Praktiski
Dārzs

Neticami! – dārzenis, kam ir gan ēdami bumbuļi, gan tomāti. Kartupeļu tomāts?3

Foto – Shutterstock

Kas tas par hibrīdu – kartupeļu tomāts? ANITA SMILTENES NOVADĀ

 

Tas nav ne hibrīds, ne ģenētiski modificēts organisms, bet gan Lielbritānijas selekcijas firmas “Thompson & Morgan” radīts potējums ‘TomTato’, kam vienlaikus pie saknēm briest ēdami bumbuļi, bet zaros – sarkani, sulīgi ķiršu tomāti.

– Kartupeļus audzē bumbuļu dēļ, tāpēc uz kartupeļu auga potē tomāta vasu (dzinumu). ‘TomTato’ ražas pie mums gan vēl nav redzētas, jo kartupeļu bumbuļu veidošanai un tomātu augļu augšanai vajag nedaudz atšķirīgas minerālvielas, – spriež LU Bioloģijas fakultātes profesors Ģederts Ieviņš.

‘TomTato’ nopērkami tikai stādi (sēklas augam nav pieejamas). Augs jāstāda lielā puķu podā, kas piepildīta ar svaigu augsni, un jānodrošina siltums tāpat kā tomātu stādiem. Vislabāk kartupeļu tomātu novietot siltumnīcā, lodžijā vai ziemas dārzā. Šis augs apvieno divas dažādas kultūras, tāpēc jākopj kā tomāts, bet bumbuļu dēļ jāstāda dziļāk augsnē.

Kad tomāti nogatavojušies, tos nogriež ar asu nazi vai šķērēm. Savukārt kartupeļu raža jānovāc sezonas beigās. Selekcijas firma apgalvo, ka, audzējot optimālos apstākļos, var novākt līdz pat diviem kilogramiem balto kartupeļu un aptuveni 500 saldu tomātiņu.

Līdzīgs augs, kas nodēvēts par ‘Potato Tom’, izveidots arī Jaunzēlandē.

Saistītie raksti
LA.lv