Praktiski
Dārzs

Kas tie par kaitēkļiem uz bumbierēm?0


Rožu lapu tinējs un mazais salnsprīžmetis.
Rožu lapu tinējs un mazais salnsprīžmetis.
Rožu lapu tinējs un mazais salnsprīžmetis.

Kas tie par kaitēkļiem uz bumbierēm? DZIDRA

Apskatot fotoattēlus, Latvijas Dabas muzeja entomologs, tauriņu pētnieks Nikolajs Savenkovs secina, ka tie ir rožu lapu tinējs (Archips rosana) un mazais salnsprīž­metis (Operophthera brumata). Siltais laiks ir veicinājis šo kaitēkļu aktivitāti bumbieru stādījumos.

Mazā salnsprīžmeša kāpuri attīstās uz dažādiem kokiem un krūmiem, visbiežāk uz ozoliem un augļu kokiem. Dzimtas nosaukums radies no tā, ka šo tauriņu kāpuri pārvietojas sprīžojot, t.i., pievelkot vēdera kājas pie krūšu kājām, tādējādi izliecoties līkumā un tad atkal iztaisnojoties. Toties miera stāvoklī sprīžmeša kāpurs atgādina sausu zaru. Pieaugušie tauriņi ir aktīvi galvenokārt naktī un krēslas stundās. Kāpuri bojā plaukstošos pumpurus, lapas, ziedus un jaunos auglīšus. Masveida savairošanās laikā tie lapas nograuž pilnīgi. Gadā attīstās viena paaudze. Pieaugušie kāpuri jūnijā iekūņojas augsnes virskārtā. Tauriņi iznāk tikai septembra beigās, oktobra sākumā. Tad mātītes rāpjas pa koka stumbru un izdēj pumpura tuvumā pa oliņai. Lai ierobežotu kaitēkļu izplatību, augļu dārzam jāpiesaista kukaiņēdāji putni.

Rožu lapu tinējs barojas ar dažādiem augiem – augļu un lapu kokiem, ogulājiem. Kāpuri sākumā izgrauž ziedpumpurus, tad ar zīda pavedieniem saauž paplaukušās ziedlapiņas, kas nobrūnē. Vēlāk lapas paralēli galvenajai dzīslai tiek satītas kopā un apgrauztas no malām. Reizēm kāpuri grauž jaunos auglīšus. Gadā attīstās viena paaudze. Jūnijā vai jūlijā kāpuri ir pieauguši un iekūņojas starp bojātajām lapām, retāk uz koku stumbra zem vecām mizām. Kokonu neveido, tauriņi izlido jūlijā vai augustā. Mātītes dēj 40–80 olas vienkopus uz augļu koku zariem. Kaitēkļi jānolasa ar rokām. Insekticīdus lieto, ja rožu lapu tinējs savairojas lielā skaitā. Smidzina, kad izšķīlušies tinēja kāpuri.

LA.lv