Praktiski
Dārzs

Ko ņemt vērā, pērkot melnzemi 0

Foto-Fotolia

Kur iegādāties kvalitatīvu melnzemi siltumnīcai? DROSMA TUKUMĀ

Valsts augu aizsardzības dienesta Agroķīmijas departamenta vecākais inspektors Kaspars Bušs skaidro: – Lai patērētājs iegūtu kvalitatīvu, drošu melnzemi vai komposta zemi, viņam pie ražotāja vai pārdevēja jānoskaidro, vai šis substrāts ir iekļauts Kultūraugu uzraudzības valsts informācijas sistēmas Mēslošanas līdzekļu un substrātu sarakstā. Saraksts publicēts VAAD mājaslapas www.vaad.gov.lv sadaļā “Reģistri un saraksti”. Tur pēc ražotāja nosaukuma vai arī pēc substrāta tirdzniecības nosaukuma (reģistrētiem substrātiem – arī pēc reģistrācijas numura) var pārbaudīt, vai tas ir reģistrēts, ar atļauju vai atzīts.

Lai reģistrētu substrātu, Valsts augu aizsardzības dienestā jāiesniedz akreditētas laboratorijas izsniegts testēšanas pārskats, kurā ir norādīti deklarēto rādītāju un nevēlamo piemaisījumu (smagie metāli, svešķermeņi, Escherichia coli, Enterococaceae, salmonellas) testēšanas rezultāti. Ja substrāta kvalitātes rādītāji atbilst Ministru kabineta 01.09.2015 noteikumu Nr. 506 “Mēslošanas līdzekļu un substrātu identifikācijas, kvalitātes atbilstības novērtēšanas un tirdzniecības noteikumi” prasībām, tas tiek reģistrēts.

– Pērkot melnzemi caur sludinājumu portāliem, vispirms jāpievērš uzmanība tās izcelsmei. Ja augsne ir iekopta, ar augstu trūdu saturu, ņemta no ģimenes dārziņiem, tās kvalitāte varētu būt laba. Daudz sliktāk ir, ja dārzkopis iegādājas augsnes virsējo slāni, kas nostumts no būvlaukumiem, vai arī piesārņotu zemi, kas vesta no atkritumu izgāztuvēm, – tajā nereti ir toksiskie smagie metāli, minerālvielas nesabalansētā līmenī, to skaitā mikrobioloģiskais piesārņojums, kas satur dažādas baktērijas un var izraisīt saslimšanas cilvēkiem. Ir bijuši gadījumi, kad melnzemes sastāvā lielā koncentrācijā atklāts pat preparāts simazīns, kas vairākus gadus smidzināts kultūraugu sējumos. Lai nebūtu vilšanās, iesaku pirkt tikai sertificētu komposta zemi pie ražotājiem, kaut arī tā maksā dārgāk, – uzsver Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes profesors Ģederts Ieviņš.

LA.lv
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Pašas gatavotas pretcelulīta ziepes ar kafiju, olīveļļu un jūras sāli
1 diena
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Hurma no sēklas… Izdosies?
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Rudenī uzzied ceriņi un kastaņas. Kas ar augiem notiks pavasarī?
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.lv
Kultūra
FOTO: Latvijas simtgades stāsts izskan fantastiskā deju lielizrādē “Abas Malas”
4 stundas
LE
LETA
Dabā
Laika prognoze: kādi laikapstākļi sagaida valsts svētkos, un vai būs labi redzams salūts?
6 stundas
LA
LA.lv
Kultūra
VIDEO. Roze Stiebra: Nevajag Latviju saķemmēt, vienkārši jādzīvo
5 stundas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Neķeries pie darba saīgušu prātu. 104 gadus vecās Lidijas Katrīnas Sīmanes atziņas
3 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Sports
Mūsu zeme – Latvija! Mūsu sporta izcilību vēlējumi valsts 100. dzimšanas dienā
5 stundas