Dārzs, Sakņu dārzs

Kartupeļi padevās mazi kā zirņi. Kāpēc tā?

Foto - Shutterstock

Šogad iestādīju kartupeļus ‘Zilactiņa’ un rozā, garenos jaunā zemē. Vienreiz nomigloju pret lakstu puvi, taču bumbuļu bija maz, turklāt tie bija sīki kā zirņi. Kāpēc tā? IMANTS ALOJĀ

Priekuļu pētniecības centra Kartupeļu selekcijas grupas vadītāja Ilze Skrabule teic, ka šoruden par kartupeļu ražu Latvijā gan sūdzēties nevar, – lai arī pavasaris aizkavējās un kartupeļi vēsumā sadīga vēlāk, vasarā temperatūras režīms bija atbilstošs ražas veidošanai. Turklāt augsnē bija pietiekams mitruma daudzums, tāpēc nemaz neparādījās kraupis. Arī lakstu puve šogad neuzbruka tik agri, t.i., sākās tikai augusta sākumā, tādējādi apstākļi tupeņu augšanai bija labvēlīgi. Problēmas var rasties vienīgi, ja ir nokavēts ražas vākšanas laiks, – slapjajos apstākļos trūkstot gaisam, kartupeļus var apdraudēt baktēriju un sēņu slimības. Vēl viena nianse, kas šogad daudzviet parādījās vēso laika apstākļu ietekmē: bumbuļu skaits cerā liels, bet tie neizauga prāvi (karstumā parasti aizmetas tikai daži bumbuļi, taču tie izaug ļoti lieli).

Saimniecībā audzētie kartupeļi ‘Siņeglazka’ un ‘Jānīši’ vai ‘Agrie rožu’ ir senas šķirnes, kas sevi pierādījušas kā diezgan izturīgas pret vīrusiem. Tomēr tām nepiemīt cita veida izturība pret slimībām un kaitēkļiem, kāda savukārt raksturīga jaunajām šķirnēm. Lai arī saimnieks kartupeļus iestādīja jaunā vietā, iespējams, tie cieta no nematodes (kaitēkli pašu pamanīt nav nemaz tik viegli, bet tā nodarītos postījumus nevar neievērot – nematodes skartajiem augiem laksti un lapas atpaliek augšanā, bumbuļi neattīstās nemaz vai ir sīki) vai arī stādījumi tika ierīkoti ēnainā vietā.

Pievienot komentāru