Praktiski
Mājas mīluļi

Kāpēc suns laiza vai zelē savu ķepu?0

Foto – Shutterstock.com

Daudzi suņu saimnieki novēro, ka četrkājainais draugs ko tādu dara, un nevar saprast, vai šāda uzvedība ir pilnīgi normāla vai tomēr par to vajadzētu satraukties. Portāls “Vetstreet.com” noskaidrojis, kādi ķepu laizīšanai un zelēšanai var būt iemesli.
Gadās, ka suns maigi, bet visai uzstājīgi mēdz laizīt vienu vai visas ķepas, bet daži mīluļi turklāt sāk zelēt to “pirkstus”, kas var šķist ļoti savādi un mulsinoši.

Vai par to būtu jāuztraucas?

Īsā atbilde ir – jā. Tev vienmēr vajadzētu konsultēties ar sava četrkājainā drauga veterinārārstu, pamanot šādu uzvedību, it īpaši, ja tā parādās pēkšņi un suns ap ķepu vienmēr ņemas ilgi vai arī ir vērojams ķepas apsārtums, pietūkums, asiņošana, jūtams nepatīkams aromāts, suns klibo, vairās likt ķepiņu pie zemes vai ir citas pazīmes, kas varētu liecināt par sāpēm un infekciju.

Lai gan vairums suņu laiza šad un tad mēdz laizīt vai zelēt ķepas bez nopietna iemesla (teiksim, ja mazliet ieniezējās), citi šādu uzvedību piekopj pārmērīgi bieži. Šādos gadījumos, īpaši suņiem ar gaišu apmatojumu, ķepa iegūst rozā vai rūsganu nokrāsu, jo, nemitīgi to laizot, apmatojumā uzkrājas dzīvnieka siekalās esošais pigments porfirīns.

Iespējamie iemesli, ja uzvedība parādījusies pēkšņi

Ir ļoti daudz iemeslu, kuru ietekmē tavs četrkājainais draugs piepeši var sākt laizīt vai kodīt savu ķepu, piemēram, durta brūce spilventiņā vai “pirkstiņā”, nolūzis nags, saplaisājusi āda uz spilventiņiem, apdegumi, varžacis (īpaši izplatītas greihaundiem), kā arī kāds svešķermenis, kas var būt iesprūdis starp pirkstiņiem, teiksim, ērce vai skabarga.

Šai uzvedībai var būt arī nopietnāks cēlonis, kā starppirkstu cista, augonis vai kāds jaunveidojums, alerģiska ādas reakcija, kā arī nagu gultņu vai ķepu spilventiņu iekaisums.

Iespējamie iemesli, ja mīlulis ķepu laiza vai zelē ilgstoši

Alerģiskas ādas reakcijas ir biežākais iemesls, kādēļ suņiem ķepu laizīšana un kodīšana kļūst par hronisku uzvedību. Tipiskākais vaininieks ir pārtikas alerģijas, kam nemitīgās laizīšanas ietekmē ar laiku pievienojas bakteriāla infekcija, kas situāciju pasliktina vēl vairāk.

Saistītie raksti

Daži suņi šādu uzvedību piekopj ilgstoši, jo viņiem tā liek justies labi. Parasti šo apsēstību izraisījusi kāda kaite – tā jau izārstēta, taču nevēlamā uzvedība palikusi. Piemēram, iespējams, suns savulaik sācis laizīt ķepu ievainojuma vai vienkāršas niezes dēļ, taču ar laiku tā pārtapusi par obsesīvu uzvedību, kad suns atkārto vienu un to pašu darbību, lai mazinātu stresu. Gadās, ka četrkājainais draugs ķepu salaiza tā, ka uz tās izveidojas jēlumi.

Lai kāds būtu šīs uzvedības cēlonis, visprātīgāk būtu vērties pie veterinārārsta. Vairums no minētajām kaitēm, kas var būt iemesls ķepu laizīšanai un zelēšanai, ir veiksmīgi ārstējamas, taču pie speciālista ir svarīgi vērsties laikus.

LA.lv