Praktiski
Rokdarbi

Katrs pats var uzmeistarot oriģinālu brošiņu, rokassprādzi vai apsveikumu. Drēbnieces padomi0

Foto – Andris Tiļļa

Ja gribas tikt pie oriģinālas smukumlietiņas – auduma brošas, pusdārgakmeņu rokassprādzes vai apsveikuma kartītes, to katrs var uzmeistarot pats.

Šādu smukumlietiņu darināšana fantastiski padodas drēbniecei modistei Zigitai Lavrinovičai. Viņas pamatnodarbošanās ir apģērbu modelēšana un šūšana, bet dažādu aksesuāru meistarošanai, ko pati dēvē par atlikumu mākslu, Zigita pievēršas atelpas brīžos, kad gribas pārmaiņas pēc intensīvas šūšanas. – Dažādi materiāli man ir kastu kastēm, sākot ar franču zīdu un mežģīnēm un beidzot ar samta lentītēm.

Piespraužu, rokassprādžu un apsveikuma kartīšu darināšana viņas uztverē ir meditācija.

Foto – Andris Tiļļa

Brošas uzvaras gājiens

Pirms dažiem gadu desmitiem brošas pārsvarā stiprināja pie apģērba atloka, tagad tās var pamanīt visnegaidītākajās vietās: pie cepures, šalles, jostas, svārkiem, mēteļa, somas un pat kāzu pušķiem.

Brošas, kas darinātas no tekstilmateriāla, labāk stiprināt tuvāk tai ķermeņa daļai, ko gribas izcelt. Piemēram, uz pleca tā pievērsīs uzmanību valkātājas krūšu formai.

Jāņem vērā, ka piespraudei nav jāsaplūst ar apģērba auduma faktūru un krāsu, jo tad to būs grūti pamanīt. Tāpat nav vērts censties to saskaņot ar apģērbu, uz kura arī bez šā aksesuāra ir daudz spīdīgu un spilgtu detaļu. Tādā gadījumā broša ir absolūti lieka.

Vēl kāds ieteikums jeb aksesuāru saskaņošanas likums. Ja izmanto brošu, nav ieteicams savu tēlu papildināt ar krellēm vai citām acīs krītošām rotām. Tik tuva kaimiņu būšana tēlu padarīs pārāk pretenciozu. Jāatceras, ka vislabāk broša izskatās pie vienkārša, lietišķa, lakoniska apģērba, to padarot stilīgāku un akcentējot valkātājas individualitāti.

Tekstilmateriāla piespraužu darināšanai var izmantot jebko, ir pārliecināta Zigita Lavrinoviča. – Izvēloties materiālu, var paļauties ne vien uz auduma izskatu, bet arī sajūtām, kas rodas, konkrēto audumu aptaustot. Uzskatu, ka darbs ar audumu ir tāda pati meditācija kā darbošanās ar krāsu pasauli.

Darinot piespraudes, Zigita audumu nevis griež ar šķērēm, bet plēš. Lai to darītu, protams, jābūt iemaņām, toties diegu spuriņas, kas veidojas, audumu plēšot, aksesuāram piešķir papildu dekorativitāti.

Ja nav pārliecības, ka piespraudes detaļas – auduma atgriezumus, tillu, mežģīnes un dekoratīvās pogas – uzreiz izdosies sakārtot kompozīcijā, kāda patīk, nevajag steigties ar šo detaļu sašūšanu. Var pamēģināt vienu, otru un trešo versiju un tikai tad detaļas sadiegt. Kad tas izdarīts, brošai otrā pusē piešuj stingru audumu, pie kura stiprina saspraužamo adatu.

Materiāli ir visapkārt

Vācēji un krājēji var uzgavilēt, jo viņiem vienmēr pa rokai būs materiāli, no kā darināt oriģinālu dāvaniņu. Bet tiem, kam nav paraduma visu vākt un krāt, nav jākrīt izmisumā, jo patiesībā rotu un dāvanu darināšanai materiāli ir visapkārt. Piemēram, veikalā var nopirkt pusdārgakmeņus rokassprādzes savēršanai, pastaigājoties gar jūru, no zemes pacelt putnu spalvas un no ūdens izskalotus koka gabaliņus, noderēs vecmāmiņas tamborēta sedziņa, ar pērlītēm izšūtas mežģīnes, kas palikušas pāri, šujot greznu vakartērpu.

LA.lv
AG
Aija Geida
Praktiski
Žāvētava augļiem un dārzeņiem. Kā izgatavot pašam
15 stundas
ĢK
Ģirts Kasparāns
Praktiski
Ko tik neizdomā. Miskaste, kura pati iztīrās
15 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
7 svarīgi jautājumi par piemiņas vietām
17 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA/AFP
Pasaulē
Irānas sagrābtais britu kuģis noenkurots ostā; izmeklēs iespējamu sadursmi
34 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Divas pašvaldības izslēdz savus izdevumus no masu informācijas līdzekļu reģistra
2 stundas
LE
LETA
Ekonomika
LED gaismekļu ražotājs “Vizulo” jaunās tehnoloģijās ieguldīs vairāk nekā pusmiljonu eiro
17 minūtes
VK
Vita Krauja
Kultūra
Māksla kā vienīgais dzīvesveids. Saruna ar mākslinieku dinastijas turpinātāju Indriķi Ģelzi
5 stundas
LE
LETA
Dabā
Sestdiena būs siltākā diena kopš 1. jūlija
5 stundas