Praktiski
Dārzs

Ko iesākt ar hiacinti podiņā – vai var izstādīt dārzā?0

Foto: Simone Andress/SHUTTERSTOCK

“Man šogad uzdāvināja daudz hiacinšu podiņos. Tās pārziedēja. Ko darīt ar sīpoliem? Vai var izstādīt dārzā?” GUNA Salaspils novadā

Ogrēnietis Aivars Vindelis, kurš jau vairākus gadus nodarbojas ar hiacinšu uzziedināšanu, pamāca – ziemas periodā pirktajām sīpolpuķēm pēc noziedēšanas ar asu nazi jāizgriež vecais zieds iespējami tuvu sīpolam. Pēc tam var rīkoties divējādi: var atstāt lapas, lai aug, un laistīt augu tik ilgi, līdz varēs to izstādīt dārzā, iesilušā zemē – parasti aprīļa pirmajā dekādē. Otrs variants: nogriež hiacintei visus lakstus, sīpolu izņem no poda, notīra no zemes un noliek labi vēdināmā, sausā, siltā (ap 25 °C) vietā līdz rudenim. Hiacintes stāda septembra beigās aptuveni divu sīpolu dziļumā 20 cm citu no citas. Lai nodrošinātu labāku gaisa piekļūšanu saknītēm, zem pašiem sīpoliem pirksta biezumā var iebērt rupju granti. Hiacintēm nepatīk skāba augsne – tai jābūt neitrālai vai pat sārmainai (pH 7). Augsne arī nedrīkst būt blīva, tai jābūt irdenai. Ielabošanai izmanto kompostu, nedaudz iestrādā arī kompleksos minerālmēslus.

“Klasiskā metode ir katru gadu hiacintes izrakt, žāvēt un pēc tam stādīt atpakaļ augsnē. Sīpolus norok, kad nodzeltē un nokalst lapas, parasti jūnijā. Metode aizņemtajiem – hiacintes nerok ārā katru gadu, bet tad ziedkopas vairs nav tik greznas kā pirmajā gadā, tās pamazām kļūst retākas un mazākas. Ja nepārstāda katru gadu, iesaku hiacintēm piemeklēt labu vietu, piemēram, mājas dienvidu pusi, kur zeme vasarā labi izsilst. Tad sīpoli izkarsējas, veido ziedaizmetņus un zied bagātīgāk,” iesaka puķkopis.

Uz ziemu hiacintes jāpiesedz ar pērnajām lapām, egļu skujām vai priežu mizas mulču 5–10 cm biezā kārtā.

LA.lv