Praktiski
Mājas mīluļi

Ko darīt, ja kaķis skrāpē mēbeles?0

Foto: Fotolia

Saskrāpētas mēbeles un durvis, izrauti diegi no dīvāna vai gultas malām – tādas blēņas aso nagu īpašnieki kaķi sastrādā bieži. Kādēļ viņi tā dara un kā novērst turpmāku mēbeļu apskādēšanu?

Skrāpēšanās ir dabiska uzvedība, kas kaķim nepieciešama divu iemelsu dēļ. Pirmkārt, tam vienkārši vajag uzasināt nagus, un, otrkārt, tas ir vēl viens veids, kā iezīmēt teritoriju (līdztekus urinēšanai).

Asinot nagus, kaķis ne tikai atstāj citiem kaķiem ieraugāmas zīmes, bet arī savu smaržu no dziedzeriem, kas atrodas starp nagiem. Turklāt kaķis tādējādi uztur labu fizisko formu, jo stiepšanās tonizē priekškāju muskuļus.

Kā novērst mēbeļu apskādēšanu?

Kaķi, kurus laiž ārā, parasti apmierina vajadzību asināt nagus, izmantojot dažādus kokus, tāpēc reti dara to telpās. Taču arī kaķiem, kas uzturas tikai telpās, ir tāda pati dabiska vēlme, un to nepieciešams realizēt (pat tad, ja saimnieks regulāri nokniebj kaķa nagus).

Tā kā nagu asināšana ir dabiska uzvedība, nevajag dzīvnieku par to sodīt. Vienkārši sagādājiet tam pamatīgu skrāpējamo stabu, kas notīts ar sizalu vai tamlīdzīgu materiālu, kurā kaķis var iecirst nagus.

Pārliecinieties, vai stabs ir stabils, jo kaķis neskrāpēsies pie grīļīga staba. Šim priekšmetam jābūt arī pietiekami augstam, lai kaķis pie tā var izstiepties visā garumā.

Var izmēģināt nagu asināmo dēlīti, kas pieskrūvējams pie sienas. Nopērkami arī stūrī iestiprināmi nagu asināmie dēlīši.

Ja kaķis ir skrāpējis mēbeles, novietojiet nagu asināmo līdzās šai vietai. Pārklājiet kaķa iemīļoto mēbeļu zonu ar plastikāta plēvi vai dubultu alumīnija folijas kārtu, jo šie materiāli kaķim nepatīk.

Iedrošiniet kaķi izmantot nagu asināmo stabu vai dēli, iesmaržinot to ar kaķumētru un uzslavējot kaķa centienus tajā iecirst nagus. Tikai nepieļaujiet kļūdu – nemēģiniet uzlikt kaķa ķepas uz staba, lai rādītu, kas darāms, jo tad kaķis vispār atteiksies stabu lietot.

Kad kaķis sācis izmantot nagu asināmo stabu, pakāpeniski pārvietojiet to aizvien tuvāk iecerētajai vietai. Nenobāziet stabu kaut kur pavisam nomaļus, citādi kaķim nepatiks to lietot, un tas atkal sāks skrāpēt mēbeles.

Nagu izņemšana kaķim

Daži saimnieki interesējas par iespēju izņemt savam kaķim nagus, lai izbeigtu skrāpēšanos vienreiz un par visām reizēm. Šīs operācijas laikā kaķim tiek amputēti nagi un katra pirkstiņa pēdējais kauls (salīdzinājumam: tā ir kā pirkstu galu noņemšana pēdējās falangas locītavā cilvēkam).

Saistītie raksti

Parasti nagus izņem priekškājām, jo ar pakaļkājām kaķi skrāpējas reti. Pēc operācijas kaķim ilgi sāp, turklāt tas nespēj sevi aizstāvēt, ja izkļūst ārā no mājas.

Taču nagu izņemšana tiek uzskatīta par nehumānu rīcību, un dažās valstīs, arī pie mums, Latvijā, tā ir aizliegta ar likumu.

Avots: Katrīna Deividsone. Kaķumīļu rokasgrāmata. Jāņa Rozes apgāds

LA.lv
AS
Anna Skariņa
Praktiski
Suns spēj sajust atsevišķas slimības saimniekam un ir lielisks dziednieks
1 diena
IL
Ilze Līvmane
Praktiski
Cigaretes skapī, cenas – sarakstā. Spēkā stājušies jauni grozījumi
1 diena
IL
Ilze Lavrinoviča
Praktiski
Biezpiena bumbiņas ar vaniļas mērci
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

Raivis Šveicars
Ekonomika
OIK no rēķiniem pārcels uz budžetu: ko ministrija domā ar “piesārņotājs maksā”?
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
“New York Times” publicē rakstu par Latvijas finanšu sistēmas problēmām
42 minūtes
LA
LA.LV
Latvijā
Jelgavā gaišā dienas laikā privātmājā uzbrūk un aplaupa sievieti
1 stunda
LA
LA.LV
Ekonomika
Uzņēmēji neapzinās, cik liela nozīme klientu servisā ir IKT risinājumiem
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
CSP: Šogad palielinājies laulību skaits, bet jaundzimušo skaits -samazinājies
2 stundas