Praktiski
Dārzs

Kāpēc šogad laba persiku raža0

Foto: Yevgeniy11/SHUTTERSTOCK

Lieliska persiku raža šogad arī stādaudzētavā Vilgāle. Dārznieki skaidro, ka kokiem raža sākas jau iepriekšējā gadā, kad ieriešas jaunie ziedpumpuri. Pērn karstums un garais rudens kauleņkokiem patika. It kā dīvaini, bet prakse pierāda, ka pat diezgan liels sals, kas mēdz piemeklēt vasaras sākumā, persiku ražu īpaši neietekmē. Tā tas bija arī šogad, kad sals samazināja daudzu citu ogu un augļu ražu.

Persiku raža nereti sarūk un koks panīkst, kad audzis ilgus gadus, izstiepies garš un sācis kalst.

Daudzi baidās persiku apgriezt, jo uzskata par lielu retumu. Taču persikam (arī vecām plūmēm) atjaunojošā griešana nāk tikai par labu. Pat 4 metrus garu koku var atsēdināt līdz 1,5 metriem. Tas dzīs jaunus dzinumus, būs kompakts un sāks ražot jau nākamajā gadā pēc apgriešanas. Plūmēm līdz augļiem būs jāpagaida vēl viena sezona. Arī pārāk garos dzinumus vēlams saīsināt.

Persiks Latvijas klimatam ir piemērotāks augs nekā daudzu kārotā aprikoze. Šis augļu koks ziemas miera stāvokli var iziet jau mēneša laikā un pamosties pilnīgi nelaikā, pirms sala. Persikam miera periods ir ilgāks, aptuveni divus mēnešus garš, tāpēc tas ziemas sala un atkušņu periodu pārcieš labāk. Miera periodā abi augi labi iztur zemu temperatūru.

Saistītie raksti
LA.lv