Praktiski
Manas tiesības

Kas ir finansiāli izdevīgāk – noformēt arodslimību vai pieteikties uz invaliditāti?0

Foto: Vitali Micholi/Shutterstock

“Kas ir finansiāli izdevīgāk – noformēt arodslimību vai pieteikties uz invaliditāti? Abus pabalstus jau laikam vienlaikus nevar dabūt, bet zāles maksā tik dārgi! Un kas notiks, ja pēc kāda laika izlemšu doties vecuma pensijā? Vai nekādu citu atbalstu saņemt vairs nevarēšu?” ALLA Liepājā

Labklājības ministrijas Sociālās apdrošināšanas departamenta vecākā referente Daiga Kudiņa skaidro, ka sociālās apdrošināšanas pakalpojumi tiek piešķirti, ņemot vērā konkrētajam cilvēkam konstatēto slimību un noteikto invaliditāti. Vai tā būs arodslimība vai invaliditāte, tas nav atkarīgs no cilvēka paša izvēles.

Darbā sabojātas veselības dēļ

Ja veselības pasliktināšanās saistīta ar darba vides apstākļiem un cilvēkam ir konstatēta arodslimība, viņam ir tiesības uz atlīdzību par darbspēju zaudējumu, kā arī papildu izdevumu kompensāciju. Atlīdzību par darbspēju zaudējumu piešķir, ja Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija (VDEĀVK) ir atzinusi, ka cilvēks arodslimības dēļ zaudējis darbspējas ne mazāk par 25%. To izmaksā par katru mēnesi no darbspēju zaudējuma noteikšanas dienas uz laiku, kamēr noteikts darbspēju zaudējums.

Atlīdzību aprēķina, ņemot vērā personas darbspēju zaudējuma smaguma pakāpi un mēneša vidējo apdrošināšanas iemaksu algu pēdējo 12 mēnešu periodā (izlaižot divus mēnešus pirms mēneša, kurā konstatēta arodslimība). Atlīdzības apjomu pārskata brīdī, kad atlīdzības saņēmējs sasniedz normatīvajos aktos noteikto pensionēšanās vecumu un viņam tiek piešķirta vecuma pensija. Ja piešķirtais vecuma pensijas apjoms ir mazāks par iepriekš saņemtās atlīdzības apjomu, turpmāk tiks izmaksāta starpība starp atlīdzību un vecuma pensiju.

Savukārt papildu izdevumu kompensāciju izmaksā, lai segtu ar arodslimību saistītos ārstēšanas izdevumus (pacientu iemaksas, medikamentu iegādi, medicīnisko rehabilitāciju u.c.). Šo izdevumus apmaksā, ņemot vērā uzrādītos čekus un ārstējošā ārsta vai ārstniecības iestādes izsniegtos dokumentus. Papildu izdevumu kompensāciju cilvēkam izmaksā arī tad, ja VDEĀVK viņam noteikusi darbspēju zudumu, kas ir mazāks par 25%. Vienā arodslimības gadījumā tiek apmaksāti izdevumi 1600,75 eiro apjomā.

Nopietnas saslimšanas dēļ

Ja cilvēkam ir noteikta invaliditāte, kuras cēlonis nav arodslimība, bet gan, piemēram, vispārējā saslimšana, un apdrošināšanas stāžs ir vismaz trīs gadi, viņam var piešķirt invaliditātes pensiju. Invaliditātes pensijas apjoms atkarīgs no noteiktās invaliditātes grupas.

I un II grupas invaliditātes pensiju aprēķina, ņemot vērā personas vidējās apdrošināšanas iemaksu algas par jebkuriem 36 mēnešiem pēc kārtas pēdējo piecu gadu laikā pirms invaliditātes pensijas piešķiršanas, personas individuālo apdrošināšanas stāžu un maksimāli iespējamo apdrošināšanas stāžu (no 15 gadu vecuma līdz pensionēšanās vecuma sasniegšanai).

Ja cilvēks piecus gadus pirms invaliditātes pensijas piešķiršanas nav bijis pakļauts invaliditātes apdrošināšanai, pensiju piešķir minimālajā apjomā. I grupas invalīdam tā ir 102,45 eiro, bet II grupas invalīdam – 89,64 eiro mēnesī. III grupas invaliditātes pensiju gan piešķir konstantā apjomā – 64,03 eiro mēnesī.

Invaliditātes pensiju izmaksā, līdz tās saņēmējs sasniedz normatīvajos aktos noteikto pensionēšanās vecumu, kad invaliditātes pensijas vietā tiek piešķirta vecuma pensija. Ja iepriekš saņemtā invaliditātes pensija bijusi lielāka par piešķirto vecuma pensiju, tad invaliditātes laikā vecuma pensija tiek saglabāta invaliditātes pensijas apjomā.

LA.lv
IL
Ilze Līvmane
Praktiski
Pensijā – tikai 70 gadu vecumā? Klīst tādas runas…
17 stundas
AG
Aija Geida
Praktiski
Biešu salāti ar grauzdētām ķirbja sēklām
18 stundas
AG
Aija Geida
Praktiski
Dārzeņus ēdam par maz. Vairākas receptes ēdienkartes dažādošanai
21 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ML
Māra Libeka
Veselam
Uz aptieku ne tikai pēc zālēm: aptiekās paplašinās pakalpojumu klāstu
2 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Baldonē atrod mucas ar aizdomīgu vielu. Teritorija norobežota
1 stunda
Uldis Šmits
Pasaulē
Ievēlēta, bet…
9 stundas
MA
Māris Antonevičs
Latvijā
Māris Antonevičs: Priekšnieks aizmirsis solījumu? Versijas par JKP reakciju
2 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Septiņas dienas valdīs vasarīgi silti laika apstākļi: jaunākā prognoze
17 stundas