Praktiski
Mājas

Ko viedās mājas atklāj par saviem saimniekiem dažādās pasaules valstīs0

Foto-Shutterstock

Ko par mūsu raksturu, prioritātēm, dzīvesveidu, materiālo labklājību un pat vērtībām var pastāstīt sienas, kurās dzīvojam?

Raimunds Skurdenis, māju automatizētās vadības sistēmu mācību un tehniskās apkopes centra “Jung Vilnius” direktors, stāsta, ka Skandināvijas valstu iedzīvotāji necenšas dzīvot neracionāli lielos mājokļos un prot iztikt ar mazākiem mitekļiem. Viņu vidū ir izplatītas ar ekoloģiju saistītas idejas, piemēram, ēku automātiskās sistēmas, kas palīdz dzīvot taupīgāk un ekoloģiskāk. Somijā, Zviedrijā, Norvēģijā ļaudis īpaši rūpējas par savas dzīves kvalitāti un labsajūtu, tādēļ ar automātisko sistēmu palīdzību risina pārmērīga mitruma problēmu, kā arī tumsas radītās psiholoģiskās problēmas, izmantojot klimata kontroles sistēmas un regulējot apgaismojumu.

Vācijā ēku automātiskās sistēmas tiek izmantotas sociālās aprūpes jomā. Māju sistēmu var noregulēt atbilstoši cilvēka dzīves algoritmiem, piemēram, ja cilvēks ir mājās noteiktā laikā un negatavo kafiju vai neslēdz gaismu vannas istabā kā parasti, viedās mājas nosūta informāciju – brīdinājumu sociālajiem darbiniekiem, kas var piezvanīt šim cilvēkam un pajautāt, vai viss ir kārtībā.

Latvijā, Igaunijā un Lietuvā ievērojami mazāka iedzīvotāju daļa var atļauties viedo māju komfortu. Mūsu valstu iedzīvotāji ir racionāli un taupīgi, spriež R. Skurdenis, vēlas mazāk maksāt, bet vienlaikus parūpēties par dzīves komfortu un drošību.

Krievijā tiek īpaši akcentēta greznība, lai parādītu savu statusu sabiedrībā. Krieviem ir svarīgi sajust un parādīt, ka arī viņi prot dzīvot gudri un ar vērienu. Tādēļ nereti gandrīz katrā istabā tiek iemontēti skārienjutīgi vadības ekrāni, mirgojošas un pat skaņas signālus raidošas un diktora balsī runājošas sistēmas. Atšķirībā no eiropiešiem Krievijā nav populāri izmantot iespēju vadīt viedās mājas attālināti, apsardzes sistēmas tādās mājās bieži vien ir vēl dārgākas nekā viedās sistēmas.

Kazahstānas iedzīvotāji ciena spīdīgus un rakstainus interjera elementus, kas ir raksturīgi viņu tradicionālajai mākslai. Vadības ekrāni viedajās mājās bieži vien ir ar apzeltītiem rāmjiem. Kazahstānā ir diezgan stipri izteikts personības kults. Šī tendence atspoguļojas arī viedo māju sistēmās – īpaši bieži uz slēdžiem tiek iegravēti īpašnieka iniciāļi vai ģerbonis. Kazahiem arī ir ļoti svarīga drošība. Mājās bieži tiek ierīkotas slēptās kameras un noklausīšanās iekārtas, kas tiek iemontētas gleznās, kontaktligzdās u. tml.

Atšķirībā no Eiropas ASV viedās sistēmas ir vairāk orientētas uz izklaidi, piemēram, mājas kino un mūziku. Ekonomiskais aspekts ir otršķirīgs, tiesa, dienvidu štatos bieži tiek ierīkota saules enerģijas un aizsardzības pret sauli kontrole (automātiskās žalūzijas).

LA.lv
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izlietne – vannas istabas vizītkarte? Karstākās tendences ilgtspējīgam dizainam katrā vannas istabā
9 stundas
KB
Kristīna Blaua
Praktiski
12 radošu ideju ledus formiņu izmantošanai. Vairākas tiešām pārsteidzošas!
10 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Jāzina katram latvietim! Postošākās kartupeļu slimības glabāšanas laikā
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Valdība atbalsta ieceri Latvijā izveidot 39 pašvaldības esošo 119 vietā 1
21 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Tiesībsarga biroja pagalmā sašauts automašīnas logs
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Dienā līdz +14..+19 grādiem: laika prognoze trešdienai
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Ekspremjeru Kalvīti Saeimā izjautā par OIK nodarīto kaitējumu
1 stunda
LE
LETA/LA.LV
Sports
Kaspars Bērziņš uz pusotru mēnesi atgriežas VTB Vienotajā līgā
1 stunda