Praktiski
Manas tiesības

Ko darīt, ja Zemesgrāmatā atsaka reģistrēt nostiprinājuma lūgumu0

Foto: Fizkes/Shutterstock

Noslēdzu pirkuma līgumu par dzīvokļa pirkšanu, iesniedzu Zemesgrāmatā nostiprinājuma lūgumu, taču man atteica reģistrēt īpašumtiesības. Ko darīt? VALDIS RĪGĀ

Var iesniegt sūdzību

Zemesgrāmatu nodaļas tiesneša lēmumu var pārsūdzēt, ja ar šo lēmumu nostiprinājuma lūgums kopumā vai daļēji ir atstāts bez ievērības, kā arī ja nostiprinājums nav izpildīts tā, kā bija lūgts.

Sūdzības par zemesgrāmatu nodaļas tiesneša lēmumiem un viņa rīcību jāiesniedz apgabaltiesai, kuras darbības teritorijā atrodas rajona (pilsētas) tiesas zemesgrāmatu nodaļa. Ja nostiprinājuma lūgumu iesniedzāt Rīgas pilsētas un Rīgas rajona zemesgrāmatu nodaļā, sūdzību adresējiet Rīgas apgabaltiesai.

Tās jāiesniedz divu nedēļu laikā no dienas, kad saņēmāt šo informāciju. Apgabaltiesai adresētā sūdzība jāiesniedz zemesgrāmatu nodaļai, kura pieņēma lēmumu vai kurā notika pārsūdzamā rīcība. Pēc tam zemesgrāmatu nodaļas tiesnesis sūdzību un tai pievienotos dokumentus tālāk nosūtīs apgabaltiesai.

Termiņi, kas jāievēro

Zemesgrāmatu nodaļas tiesnesis sūdzību atteiksies pieņemt, ja to būs iesniegusi persona, kura nav lūgusi nostiprinājumu (piemēram, jūsu radinieks, kaimiņš u.tml.), vai sūdzība būs iesniegta pēc noteiktā termiņa.

Civilprocesa likums paredz valsts nodevu par šādas sūdzības iesniegšanu – 70 eiro. Ja nodeva nav samaksāta vai nav pievienoti nepieciešamie dokumenti (piemēram, kvīts par valsts nodevas nomaksu), zemesgrāmatu nodaļas tiesnesis pieņems lēmumu atstāt sūdzību bez virzības un noteiks termiņu trūkumu novēršanai, kas nedrīkst būt īsāks par 20 dienām. Ja sūdzības iesniedzējs noteiktajā termiņā novērsīs lēmumā norādītos trūkumus, sūdzību uzskatīs par iesniegtu dienā, kad tā pirmo reizi iesniegta zemesgrāmatu nodaļai. Pretējā gadījumā sūdzību uzskatīs par neiesniegtu un atdos iesniedzējam.

Ja nokavēsiet likumā noteikto sūdzības iesniegšanas termiņu (divas nedēļas), papildus sūdzībai būs jāiesniedz pieteikums par nokavēta sūdzības iesniegšanas termiņa atjaunošanu. Pieteikumā par termiņa atjaunošanu būs jānorāda pamatojums un pierādījumi (piemēram, ka saņēmāt lēmumu vēlu, jo tajā brīdī atradāties ārpus Latvijas vai ārstējāties slimnīcā). Nokavēto sūdzības iesniegšanas termiņu zemesgrāmatu nodaļas tiesnesis atjaunos, ja viņš nokavēšanas iemeslus atzīs par attaisnojošiem.

Atcels vai atstās?

Ja saistībā ar sūdzību zemesgrāmatu nodaļas tiesneša lēmumu atcels un nostiprinājuma lūgumu nodos jaunai izskatīšanai, to atkārtoti reģistrēs nostiprinājuma žurnālā un izskatīs vispārējā kārtībā. Ja zemesgrāmatu nodaļas tiesneša lēmumu tomēr atstās negrozītu, tiesas lēmuma norakstu nosūtīs sūdzības iesniedzējam, kā arī pievienos to nekustamā īpašuma lietai.

Ja nostiprinājuma lūgumu parak­stījāt pie notāra un pilnvarojāt viņu iesniegt nostiprinājuma lūgumu, to pašu notāru varat pilnvarot pārsūdzēt zemesgrāmatu nodaļas tiesneša lēmumu.

SVARĪGI

Sūdzības iesniegšanu par zemesgrāmatu nodaļas tiesneša lēmumu pēc sūdzētāja lūguma atzīmes veidā ieraksta zemesgrāmatas nodalījumā, tajā iedaļā, kurā būtu jāieraksta nostiprinājums.

KONSULTĒJUSI JURISTE KRISTĪNE KRĒSLIŅA

LA.lv
IL
Ilze Līvmane
Praktiski
No mantojuma var arī atteikties? 2
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Sagatavo auto ziemai – viss, kas jāzina par riepu maiņu
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Ieziemot telpaugus, gādāt par apgaismojumu un citi darbi, kas oktobrī vēl jāpaspēj
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Veselam
Cenrādī par veselības aprūpes pakalpojumiem viens, rēķinā – kaut kas cits 1
5 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Turcija un ASV vienojas par ugunspārtraukšanu Sīrijā
5 stundas
LE
LETA
Latvijā
Izskan jauni vārdi Latvijas Bankas prezidenta amatam
5 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Mājās nav pārnācis zēns: meklē 11 gadus veco Rinaldu 1
7 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Latviju sasniegs jauna nokrišņu zona: sinoptiķu prognoze 7 dienām 1
10 stundas