Praktiski
Dārzs

Katrai puķītei sava ēdienkarte. 7 padomi telpaugu mēslošanā0

Foto: Inita Šteinberga

Pavasarī ir laiks mēslot telpaugus, kas kopā ar mums uzticami izdzīvojuši tumšāko gadalaiku. Katram no tiem vēlama sava īpašā ēdienkarte. Arī telpaugu mēslošanas līdzekļiem ir noteikts lietošanas termiņš, kas īpaši jāievēro šķidrajiem mēslošanas līdzekļiem. Taču uz pudeles rakstītais ir spēkā tikai tik ilgi, kamēr pudele ir aizvērta. Pēc mēslojuma atvēršanas to nevajadzētu lietot gadiem. Kad parādās nogulsnes, mainās krāsa, to labāk izmantot dārza augiem, bet istabas puķēm nopirkt jaunu.

Neierobežotu laiku piemērotos apstākļos (sausa un tumša vieta) var glabāt pulverveida vai granulēto mēslojumu. Kamēr tas nav mainījis izskatu, to var droši lietot.

Ja ir par dārgu katram augu veidam pirkt savu mēslojumu, ieteicams iegādāties vienu universālo vairumam augu un atsevišķus tiem, kam ir specifiskas prasības. Noteikti speciālo mēslojumu vajag orhidejām, citrusaugiem, kaktusiem.

Ziemā augus mēslo reizi mēnesī, gaišajā gadalaikā – reizi nedēļā vai pēc instrukcijas. Mēslojumus var liet uz saknēm vai augus apsmidzināt, izņemot kaktusus, sanpaulijas.

Pirms lietošanas noteikti jāizlasa pamācība, jo dažādu mēslojumu koncentrācija ir atšķirīga. Ja kāda mēslošanas reize izlaista, nevajag nākamajā palielināt mēslojuma koncentrāciju.

Ja šķiet, ka nav vajadzīgā efekta, mēslojumu var pamainīt, lai augs saņemtu visu vajadzīgo. Taču, ja rezultāti apmierina un augs attīstās labi, nav vērts ekperimentēt.

Augu dzīves apstākļi atšķiras un arī tas, cik čakli saimnieks rūpējas par tiem, tāpēc atsauksmes par mēslojumu efektivitāti var būt dažādi. Tikai katrs pats var atrast saviem augiem vispiemērotāko.

Telpaugu laistīšanai un apsmidzināšanai (orhidejas, citrusaugi, kamēlijas, acālijas) vispiemērotākais ir mīksts ūdens. Ja lietusūdens nav, var ledusskapja saldētavā ielikt un sasaldēt plastmasas pudeli ar krāna ūdeni, ko atkausē pirms laistīšanas. Ūdens maina struktūru un pēc sasaldēšanas kļūst mīkstāks.

!!! Telpaugu laistīšanai vislabāk der lejkanniņa ar garu, tievu snīpi.

Mēslojums orhidejām

Orhidejas ir vienas no populārākajiem telpaugiem, tāpēc to mēslošanai veikalos ir visvairāk līdzekļu.

Šiem jutīgajiem augiem vislabāk patiks, ja mēslošanas līdzekļus šķaidīs lietus vai sniega ūdenī. Tas derēs arī lapu un gaisa sakņu apsmidzināšanai. Ja lieto krāna ūdeni, pirms lietošanas to nostādina.

Izsmidzināmie līdzekļi

Tos izsmidzina uz orhideju lapām, gaisa saknēm un substrāta optimāla mikroklimata radīšanai. Sevišķi piemēroti telpās apkures sezonas laikā, kad ir silts un sauss gaiss. Neatstāj nogulsnes uz lapām. Vienkārši lietojami.

Universālie mēslojumi

Universālo mēslojumu var lietot ne tikai vairumam telpaugu, bet arī puķu un dārzeņu stādiņiem, vasaras puķēm balkona kastēs.

Speciālie mēslojumi

Tos vajadzētu lietot tikai tiem augiem, kuri norādīti lietošanas pamācībā. Turklāt jāievēro noteiktās devas un mēslošanas biežums.

Konsultējusi agroķīmiķe Irēna Šmukste

LA.lv