Praktiski
Dārzs

Kaukāza plūmes – zilas, dzeltenas, sarkanas0

Foto – Fotolia

Kaukāza plūmēm augļi ir sīki, dzelteni, saldskābi, derīgi pārsvarā tikai pārstrādei. Dekoratīvās sarkanlapu Kaukāza plūmes ‘Spīdola’ stādi konteineros nopērkami par 10 eiro. Šai diploīdajai plūmei augļi ir tumšsarkani, pasīki, ar sarkanu mīkstumu, izmantojami kompotiem. Ziedi ir ļoti skaisti, rožaini.

No dzeltenaugļu šķirnēm Kaukāza plūmes lomu var pildīt arī šķirne ‘Prameņ’, kam ir dzelteni, vidēji lieli, ļoti sulīgi augļi. Ražo regulāri un bagātīgi. Laba ziemcietība. Vienu pašu šo šķirni dārzā audzēt nav vērts, labāk to izmantot citu hibrīdplūmju, piemēram, ‘Komētas’, apputeksnēšanai.

Plūmes ar ziliem augļiem ir tautā sauktās būkas (krēķīši). Koki iztur salu, ir pieticīgi, ar sīkām plūmītēm. Bieži vairojas ar sakņu atvasēm un pāriet savvaļā. Šādas plūmes ir labas apputeksnētājas šķirnei ‘Latvijas Dzeltenā Olplūme’. Stādaudzētavās agrāk būku stādus piedāvāja, bet tagad vairs ne niecīgā pieprasījuma dēļ.

Tieši oktobris (nevis septembra pirmā puse!), pat novembra sākums ir īstais augļu koku kailsakņu stādu pirkšanas laiks. Stādot pēc iespējas vēlu rudenī, nobriedušie kailsakņi labāk iztur ziemas salu. Konteinerstādus gan var stādīt visu veģetācijas laiku līdz pastāvīgam salam. Vien jāatceras, ka lapotiem kociņiem nedrīkst bužināt, izjaukt sakņu kamolu. Tam jābūt kompaktam, citādi lapas nokaltīs.

Saistītie raksti
LA.lv