Praktiski
Mājas mīluļi

Kas liecina, ka tavam istabas kaķim ir garlaicīgi? 10 veidi, kā garlaicību novērst0

Kaķis ir vienpatis, tāpēc daudzi aizņemti cilvēki to izvēlas par savu mājdzīvnieku, jo mincis šķietami nepārdzīvo ilgo saimnieka prombūtni un garās stundas vienatnē. Tomēr nereti istabas kaķiem tomēr nav ar ko piepildīt laiku. Un to pamanīt nav nemaz tik grūti.

Uzvedības pazīmes, kas var liecināt, ka tavam kaķim ir garlaicīgi:

1. Plēšana un skrāpēšana: garlaikots kaķis var saskrāpēt mēbeles vai pavadīt laiku, lai iezīmētu savu teritoriju

2. Terorizēšana: garlaikots kaķis var kļūt par tirānu, kurš uzmācas un neliek mieru citiem mājdzīvniekiem

3. Pārmērīga mazgāšanās: ja nekas cits nav darāms, kaķis var nolaizīties teju pliks

4. Pārēšanās: kaķa dabiskie instinkti ir gulēt un medīt. Tāpēc nomoda brīžos viņi var atkal un atkal medīt savu pārtikas trauku un ēst…un ēst…un ēst

5. Nokārtoties ne tam paredzētās vietās: Slikti ieradumi bieži rodas no tā, ka viņiem nav nekā labāka, ko darīt

6. Dažādu lietu iznīcināšana: Kaķim, kurš gāž rotājumus no plauktiem vai izkašā zemi no puķu podiem, iespējams, vienkārši ir garlaicīgi

7. “Pielipšana” saimniekam: Ļoti uzbāzīgs kaķis, kurš lien jums klēpī, kamēr sēžat uz tualetes poda, patiesībā var būt ļoti nogarlaikojies

Tiesa, vairākām no šīm pazīmēm (piemēram, nokārtošanās ārpus kastes, pārmērīga uzmākšanās u.c.) var būt arī medicīniski skaidrojums, tāpēc vienmēr pārrunājiet sava mīluļa uzvedības īpatnības ar savu veterinārārstu, pirms pieņemat, ka tā ir garlaicības rezultāts.

Kad esat tomēr sapratis, ka jūsu kaķis ir garlaikots. Ko iesākt? Nereti minču garlaicība rodas tālab, ka tie nespēj apmierināt savus dabiskos instinktus – kāpt, medīt, iezīmēt teritoriju vai rotaļāties. Tāpēc, ja kaķis neiet ārā, jūsu pienākumos būtu nodrošināt mājās tādu vidu, kas ļautu jūsu mīlulim uzvesties kā kaķim pienākas.

Kā apmierināt kaķa dabiskos instinktus un nodrošināt, lai viņam nebūtu garlaicīgi:

1. Iespēja medīt

Tas nenozīmē, kāmīša vai papagaiļa terorizēšanu. Izmanto barības trauku-rotaļlietu. Tādus iespējams iegādāties zoo preču veikalos. Tie ir trauki, no kuriem barību kaķim jādabū ārā interesantā veidā, teju izmedījot.

Taču vari izgatavot šādu barotavu-spēli no tualetes ruļļiem pats, horizontāli sastiprinot vienu otram blakus (5 x 5 izkārtojumā). Pēc tam katra cilindra vidū ieliec kaķa barību vai našķi. Tagad kaķim būs jāpacīnās, lai dabūtu kārumus no šīs uzpariktes ārā. Tas prasa laiku un pūles, tāpēc beidzot kaķis būs nodarbināts, turklāt – apmierinās mednieka instinktu.

2.Vērot pasauli

Kaķi ir lieliski novērotāji un mīl skatīties, kas notiek ap viņiem. Nodrošini savam mīlulim guļvietu uz palodzes, no kuras paveras skats uz dārzu. Tā būs laba kaķu garīgā stimulācija un izklaide. Vēl, kad esat ārpus mājas, varat atstātu ieslēgtu televizoru ar kādu dabas pārraidi. Reizēm kaķi ar lielu interesi televīzijā vēro arī sporta kanālus.

3. Skrāpēt un asināt nagus

Kaķim ļoti patīk labi izstaipīties un trīt, asināt nagus. Nodrošini viņam piemērotu un ērti novietotu skrāpējamo virsmu. Ņem vērā, ka dažiem kaķiem patīk saskrāpēt horizontālās virsmas (mīl skrāpēt paklāju), savukārt citi ir vertikāli skrāpētāji (dīrā tapetes un dīvānu stūrus.)

Novieto skrāpējamos stabus pie istabu ieejām un izejām, kā arī pie kaķa guļvietas. Tādā veidā viņš biežāk pavadīs laimīgus brīžus, skrāpējoties un asinot savu nadziņus.

4. Kāpšanas izaicinājumi

Savvaļas vai pagalmu kaķi dzīvo 4D pasaulē ar iespēju uzkāpt visur, kur vien vēlas. Salīdzinājumam, dzīve uz grīdas vai izlaista dīvāna kaķim patiešām ir ļoti blāva. Tāpēc ir ieteicams kaķim piedāvāt dažādas kāpšanas iespējas.

Varbūt pienācis laiks iegādāties augstu kaķu torni ar vairākām platformām vai, ja patīk kaut ko darināt pašam – izveidot kaķu sporta zāli ar gājēju celiņiem, rampām un plauktiem, kas piestiprināti pie sienas, lai jūsu kaķis varētu rāpelēt. Lieliskas idejas un iedvesmu noteikti atradīsi tiešsaistē.

5. Kažoka kopšana

Regulāri ķemmē sava kaķa kažoku. Tas ne vien palīdzēs atbrīvot mīluli no liekā apmatojuma un izvairīties no spalvu kamoliem dzīvnieka barības vadā, bet arī uzlabos asinsriti un uzturēs jūsu kaķa kažokādu spožu un veselīgu.

Lai arī kopšana ir pasīva nodarbe jūsu kaķim, tas ir lielisks veids, kā nostiprināt dziļu un īpašu saikni ar kaķi, radot viņā pārliecību, ka ar pasauli viss ir kārtībā. Laimīgs un apmierināts kaķis daudz retāk demonstrē uzvedību, kas saistīta ar garlaicību.

6. Pastaigas pavadā

100% istabas kaķim nenāk par sliktu iemācīt pastaigāties ārpus mājas pavadā. Kaķis būs drošībā un neaizmuks, bet viņu aizraus un izklaidēs jaunas smaržas, bet uzmanību pievērsīs katrs kukainītis vai tauriņš. Un jau atkal – tas palīdzēs apmierināt kaķa instinktus un acu mirklī padarīs garlaicību par nebijušu.

7. Regulāras rotaļas

Pāris reizes dienā aktīvi iesaistieties rotaļās ar savu kaķi. Kaķi ir sprinteri, nevis maratona skrējēji, tāpēc dažas 5-10 minūšu rotaļas ar savu mīluli, ļaus viņu nogurdināt, lai viņš labsajūtā atkal dotos pagulēt.

8. Rotaļlietu daudzveidība

Iedomājies, ka tu esi bērns mūsdienu pasaulē, un tev ir tikai viena vai divas rotaļlietas, ar kurām spēlēties. Vai tev ātri kļūtu garlaicīgi? Ievies kaķa rotaļlietu kastīti un piedāvā dažādas, lai minkam tās neapniktu.

Ņem talkā dažādas bumbiņas, striķīšus vai sadzīves priekšmetus, kas kaķi varētu interesēt. Rotaļlietu daudzveidība palīdz saglabāt kaķu interesi par rotaļu laiku, turpretī vienas un tās pašas mantas redzēšana dienu no dienas nebūt nav stimulējoša.

9. Kastes. Daudz kastes!

Kaķiem patīk kastes. Tas vienkārši ir FAKTS. Dažreiz šķiet, ka viņi mīl kastes vairāk par visu. Izmanto kartona kastes un regulāri izgriez tām jaunus lodziņus un durtiņas, bet iekšā ievieto dažādas rotaļlietas – tas kaķim radīs izaicinājumu izpētīt, kas paslēpies mājiņā, un gūt apmierinājumu, to nomedījot. Starp citu – daudzi kaķi gūst prieku arī vienkārši guļot kastēs.

10. Runā ar savu kaķi

Tas var likties pašsaprotami, taču neignorē savu kaķi. Kaķu suga pēc savas būtības ir vienpaši, taču viņi mēdz būt arī neticami sabiedriski. Staigājot pa māju vai dodoties dienas gaitās un atgriežoties, neaizmirsti parunāt ar savu kaķi. Viņš zina savu vārdu un labprāt klausās tavā balsī.

Pat vienkāršas darbības, piemēram, kaķa nopaijāšana, kad viņa atpūšas, pasakot, cik viņš ir gudrs vai skaists, nodrošinās ļoti svarīgu mijiedarbību, kas blāvu dienu pārvērtīs par izdevušos. Un atceries, ka visi foršie cilvēki runā ar saviem mājdzīvniekiem!

Avots:pawesomecats.com

LA.lv
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izveido patriotisku piespraudi pats! Darba gaita soli pa solim. VIDEO 1
3 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Lai svētku galdauts sniegbalts! Neticami efektīvs pašgatavots līdzeklis – iztīra pat vecus traipus!
3 dienas
AS
Anna Skariņa
Praktiski
Kaut ko ļoti vēlies? Nav nekā neiespējama!
3 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.LV
Latvijā
Solidaritāte, cieņa un drosme. Valsts prezidenta Egila Levita runa pie Brīvības pieminekļa
10 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Foto. Svētku uguņošana priecē iedzīvotājus gan Rīgā, Daugavmalā, gan pie televizoru ekrāniem
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
Foto. Lāpu gājiens Rīgā pulcē tūkstošiem dalībnieku
9 stundas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
Atdot daļiņu no saņemtā. Saruna ar Jāni Lūsēnu
Intervija 14 stundas
SM
Signe Mengote
Ekonomika
Jāvērtē pēc spējām, nevis diagnozes. Kā mazināt plaisu starp darba devējiem un invalīdiem
14 stundas