Praktiski
Dārzs

Vai kokveida peonijas var izaudzēt no sēklām?0

Foto – Sandra Ruska

“Šogad kokveida peonijai bija izcili skaisti ziedi un tagad sēklas. Vai no tām var izaudzēt jaunu krūmu, jo tie maksā ļoti dārgi?” SABĪNE SKRĪVEROS

Stādaudzētavas “Saksta­gals” saimniece Zaiga Graudiņa iesaka kokveida peoniju sēklas likt zemē tūliņ pēc novākšanas. Ja tās glabā istabā un iekaltē, vairs nedīgs.

Sēj irdenā, trūdvielām bagātā dārza augsnē (piemērota ir mālsmilts) kāda krūma paēnā ziemeļu pusē, lai saulē neizkalst. Sējumiem pieliek zīmīti ar nosaukumu un sēšanas datumu, lai jaunos augus netīšām neizkaplētu vai neizravētu, jo kokveida peonijas dīgst lēni. Asni parādīsies ne ātrāk kā pēc pusotra gada. Reizēm jāgaida pat ilgāk.

Lai pašam neaizmirstos un žurkas netiktu klāt, var sēt vairākas sēklas vienā podā un to ierakt zemē. Ja sēklu maz, katru var likt atsevišķā podā. Augs vairākus gadus netraucēti attīstīsies, to varēs pārstādīt, netraumējot saknes. Podus var ierakt arī ābeļdārza paēnā, apberot ar lapām, kas pasargās gan no sala ziemā, gan sausuma vasarā, būs arī laba trūdviela.

Saistītie raksti

Sēklas var samaisīt ar mitrām smiltīm vai sfagnu sūnām, iebērt plastmasas maisiņā un līdz sadīgšanai glabāt sakņu nodalījumā ledusskapī.

Tikko uzdīgušu nesteidz pārstādīt. To dara ne agrāk kā pirmā dzīves gada vasaras vidū. Peoniju uzmanīgi izceļ un stāda paliekošā vietā vai podos, kurus atkal ierok zemē. Var likt arī plēves siltumnīcā, kurā kāds visu laiku rosās un augsni podā neiekaltēs. Stādot podos, jāņem vērā, ka augošos stādus vajadzēs papildus barot un daudz laistīt. Ja to nodrošināt grūti, var stādīt tieši augsnē un pārstādot izrakt sakni ar lielu velēnu.

Ziedu var gaidīt tikai pēc 5–7 gadiem, tāpēc stāds dārgi maksā. Sējeņiem krāsu nevar paredzēt.

LA.lv
AN
Annika Niedrīte
Praktiski
Vai sauss deguns sunim liecina par saslimšanu?
6 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Kā atbrīvoties no sūnām dārzā?
7 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ienīsti tīrīt cepeškrāsni? Tad tev patiks šī metode! 1
22 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

Ieva Ēvalde
Latvijā
“Kurš ir vainīgs, par to lai spriež tiesa.” Kā saslima Siguldas bērni – vai patiesība ir noskaidrota?
Intervija 2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Opozīcija savākusi parakstus, lai rosinātu Rīgas mēra Burova atstādināšanu
45 minūtes
LE
LETA
Dabā
Sals līdz -7 grādiem: laika prognoze piektdienai
48 minūtes
IR
Ilmārs Randers
Ekonomika
Kas jāzina par jauno kārtību pasta sūtījumu atmuitošanai?
23 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Saeima saīsina Latvijas Bankas prezidenta pilnvaru termiņu
1 stunda