, bet tie nav universāli – katrā konkrētajā telpā tie darbosies atšķirīgi, jo katra telpa ir citāda.”

 

Svarīga arī griestu un grīdas apdare – plaknes savā starpā jāsaskaņo tā, lai tapešu raksti nekonkurē ar grīdas segumu. Izvēloties rakstainas tapetes, jālūkojas, lai tās saskanētu ar telpā esošo mēbeļu stilu un toni.

 

Diemžēl ne visur pārdevēji ir kvalificēti, un ne katrs var atļauties dizainera konsultāciju. Tāpēc piedāvājam ieteikumus, kas noderēs, ja vēlaties eksperimentēt un pamēģināt ko jaunu tapešu modē.

 

Novērtē telpu un 
izvēlas saskaņotas 
tapetes


Pirms tapešu izvēles vēlams novērtēt telpu, kam tapetes nepieciešamas. Svarīgi, vai tā ir plaša vai neliela, simetriska vai šaura un gara, ar augstiem vai zemiem griestiem, gaiša vai tumša utt. No šīm telpas īpašībām atkarīgs, kādas tapetes izvēlēties, lai telpas izskatu ar tām uzlabotu. Piemēram, ja telpā ar zemiem griestiem izlīmēsim tapetes ar horizontālu dalījumu (1/3 sienas augstuma viena tapete, 2/3 – cita un vēl noslēdzošā borde), griesti var šķist vēl zemāki, nekā tie ir patiesībā. Tāpēc, izvēloties tapetes, jāņem vērā ne tikai, vai šīs tapetes patīk vai ne, bet arī tas, kā to krāsa un raksts var mainīt telpas izskatu.

Ja vēlas vienai telpai izmantot dažādas tapetes, visvienkāršāk izvēlēties vienas kolekcijas produktus. Tas nozīmē, ka tās būs vienāda veida (vinila, papīra, uz flizelīna pamatnes, auduma vai dabisko materiālu utt.) tapetes un to līmēšanas veids, izmantojamā līme, kopšana utt. neatšķirsies. Turklāt kolekciju rada dizaineri, kas, izstrādājot konkrēto līniju, jau piedāvā vairākus tapešu kombinācijas veidus, kas ir saskaņoti gan pēc toņa, gan pēc raksta un faktūras. Parasti katalogos, kas apskatāmi salonā vai veikalā, iespējams aplūkot fotogrāfijas, kurās redzami vairāki kombināciju paraugi. Tas atvieglos izvēli un radīs vizuālu priekšstatu par to, kā varētu izskatīties konkrētā telpa. Ja turpretī izvēlas dažādu kolek­ciju un pat ražotāju tapetes, piemeklēt atbilstošu veidu, faktūru un toni būs daudz grūtāk, jo katram ražotājam ir cita krāsu palete, stils utt. Jāņem arī vērā, ka veikala apgaismojumā un rullī tapete izskatās citādi, nekā uzlīmēta uz sienas. Tikai tad var pēkšņi pamanīt, ka, piemēram, zaļais tonis uz vienas sienas ir nedaudz vēsāks nekā uz pārējām un īsti nesaskan.

Apdare var izskatīties ne visai labi arī tad, ja kombinētas dažādu cenu kategoriju tapetes, īpaši ja tās klāj vienu sienas plakni (piemēram, sienas augšpusē lētāka tapete, bet apakšpusē dārgāka). Izņēmums var būt vienkrāsainas tapetes, kas klāj trīs sienas un viena dekoratīva (parasti dārgāka) tapete uz ceturtās sienas.

 

 

Tapešu līnijas, 
raksti un krāsa

Izvēloties tapetes ar svītrām, līnijām un joslām, svarīgi ņemt vērā, vai tās ir horizontālas vai vertikālas. Horizontāli elementi uz sienām griestus vizuāli pazeminās, bet siena šķitīs garāka. Piemēram, ja gaitenī abas pretējās sienas nolīmē ar tapetēm, uz kurām ir horizontālas līnijas, gaitenis šķitīs garāks, nekā tas patiesībā ir. Vertikāli elementi griestus padara vizuāli augstākus, kas ir noderīgi nelielā telpā ar zemiem griestiem, – tapetes ar platām vertikālām svītrām paaugstinās griestus, bet kopējo apjomu vizuāli nesamazinās.

Ja patīk liela izmēra raksti, jāatceras, ka to aplūkošanai vajadzīgs attālums, tātad plaša telpa. Mazā telpā siena, kas nolīmēta ar liela raksta tapetēm, šķitīs esam tuvāk un padarīs telpu vizuāli vēl mazāku. Tādā vairāk piemēroti sīki raksti, kas telpu it kā paplašina. Sīki raksti un sīkgraudaina faktūra noder arī sienas defektu slēpšanai. Plašās telpās toties var droši eksperimentēt ar lieliem, krāšņiem laukumiem – tie sienas plakni vizuāli pietuvinās un padarīs telpu mājīgāku. Vienīgi jāņem vērā, ka lieli un dažādas formas spilgti laukumi rada papildu slodzi acīm, tāpēc tos labāk izmantot fragmentāri, nevis visā telpā.

Krāsai ir ļoti liela nozīme telpas noskaņas radīšanā. Tomēr ir arī daudzi stereotipi par krāsu ietekmi uz telpu, kas neattaisnojas. Piemēram, ne vienmēr tumša sienas krāsa padarīs telpu mazāku vai tumšāku. Viss atkarīgs no tā, kāds ir telpas dabiskais un mākslīgais apgaismojums, kā šī krāsa kombinēta ar citām telpas detaļām utt. Spilgtas un piesātinātas krāsas vizuāli pietuvina sienu, bet gaiši un mierīgi toņi – attālina, tāpēc mazās telpās intensīvus toņus labāk izmantot vienas sienas apdarei vai kā interjera akcentu.

 

LA.lv