Praktiski
Dārzs

“Kapu zeme” visam laba0

Foto – LETA

Esmu dzirdējusi, ka mitrumu labi uztur kapu zeme, bet nezinu, kas tajā iekšā, kā pareizi lietot. Vai tā der ne tikai kapos, bet arī dārzā? MADARA SABILĒ

 

– Kapu zemei un kapiem kopīgs ir tikai nosaukums. Tā nav nākusi no kapiem, bet ir tiem paredzēta, – skaidro substrātu gatavošanas speciālists Uldis Bermanis. – Šo substrātu arvien vairāk izmanto gan kapos, gan dārzos, bet it īpaši, stādot puķes traukos, jo cilvēki novērtējuši šīs augsnes spēju ilgstoši saglabāt mitrumu. Tas noder arī zālienu ierīkošanai, zemes uzlabošanai siltumnīcās un dobēs, to var pievienot citiem substrātiem. Daži lieto pat zemeņu stādījumiem.

 

Latvijas prece pārbaudīta

Latvijā uzņēmuma “Ceļarāji” ražotā substrāta sastāvā ir mikroelementi, sijāta frēzkūdra un humuss, humīnvielas.
 Humuss pakāpeniski baro augus un dod tiem mitrumu.
 Substrāts izveidots tā, lai augam barības vielu pietiktu 2–3 mēnešus (pievienots ilgstošas iedarbības mēslojums Osmocote). Ja iestādīts kāds ēdelīgāks augs, piemēram, begonijas, pēc mēneša var sākt papildmēslošanu.
 Subs­trātā ir maz hlora, ko necieš daudzi mūžzaļie augi. Augsnes skābums pH 5,5–6,2 ir diezgan neitrāls un der visiem augiem. Stādot rododendrus un skujeņus, var piebērt ilgstošas iedarbības mēslojumu skābummīļiem. Šis substrāts ir brūnā kūdras krāsā, irdens.

Kapiem paredzēto zemi ieved arī no Lietuvas, Vācijas, Polijas. Daļa ārzemēs ražoto substrātu ir tumši melnā krāsā, bet ļoti smalkgraudaini, it kā nedzīvi, sausā laikā laistot, skalojas prom.

! Jebkurš speciālais substrāts būs labāks nekā nezināmas izcelsmes melnzeme, kādu nereti atved lauku kapos kopīgai lietošanai.

Zemei naudu netaupa

Substrātu ieteicams iegādāties ar uzviju. Ja paliks pāri, maisu var aizlocīt un noglabāt, lai visu sezonu varētu papildināt augsni apkārt augiem, jo tā mēdz sasēsties vai jāpārstāda kāda puķe u.c.

Pirms stādīšanas augsni der izvēdināt. Atbrauc kopt kapiņus, atgriež maisam galu, sakrata un atslien pret koku, kamēr veic stādīšanas priekšdarbus. Ja substrāts sauss, to var daļēji samitrināt maisā. Speciālists iesaka Latvijā ražoto substrātu salaistīt, kad tas iebērts paredzētajā vietā, jo tajā jau ir aptuveni 40% mitruma. Praksē pārbaudīts – šādi sagatavota augsne spēj divas nedēļas apgādāt augu ar visu vajadzīgo.

Pirms ber substrātu, bedri zem tā krietni salaista. Zemi piepilda līdz apmalītes augšpusei. Laistot un stādot tā mazliet sasēdīsies. Tā tam jābūt, lai vēlāk ērti aplaistītu puķes un melnzeme nenotecētu kopā ar augiem domāto ūdeni.

! Vienai kapa kopiņai, kam ir 10 cm augsta apmalīte, vajag aptuveni 35 l substrāta.

 

Ēdelīgajiem barību atjauno

Ja vēlas uz kapa stādīt puķes, substrātu maina katru gadu, citādi nekāda skaistuma nebūs, jo substrātu piesakņo un izmanto ne tikai speciāli stādītie augi, bet arī tuvumā augošie koki, dzīvžoga krūmiņi, kas pamanās iesūtīt savas saknes gardajā maltītē. Nelīdzēs pat agrotīkla vai ģeotekstila klāšana. Pat zemē ieraktam puķu podam sakne atradīs caurumiņu apakšā. Sevišķi nejauki ir lielie lapu koki, bet priedes ir mazāk ēdelīgi kapu kompanjoni.

Izturīgākie augi, piemēram, tā sauktās rāzītes, uz kapa var augt ilgāk, vairākus gadus, un augsni maina, tos pārstādot. Ilggadīgus apstādījumus stāda speciālajā augsnē un vēlākajos gados tikai piebaro. Tiem pašiem nāksies cīnīties ar konkurentiem par barības vielām.

Saistītie raksti

Speciālās kapu augsnes virskārtā vairākas reizes sezonā var ierušināt firmas “Bioefekts” gatavoto preparātu kapu stādījumiem. Tas bagātina augsni, veicina ziedēšanu un uzlabo ziemcietību. Atsevišķi preparāti paredzēti arī skuju koku un rododendru spēcināšanai, lai tie labāk augtu un ziemotu.

! Lai būtu papildu barības vielas, pirms stādīšanas vai vēlāk kapu augsnei var pievienot slieku humusu. Kūtsmēsli un komposts kapos neder, jo tie ir nezāļu pilni, reizēm uzdīgst pat dilles un tomāti.

LA.lv