Praktiski
Manas tiesības

Kas jāzina, ja strādājat attālināti0


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Ieva Lūka/LETA

Grozījumi Darba aizsardzības likumā paredz izmaiņas attālināti nodarbināto un pašnodarbināto drošības un veselības aizsardzībā.

Jaunas nodarbinātības formas pēdējā laikā arvien biežāk sastopamas arī Latvijā, kad, piemēram, darbs tiek veikts nevis konkrētā uzņēmumā uz vietas, bet attālināti ārpus uzņēmuma. Taču nereti šādos gadījumos tiek ignorētas pat elementāras darba aizsardzības prasības, kas noteiktas likumā, tāpēc bija nepieciešami vairāki papildinājumi.

Par attālinātu uzskata tādu darbu, ko var strādāt arī uzņēmuma darba vietā, bet pēc darba devēja un darbinieka abpusējas vienošanās to veic mājās vai citās privātās vai publiskās telpās, kā arī ārpus tām. Darbs par attālinātu tiek uzskatīts tikai tad, ja puses ir vienojušās par tā veikšanu regulāri, nevis atsevišķos ārkārtas gadījumos.

Attālinātā strādāšanā darba vides riska novērtēšana būs jāveic atbilstīgajam darba veidam. Ja šo darbu veic dažādās vietās, tad darba devējam nav fiziski jāpārbauda katra darba vieta. Ņemot vērā privātās dzīves neaizskaramību, mājokļa kā izraudzītās darba vietas apmeklējums pieļaujams vienīgi ar nodarbinātā piekrišanu.

Tas nozīmē, ka attālināti strādājošais var arī nesadarboties ar tiem, kuri vēlas izvērtēt viņa darba vietu mājās. Tomēr patiesībā tā nebūtu prātīga rīcība. Sadarbojoties ar darba devēju darba vides risku novērtēšanā, nereti izdodas novērst lielas nelaimes.

Likumā skaidrāk noteiktas arī prasības pašnodarbinātajiem, kuriem tāpat jāievēro nozīmīgākie darba vides aizsardzības principi, ciktāl tas atbilst konkrētā darba specifikai.

Lai mazinātu administratīvo slogu darba devējiem, grozījumi paredz tiesības ar darba aizsardzību saistīto procesu dokumentēšanai izmantot informācijas tehnoloģiju risinājumus, piemēram, šim nolūkam speciāli izstrādātas darba vides risku novērtēšanas vai nodarbināto apmācības reģistrēšanas sistēmas.

Ar šiem grozījumiem turklāt noteikts, ka bīstamo nozaru uzņēmumos ar 250 vai vairāk strādājošajiem būs jābūt vismaz diviem darba aizsardzības speciālistiem, lai uzņēmums varētu kvalitatīvi pildīt visus pienākumus darba aizsardzībā. Jaunās izmaiņas likumā stāsies spēkā 2020. gada 1. jūlijā.

LA.lv
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izveido patriotisku piespraudi pats! Darba gaita soli pa solim. VIDEO 1
3 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Lai svētku galdauts sniegbalts! Neticami efektīvs pašgatavots līdzeklis – iztīra pat vecus traipus!
3 dienas
AS
Anna Skariņa
Praktiski
Kaut ko ļoti vēlies? Nav nekā neiespējama!
3 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.LV
Latvijā
Solidaritāte, cieņa un drosme. Valsts prezidenta Egila Levita runa pie Brīvības pieminekļa
10 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Foto. Svētku uguņošana priecē iedzīvotājus gan Rīgā, Daugavmalā, gan pie televizoru ekrāniem
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
Foto. Lāpu gājiens Rīgā pulcē tūkstošiem dalībnieku
9 stundas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
Atdot daļiņu no saņemtā. Saruna ar Jāni Lūsēnu
Intervija 14 stundas
SM
Signe Mengote
Ekonomika
Jāvērtē pēc spējām, nevis diagnozes. Kā mazināt plaisu starp darba devējiem un invalīdiem
14 stundas