Praktiski
Dārzs

Ko stādīt dzīvžogā0

Foto – Sandra Ruska

“Ja vēlas ierīkot dzīvžogu, cik tālu no kaimiņa sētas tam jāatrodas? Cik augsts tas drīkst būt? Vai ir nozīme debess pusēm? Gribu stādīt tūjas vai līdzīgus kokus, varbūt lazdas.” JĀNIS BĒRZIŅŠ CĒSU NOVADĀ

Nacionālā botāniskā dārza Dendrofloras nodaļas vadošā pētniece Ināra Bondare uzskata, ka augšanas apstākļu ziņā vispieticīgākie ir dzīvības koki. Ja vajadzīgs norobežot gruntsgabalu, dzīvžogā var stādīt 1,5–2 m augstas dekoratīvās tūjas, kam nepieciešams reizi divos gados pielīdzināt dzinumus.

Ja vēlas skatu aizsegt ar vairāk nekā 2 m augstu cērpamo dzīvžogu, tas jāsaskaņo ar kaimiņu, jo tik augsta zaļā siena viņam var traucēt. Vajadzētu izvairīties no stāviem kolonnveida šķirņu kokiem, kas brīvi augošā dzīvžogā var izaugt līdz 3–4 m gari. Jāatceras, ka, stādot veidojamā dzīvžogā tūju sēklaudžus, tie sagādās vairāk rūpju nekā dekoratīvās formas, jo dzinumi nav izlīdzināti. Lai iegūtu skaistu dzīvžogu, galotnes un sāni tiem obligāti jāapgriež katru gadu līdz divām reizēm sezonā.

Lai dzīvžogs būtu ērti apkopjams no abām pusēm, dendroloģe iesaka kokaugus stādīt apmēram 1 m attālumā no sētas. Izvietojot pie paša žoga, izveidosies ļoti nepatīkama situācija, jo augi, plešoties plašumā, līdīs sētā.

Ļoti krāšņu dzīvžogu var iegūt, ziemeļu un rietumu pusē stādot īves. To skujas ir skaisti zaļas un spīdīgas kā ziemā, tā vasarā. Īve novērtēs nedaudz noēnotu vietu, jo tai nepatīk karstā pavasara saule un augs var apdegt. Skuju koks labi padodas veidošanai, tāpēc jau izsenis izmantots cirptiem dzīvžogiem. Vienīgais trūkums – īve ir lēnaudzīga.

Foto – Sandra Ruska

Kupla, noturīga forma, blīvs zarojums ir Virdžīnijas kadiķa un Ķīnas kadiķa dekoratīvajām šķirnēm ar stāvu vainagu. No tiem var izveidot blīvu vienlaidu sienu. Nevajadzētu dzīvžogā stādīt klinškalnu kadiķa šķirnes, jo tās, it sevišķi dienvidu un austrumu pusē, nereti apdeg pavasara saulē.

Vizuāli izteiksmīgs cirptā dzīvžogā var būt dažādu šķirņu apvienojums, piemēram, pelēkā spireja ‘Grefsheim’ un Niponas spireja ‘Snowmound’, kuras kombinē attiecībā 5 : 5.

Norobežojošas sienas funkcijas labi pilda arī parastais ligustrs. Mūsu klimata apstākļos tas ir pusmūžzaļš krūms, kam salā nokrīt lapas. Piramidālās formas ar stāviem zariem dzīvžogā stāda 60–80 cm attālumā. Tad ātrāk saskaras vainagi un veidojas blīvs nožogojums. Var audzēt līdz 2 m augstumā.

Saistītie raksti

Runājot par lapu kokiem, cērpamiem, fundamentāliem dzīvžogiem ļoti piemērots ir parastais skabārdis. Tam ir ļoti stingrs zarojums, tāpēc nožogojumam cauri neizlīdīs pat kaķis. Labi pacieš apgriešanu, var audzēt 1,5–2 m augstumā. Lai iegūtu perfektu formu, jācērp katru gadu 1–2 reizes sezonā (aprīlī un atkārtoti augustā).

Svarīgi

Ar kaimiņiem jāsadzīvo, tāpēc nav korekti, ja dārzu no kaimiņu gruntsgabala norobežo ar krūmiem, kas veido ļoti platu vainagu ar ķeburainiem zariem.

LA.lv
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Šokolādes braunijs krūzītē. Pagatavo 5 minūtēs! VIDEORECEPTE
20 stundas
IL
Ilze Līvmane
Praktiski
Nosacījumi apgādnieka zaudējuma pensijas saņemšanai. Vai pienākas arī pilngadīgiem bērniem, kas turpina mācīties?
21 stundas
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Vai gladiolu sīpolus pa ziemu var parafinēt? Kā tos labāk uzglabāt?
22 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Lecis “RNP” valdes atlaišanu skaidro ar “RS” mēģinājumu iekasēt vairāk nekā 1,2 miljonus eiro
10 stundas
LL
LETA, LA.lv
Dabā
Ceturtdien gaidāms vējains laiks
26 minūtes
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
Aprit seši gadi kopš Zolitūdes traģēdijas “Maxima” lielveikalā
16 minūtes
LL
LETA, LA.lv
Sports
FOTO, VIDEO: Rīgas “Dinamo” piedzīvo sezonas dramatiskāko zaudējumu
8 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Āgenskalnā uz ielas apvārdo vīrieti, lai nolaupītu mobilo tālruni
8 stundas