Praktiski
Mājas

Kleperu saime meža vidū. Ciemos mājās Launkalnē, kur aug viens no slavenākajiem dižkokiem0


Tagad pēc pārbūves un nomainot izpuvušās konstrukcijas, tapusi mūsdienīgā dzīvojamā ēka.
Tagad pēc pārbūves un nomainot izpuvušās konstrukcijas, tapusi mūsdienīgā dzīvojamā ēka.
Foto – Vivanta Volkova

Ceļu uz Smiltenes novada Launkalnes pagasta “Lejas Kleperiem”, kur pagalmā aug viens no slavenajiem dižkokiem “Kleperu osis, zina daudzi mežu īpašnieki, kuri semināros brīvā dabā klausās Raimonda Klepera padomus, kā videi draudzīgi apsaimniekot mežu. Sadarbībā ar Pasaules dabas fondu te izveidota viena no četrām meža apsaimniekošanas paraugdemonstrējumu teritorijām. Par ieguldījumu ilgtspējīgas meža apsaimniekošanas veicināšanā Raimonds 2006. gadā saņēmis “Zelta čiekura” balvu. Savukārt viņa sieva Līga par meža, medību un senlietu muzeja “Cilvēks meža vidū cauri gadsimtiem” izveidošanu šovasar apbalvota ar Latvijas valsts aizsardzības fonda “Lāčplēsis” Goda zīmi bronzā. Arī Vidzemes tūrisma asociācija pirms deviņiem gadiem “Lejas Kleperiem” piešķīrusi Gada balvu par senču mantojuma saglabāšanu.

Galerijas nosaukums

Jau iepretī muzeja ēkai ap klētiņu redzama bagātīga lauksaimniecības tehnikas un sadzīves priekšmetu kolekcija: arkli, zāģi, ar roku griežama kāpostu ēveles ripa u. c. Līga aicina skatīt muzejā savāktās dažādu laiku liecības – gan priekšmetus, gan dokumentus. Kā pirmo ieraugu Grabovsku ģimenes segu no 1944. gada bēgļu gaitām, kad viņi devušies no Austrumvācijas un Rietumvāciju. Īpaši daudz var uzzināt par MRS darbību padomju laikos un, protams, par pašu Kleperu saimniecības vēstures līkločiem. Piemēram, arhīva uzziņas par paju kapitālu liecina, ka 1950. gadā Jūlijs Kleperis “apvienojis” mantu: riju–šķūni par 2000 rbļ., lauksaimniecības inventāru (gubu ratus, divjūga arklu, ragavas u. c.) par 300 rbļ. un par 1900 rbļ. lopus, starp kuriem minēti zirgs Bucis, ķēve Raita, ērzelis Noris, četras govis, tele un bullītis.

Līga glabā rūpīgi izpētītu dzimtas ciltskoku, kur pirmie minēti Jānis no “Klepper” mājām (1729) un Līze (1722), nu jau te saimnieko divpadsmitā paaudze. Starp citu, Raimonds un Līga šogad atzīmē 45. kāzu jubileju. Kleperu ģimene lepojas ar četriem bērniem un astoņiem mazbērniem, turklāt meitas Rudītes ģimenes māja iekārtota līdzās, pārbūvējot veco kūti – tā tagad izskatās pēc mūsdienīgas ēkas ar vēsturisku šarmu.

Protams, plašajā Kleperu saimniecībā ir arī cita kūts aitu ganāmpulkam, to skaitu gan no 60 tagad samazinājuši līdz 30. Ar aitu vilnu pildītus spilvenus vai “pakaviņus”, ko liek ap kaklu ērtākai sēdēšanai, Līga darina brīvos brīžos, lai viesiem uzdāvinātu mīļas piemiņas dāvanas.

LA.lv