Praktiski
Mājas mīluļi

Ko darīt, ja uzbrūk suns1

Foto – Shutterstock

Kā rīkoties, ja dzīvniekam vai cilvēkam uzbrūk cita saimnieka suns?

Lai novērstu suņa uzbrukumu, nedrīkst izdarīt straujas kustības un bēgt. Cilvēkam jāsastingst miera stājā. Cerams, ka suns par nekustīgu objektu zaudēs interesi un upuris, stāvot tādā pozā, sagaidīs palīdzību, piemēram, saimnieks paņems dzīvnieku pie saites. Ja suns klejo viens pats, dzīvnieka uzmanību var novērst kāds cits kustīgs objekts – kaķis, putns, cits suns.

Ja suns riņķo apkārt un rej, jāgriežas viņam līdzi, jo dzīvnieks nereti mēģina uzbrukt slepus no mugurpuses. Ja suns tomēr uzbrūk, jācenšas aizsegties ar kādu priekšmetu, piemēram, somu. Nav ieteicams sist vai spert, jo tas var saniknot vēl vairāk. Ja suns nogāž gar zemi, vispirms ar rokām jāaizsedz kakls un ausis, seja jāpaslēpj pie krūtīm, kājas – kopā zem sevis. Šāda poza aizsargā dzīvībai svarīgās ķermeņa vietas un palīdz izvairīties no nāvējošiem kodieniem.

– Dzīvnieka uzbrukuma lieciniekam vai upurim uz notikuma vietu jāizsauc policija vai jāvēršas ar iesniegumu policijā, kurā norāda pēc iespējas precīzākus faktus un pierādījumus, – iesaka portāla www.dzivniekupolicija.lv juriste Inese Bāra. Ja klāt ir suņa saimnieks, var mēģināt runāt ar viņu, lai noskaidrotu, kāda ir attieksme pret notikušo, kā viņš uztver situāciju, vai vispār apzinās, ka tāda dzīvnieka uzvedība nav pieņemama apkārtējiem iedzīvotājiem.

Ja dzīvnieka īpašnieks uzskata, ka viss kārtībā, un negrasās labot situāciju, atbildība var būt šāda:

• ja suns uzbrūk dzīvniekam vai cilvēkam un cietušajam tiek nodarīts viegls vai vidēji smags miesas bojājums, atbilstīgi Krimināllikuma 230.1 pantam (dzīvnieku turēšanas noteikumu pārkāpšana) suņa īpašnieku soda ar īslaicīgu brīvības atņemšanu vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu;

• ja cietušajam nodarīts smags miesas bojājums vai cilvēks gājis bojā, suņa īpašnieku soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu;

• ja suns uzbrūk cilvēkam vai dzīvniekam, neradot miesas bojājumus, suņa īpašniekam piemēro administratīvo atbildību pēc Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 106. panta.

Par dzīvnieku turēšanas, labturības, izmantošanas un pārvadāšanas prasību pārkāpumiem izsaka brīdinājumu vai uzliek naudas sodu fiziskajām personām no septiņiem līdz 350 eiro, bet juridiskajām personām – no 15 līdz 700 eiro, konfiscējot dzīvniekus vai bez konfiskācijas.

Saistītie raksti

Par bīstama suņa turēšanas prasību pārkāpumiem uzliek naudas sodu fiziskajām personām no 70 līdz 700 eiro, bet juridiskajām personām – no 110 līdz 1400 eiro, konfiscējot dzīvnieku vai bez tā konfiskācijas.

Ja noticis negadījums, noteikti jākonsultējas ar mediķi, jo brūce, iespējams, jāsašuj. Ja suns nav potēts pret trakumsērgu, sakostajam nāksies arī vakcinēties.

LA.lv