Praktiski
Manas tiesības

Kāpēc pensija ar piemaksu samazinājusies0

Foto: Tunedin by Westend61/Shutterstock

Kas šogad kļuvis mazāks – arodslimnieka pabalsts vai vecuma pensija? Tagad jau saņemu vecuma pensiju, bet tā kā arodslimnieka pabalsts man bija lielāks, tad pie vecuma pensijas šo starpību piemaksā. Taču pēc pagājušā gada indeksācijas es nez kāpēc sāku saņemt mazāku summu. Vai pēc šāgada indeksācijas varētu būt līdzīga situācija? TEODORS IKŠĶILĒ

Labklājības ministrijas Sociālās apdrošināšanas departamenta vecākā eksperte Dace Trušinska skaidro – visticamāk, cilvēkam izmaksājamā naudas summa samazinājusies tāpēc, ka no vecuma pensijas tiek ieturēts iedzīvotāju ienākuma nodoklis.

Saskaņā ar likuma Par iedzīvotāju ienākuma nodokli 12. panta piekto daļu personām, kurām piešķirta pensija, neapliekamais minimums 2019. gadā ir 3240 eiro gadā jeb 270 eiro mēnesī. Tādējādi pensionāram no ienākumiem (ieskaitot pensiju un piemaksu pie pensijas par apdrošināšanas stāžu, kas uzkrāts līdz 1995. gada 31. decembrim), kas pārsniedz 270 eiro, tiek ieturēts iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Lai precīzi atbildētu uz jautājumu, kāpēc izmaksājamā summa samazinājusies, jāvēršas tuvākajā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras nodaļā.

Taču atgādinām arī, ka invalīdiem, politiski represētajām personām un nacionālās pretošanās kustības dalībniekiem pastāv nodokļa papildu atvieglojumi: personām ar I, II grupas invaliditāti – 154 eiro mēnesī un personām ar III grupas invaliditāti – 120 eiro mēnesī. Turklāt arī pensijas saņēmējiem, tāpat kā citiem ienākuma nodokļa maksātājiem, ir tiesības deklarēt izdevumus par medicīnas un ārstniecisko pakalpojumu izmantošanu kā attaisnotos izdevumus, tādējādi samazinot ar nodokli apliekamo ienākumu.

LA.lv